PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2023/2024
   Přihlásit přes CAS
Filosofická antropologie - YBZA20000
Anglický název: B.A. Comprehensive Exam in Philosophical Anthropology
Zajišťuje: Program SHV - Filosofický modul (24-FM)
Fakulta: Fakulta humanitních studií
Platnost: od 2020
Semestr: oba
E-Kredity: 10
Způsob provedení zkoušky:
Rozsah, examinace: 0/0, Zk [HT]
Počet míst: zimní:neurčen / neurčen (neurčen)
letní:neurčen / neurčen (neurčen)
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Kompetence:  
Stav předmětu: vyučován
Jazyk výuky: čeština
Způsob výuky: prezenční
Způsob výuky: prezenční
Úroveň:  
Staré označení: YBZA20000
Poznámka: předmět lze zapsat v ZS i LS
Garant: Mgr. Jaroslav Novotný, Ph.D.
Mgr. Martin Vrabec, Ph.D.
Mgr. Taťána Petříčková, Ph.D.
Je neslučitelnost pro: YBE011
Anotace -
Poslední úprava: Mgr. Taťána Petříčková, Ph.D. (20.09.2021)
Pro domluvení termínu zkoušky kontaktujte prosím Mgr. Taťánu Petříčkovu, PhD. (ospalkova@seznam.cz)! Souborná zkouška z filosofické antropologie je povinná zkouška, která je dotována deseti kredity. O složení této zkoušky se studenti/ky mají pokusit do konce 4. semestru studia. Kvalitní přípravu a zároveň dostatečnou bázi pro složení zkoušky zajišťuje vlastní četba filosoficky relevantních textů, jejichž seznam adept/ka předkládá při zahájení zkoušky. Tento seznam vlastní četby musí obsahovat minimálně 12 titulů, které si student/ka volí ze seznamu povinně-volitelné literatury (konkrétní požadavky pro výběr literatury jsou upřesněny v záhlaví seznamu povinně-volitelné literatury platného pro dané období). Samotná zkouška má komisionelní charakter a spočívá v disputaci nad vylosovanou otázkou (kvestií), jejichž seznam je předem zveřejněn výše v souborech ke stažení. V této disputaci má adept/ka předvést, že dokáže samostatně formulovat téma, které je obsaženo v zadané kvestii. Toto téma by poté mělo být rozvinuto za pomoci koncepcí a postojů obsažených v přečtených textech, a to pokud možno ve vícero perspektivách, které lze navzájem doplňovat, srovnávat či postavit proti sobě. Komise u disputace hodnotí schopnost formulovat možná témata a problémy zadané kvestie, dále hodnotí rozpracování problému za využití předložené literatury a argumentační zdůvodnění předvedených perspektiv, a nakonec hodnotí i schopnost vést věcně diskusi, schopnost argumentace a schopnost soudnosti. Přípravu na tuto zkoušku, seznam literatury, způsob vypracování kvestií apod. lze konzultovat (a velmi to doporučujeme) s kterýmkoli členem Filosofického modulu.
Požadavky k zápisu
Poslední úprava: Mgr. Jaroslav Novotný, Ph.D. (18.05.2018)

Způsob registrace termínu k vykonání zkoušky:

Konkrétní termíny zkoušky jsou vypisovány prostřednictvím Studijního informačního systému (funkce "Termíny zkoušek …"). Termíny jsou vypisovány rovnoměrně během období výuky i během zkouškového období, vyjma září. Ve zkouškovém období v září jsou otevírány pouze termíny opravné.

Upozornění: V celkovém úhrnu všech termínů bude v daném semestru vypsáno vždy dostatečné množství míst tak, aby se dostalo na všechny potencionální adepty. Avšak vzhledem k omezeným časovým, prostorovým i personálním kapacitám není možné na konci semestru vypisovat další dodatečné termíny. Z toho plyne, že je potřeba využít všech vypsaných termínů, k čemuž je ovšem zapotřebí včas zahájit přípravu na zkoušku (nejlépe se začít připravovat hned od začátku 3. semestru v návaznosti na zkoušku Úvod do filosofie).

 

Vstupní požadavky
Poslední úprava: Mgr. Jaroslav Novotný, Ph.D. (18.09.2011)

K Souborné zkoušce z filosofické antropologie lze přistoupit po úspěšném splnění dvou předpokladů:

1. Proseminář k interpretaci textů, resp. Filosofický proseminář.

2. Zkouška Úvod do filosofie.

 
Univerzita Karlova | Informační systém UK