PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2023/2024
   Přihlásit přes CAS
Evropské dějiny v kontextech - YBHS001
Anglický název: European History in Contexts
Zajišťuje: Program SHV - Historický modul (24-HM)
Fakulta: Fakulta humanitních studií
Platnost: od 2021
Semestr: oba
E-Kredity: 0
Způsob provedení zkoušky:
Rozsah, examinace: 0/0, SZ [HT]
Počet míst: zimní:neurčen / neurčen (neurčen)
letní:neurčen / neurčen (neurčen)
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Kompetence:  
Stav předmětu: vyučován
Jazyk výuky: čeština
Způsob výuky: prezenční
Způsob výuky: prezenční
Úroveň:  
Poznámka: předmět lze zapsat v ZS i LS
Garant: prof. PhDr. Zdeněk Nešpor, Ph.D.
Anotace
Poslední úprava: prof. PhDr. Zdeněk Nešpor, Ph.D. (02.10.2023)
Zkouška je zaměřena především na evropské dějiny s určitým akcentem na dějiny české, přičemž prověřuje 1) studentovu schopnost kriticky pracovat s odbornou literaturou (rozlišovat v ní to, co je vzato ze samotných pramenných informací, co je již interpretace vyplývající z uplatnění příslušných archeologických či dějepisných metod, co jsou obecnější teoretická východiska a závěry toho kterého autora) a 2) schopnost vysvětlit širší historický jev (hodnocena je struktura vysvětlení, práce s adekvátní terminologií, uplatnění popř. komparace relevantních teoretických konceptů). Zkouška je komisionální a má formu ústního zkoušení. Relevantní k ní je a) základní orientace v tématech relevantních pro Úvod do historie a znalost textů, které jsou pro zkoušku Úvod do historie povinné, b) prostudování 10 titulů z okruhu povinně volitelné literatury, c) příprava prezentace čtyř témat z okruhu povinně volitelných témat ke zkoušce Evropské dějiny v kontextech. Student u zkoušky předkládá seznam prostudované literatury a připravených témat, odpovídajících profilovým kurzům bakalářského studia. Je doporučeno připravit si témata odpovídající profilovým kurzům, které student v průběhu svého studia absolvoval. Strategii přípravy na zkoušku, výběr témat a četby a podobně lze dále konzultovat se studijními poradci Historického modulu, jimiž jsou: Dr. Blanka Altová (altovabl@gmail.com) Doc. Jan Horský (Honza.Horsky@seznam.cz) Prof. Zdeněk R. Nešpor (Zdenek.Nespor@fhs.cuni.cz) Dr. Markéta Pražáková Seligová (Marketa.Seligova@fhs.cuni.cz) S technickými záležitostmi jako je přihlášení, průběh zkoušky apod. studentům pomůže koordinátorka zkoušky na sekretariátu bakalářského studia: Mgr. Kateřina Jirsová (Katerina.Jirsova@fhs.cuni.cz)
Požadavky k zápisu
Poslední úprava: Mgr. Markéta Pražáková Seligová, Ph.D. (15.02.2020)

Evropské dějiny v kontextech jsou dílčí částí státní závěrečné zkoušky, k níž je možné přistoupit poté, co student úspěšně absolvoval povinné předměty Úvod do historie I. a II. a získal 16 kreditů z profilujících kurzů historie.

Sylabus
Poslední úprava: prof. PhDr. Zdeněk Nešpor, Ph.D. (29.02.2024)

(Pravidla platná pro studenty, jejichž studium začalo v roce 2021 a později; pro studenty dřívější vizte níže)

Příprava na zkoušku

Student ke zkoušce může přistoupit po úspěšném absolvování Úvodu do historie I. a II. a získání alespoň 16 kreditů z profilových kurzů Historického modulu. Vlastní příprava je individuální, je však rozumné spojit ji s absolvovanými předměty (profilovými i neprofilovými). Pozor: ne všechny kurzy, ať už profilové nebo neprofilové, jsou vypisovány každoročně! Systematická příprava na zkoušku (nad rámec absolvování kurzů) by měla trvat alespoň několik týdnů, je vhodné ji rozložit zhruba do jednoho semestru.

Student ke zkoušce přistupuje se seznamem min. 10 prostudovaných knih v následující struktuře:

·         4 tituly vybrané ze seznamu pro starší období evropských dějin: od pravěku do konce 18. století (seznam A),

·         4 tituly ze seznamu pro moderní evropské dějiny: 19. – 20. století (seznam B) a 

·         2 tituly syntetické povahy (seznam C).

Seznamy povinně volitelné literatury A a B přitom vycházejí z povinné literatury k profilovým kurzům (nejde však o veškerou povinnou literaturu k těmto kurzům), seznam C se s povinnou literaturou kryje částečně. Nad rámec uvedeného minima je možné prezentovat víc titulů, student přitom může volit i další tituly z relevantních akademických publikací; případný výběr literatury nad rámec povinně volitelných seznamů je vhodné konzultovat se studijními poradci.

Výběr konkrétních titulů ze všech tří seznamů (A, B, C) je čistě na studentovi, je však rozumné v rámci výše uvedených mantinelů studovat témata a knihy vzájemně související: věnovat se například určité oblasti dějin (politické dějiny, náboženské dějiny, dějiny umění apod.), určitému historickému období (např. raný novověk a – obligatorní – moderní dějiny) nebo vývoji určité sféry či instituce (stát, lidová kultura apod.).

Nad rámec prostudované literatury (samozřejmě s možností jejího využití) si student dále připravuje 4 témata k prezentaci: strukturovanému vlastnímu výkladu na cca 5 min. s následující diskusí. Témata je třeba vybrat si ze seznamu D, který rovněž vychází z nabídky profilových kurzů Historického modulu. K tématům přitom záměrně není vypsána literatura, protože součástí zkoušky je i zhodnocení, z jakých zdrojů uchazeč při přípravě čerpal a jakým způsobem výklad pojal. U jednotlivých témat jsou naopak uvedeni konzultanti, u nichž lze hledat rady, jak k přípravě konkrétního tématu přistupovat.

Strategii přípravy na zkoušku, výběr témat a četby a podobně lze dále konzultovat se studijními poradci Historického modulu, jimiž jsou:

Dr. Blanka Altová (altovabl@gmail.com)

Doc. Jan Horský (Honza.Horsky@seznam.cz)

Prof. Zdeněk R. Nešpor (Zdenek.Nespor@fhs.cuni.cz)

Dr. Markéta Pražáková Seligová (Marketa.Seligova@fhs.cuni.cz)

S technickými záležitostmi jako je přihlášení, průběh zkoušky apod. studentům pomůže koordinátorka zkoušky na sekretariátu bakalářského studia:

Mgr. Kateřina Jirsová (Katerina.Jirsova@fhs.cuni.cz)

 

Vlastní zkouška

Zkouška je ústní, komisionální, komisi tvoří 3 zkoušející z řad členů Katedry historických věd. Student před zkouškou předloží seznam prostudované literatury a připravených témat k prezentaci.

Komise studentovi na základě seznamu četby položí dvě otázky, jednu na starší dějiny, druhou na moderní dějiny, a vybere jedno ze studentem připravených témat k prezentaci.  Otázky na literaturu přitom mohou směřovat k jednomu titulu z daného okruhu, ke kombinaci několika titulů, ke kombinaci těchto knih a syntéz, nebo i k jedné z prostudovaných syntéz, pokud se vztahuje k příslušnému období. Zatímco v případě povinně volitelné literatury k jednotlivým obdobím (A, B) se předpokládá podrobná znalost, v případě syntetických prací (C) jde spíše o přehled a rozhled, nezkouší se detaily.

Ve třetí části zkoušky student prezentuje jedno z témat, které si připravil, dle výběru komise. Prezentace má podobu strukturovaného výkladu studenta na max. 5 min., jehož prostřednictvím student prokazuje nejen zvládnutí tématu, ale i širší kontextuální orientaci. Po prezentaci zpravidla následuje diskuse.

Zkouška zpravidla trvá 30 min., po jejím skončení se komise v nepřítomnosti zkoušeného usnese na výsledku, který je studentovi následně oznámen.

 

 

A. Povinně-volitelná literatura pro starší dějiny (do konce 18. stol.)

(z tohoto seznamu si každý vybere min. 4 tituly) 

 

Jarmila Bednaříková: Vikingové na mořích i na pevnině. Vyšehrad, Praha 2017.

Jan Bouzek, Zdeněk Kratochvíl: Od mýtu k logu. Herrmann & synové, Praha 1994.

Jan Bouzek, Zdeněk Kratochvíl: Řeč umění a archaické filosofie. Herrmann & synové, Praha 1995.

Jan Bouzek, Iva Ondřejová: Řecké umění: učební texty. Nakladatelství AMU, Praha 2004.

Jan Bouzek: Vznik Evropy. Triton, Praha 2013.

Jan Bukovský: Dějiny stavitelství: přehled vývoje architektury a stavebnictví. Akademické nakladatelství CERM, Brno 2001.

Jan Burian: Římské impérium: vrchol a proměny antické civilizace. Svoboda, Praha 1997.

Dana Dvořáčková-Malá, ed.: Dvory a rezidence ve středověku. III, Všední a sváteční život na středověkých dvorech. Historický ústav AV ČR, Praha 2009.

Pierre Francastel: Malířství a společnost, Výtvarný prostor od renesance ke kubismu. Barrister & Principal, Brno 2003.

Martin Gojda: Archeologie krajiny. Vývoj archetypů kulturní krajiny. Academia, Praha 2000.

Jaroslava Hausenblasová, Michal Šroněk: Urbs Aurea. Prague of Emperor Rudolf II. Praha císaře Rudolfa II. Gallery, Praha 1997.

Pavel Himl: Zrození vagabunda. Neusedlí lidé v Čechách 17. a 18. století. Argo, Praha 2007.

Ivan Hlaváček: Knihy a knihovny v českém středověku: (studie k jejich dějinám do husitství). Karolinum, Praha 2005.

František Hoffmann: Středověké město v Čechách a na Moravě. Nakladatelství Lidové noviny, Praha 2009.

Ivana Holzbachová a kolektiv: Filozofie dějin: problémy a perspektivy. Masarykova univerzita v Brně, Brno 2004.

Pavla Horská, Milan Kučera, Eduard Maur, Milan Stloukal: Dětství, rodina a stáří v dějinách Evropy. Panorama, Praha 1990.

Jan Horský, Markéta Pražáková Seligová: Rodina našich předků. Nakladatelství Lidové noviny, Praha 1997.

Zdeněk Horský: Koperník a české země. Soubor studií o renesanční kosmologii a nové vědě. P. Mervart, Červený Kostelec 2011.

Ulrich Im Hof: Evropa a osvícenství. Nakladatelství Lidové noviny, Praha 2001.

Jan Janák, Zdeňka Hledíková, Jan Dobeš: Dějiny správy v českých zemích od počátku státu do současnosti. Nakladatelství Lidové noviny, Praha 2005.

Jan Klápště: Proměna českých zemí ve středověku. Nakladatelství Lidové noviny. Praha 2005.

Dušan Kovač: Dějiny Slovenska. Nakladatelství Lidové noviny, Praha 2011.

Alexandre Koyré: Od uzavřeného světa k nekonečnému vesmíru. Vyšehrad, Praha 2004.

Luboš Kropáček: Duchovní cesty islámu. Vyšehrad, Praha 1993.

Thomas S. Kuhn: Struktura vědeckých revolucí. Oikoymenh, Praha 1997.

Jacques Le Goff, (ed.): Středověký člověk a jeho svět. Vyšehrad, Praha 2003.

Massimo Livi Bacci: Populace v evropské historii. Nakladatelství Lidové noviny, Praha 2003.

Mario Livio: Zlatý řez. Argo/Dokořán, Praha 2006.

Howard Louthan: Obracení Čech na víru. Rekatolizace po dobrém a po zlém. Rybka, Praha 2011.

Jan Luffer: Katalog českých démonologických pověstí. Academia, Praha 2014.

Josef Macek: Víra a zbožnost jagellonského věku. Argo, Praha 2001.

Josef Macek: Jagellonský věk v českých zemích (1471-1526) I. Hospodářská základna a královská moc. Academia, Praha 1992.

Josef Macek: Jagellonský věk v českých zemích (1471-1526) II. Šlechta. Academia, Praha 1994.

Josef Macek: Jagellonský věk v českých zemích (1471-1526) III. Města. Academia, Praha 1998.

Josef Macek: Jagellonský věk v českých zemích (1471-1526) IV. Venkovský lid, Národnostní otázka. Academia, Praha 1999.

Amedeo Molnár: Na rozhraní věků. Cesty reformace. Vyšehrad, Praha 1985.

Zdeněk R. Nešpor: Náboženství na prahu nové doby. Albis international, Ústí nad Labem 2006. 

Martin Nodl, František Šmahel (eds.): Člověk českého středověku. Argo, Praha 2002.

Norbert Ohler: Katedrála: náboženství, politika, architektura, dějiny. H&H, Jinočany 2006.

Josef Petráň, Lydia Petráňová: Rolník v evropské tradiční kultuře. Set Out, Praha 2000.

Tomáš Pěkný: Historie Židů v Čechách a na Moravě. Sefer, Praha 2001.

Markéta Pražáková Seligová: Život poddaných v 18. století: osud, nebo volba? K demografickým, hospodářským, sociálním a rodinným aspektům života venkovských poddaných na panství Horní Police. Togga, Praha 2015.

Jörg Rüpke: Náboženství Římanů. Vyšehrad, Praha 2007.

Ferdinad Seibt: Německo a Češi. Dějiny jednoho sousedství uprostřed Evropy. Academia, Praha 1996. Vybrané kapitoly.

Ferdinand Seibt: Lesk a bída středověku. Mladá fronta, Praha 2000.

Jean-Claude Schmitt: Revenanti: živí a mrtví ve středověké společnosti. Argo, Praha 2002.

Petr Sommer, Dušan Třeštík, Josef Žemlička: Přemyslovci. Budování českého státu. Nakladatelství Lidové noviny, Praha 2009.

Zbyněk Sviták: Z počátků moderní byrokracie. Nejvyšší zeměpanský úřad na Moravě v letech 1748-1782. Matice moravská, Brno 2011.

František Šmahel: Husitská revoluce I. Doba vymknutá z kloubů. Karolinum, Praha 1995.

František Šmahel: Husitská revoluce II. Kořeny české reformace. Karolinum, Praha 1996.

Daniela Tinková: Hřích, zločin, šílenství v čase odkouzlování světa. Argo, Praha 2004.

Rolf Toman: Baroko: theatrum mundi – svět jako umělecké dílo. Slovart, Praha 2013. Vybrané kapitoly.

Malcolm Vale: The princely court: Medieval courts and culture in North-West Europe, 1270-1380. Oxford University Press, Oxford 2001.

Jean-Pierre Vernant, (ed.): Řecký člověk a jeho svět. Vyšehrad, Praha 2005.

Vít Vlnas, Petr Přibyl, Tomáš Hladík: Florencie. Město umělců, velmožů, světců a tyranů. Nakladatelství Lidové noviny, Praha 2009.

Josef Žemlička: Století posledních Přemyslovců. Melantrich, Praha 1998.

Josef Žemlička: Čechy v době knížecí: (1034-1198). Nakladatelství Lidové noviny, Praha 2007.

 

 

B. Povinně-volitelná literatura pro moderní dějiny (19.–20. stol.)

(z tohoto seznamu si každý vybere min. 4. tituly)

 

Jean-Louis Cohen: The Future of architecture. Since 1889. Phaidon, London, New York 2012.

Grace Davie: Religion in Modern Europe. A Memory Mutates. Oxford UP, Oxford 2000.

Amy Dempsey: Umělecké styly, školy a hnutí: encyklopedický průvodce moderním uměním. Slovart, Praha 2002.

Barbota Faiglová, Katka Havlíková: Urbex – Opuštěná místa v Čechách. Grada, Praha 2014.

Ludmila Fialová, Pavla Horská, Eduard Maur, Jiří Musil, Milan Stloukal: Dějiny obyvatelstva českých zemí. Mladá fronta, Praha 1996.

Hal Foster, Rosalind E. Krauss, Yve-Alain Bois, Benjamin Buchloh, David Joselit: Modernismus, antimodernismus, postmodernismus. Slovart, Praha 2015.

Hal Foster a kolektiv: Umění po roce 1900: modernismus, antimodernismus, postmodernismus. Slovart, Praha 2007.

Kenneth Frampton: Moderní architektura, kritické dějiny. Academia, Praha 2004.

Jan Gebhart, Jan Kuklík: Dramatické i všední dny protektorátu. Themis, Praha 1996.

Jan Gebhart, Jan Kuklík: Druhá republika 1938-1939: svár demokracie a totality v politickém, společenském a kulturním životě. Paseka, Praha 2004.

Eduard Gombár: Moderní dějiny islámských zemí. Karolinum, Praha: 1999.

Jack Goody: Proměny rodiny v evropské historii: historicko-antropologická esej. Nakladatelství Lidové noviny, Praha 2006.

Peter Gössel, Gabriele Leuthäuserová: Architektura 20. století. Slovart, Praha 2006.

Pavel Halík, Petr Kratochvíl, Otakar Nový: Architektura a město. Akademie věd České republiky Ústav dějin umění, Praha 1996.

Brigitte Hamannová: Hitlerova Vídeň. Diktátorova učednická léta. Prostor, Praha 1999.

Miloš Havelka: Dějiny a smysl: obsahy, akcenty a posuny "české otázky" 1895-1989. Nakladatelství Lidové noviny, Praha 2001.

Pavla Horská, Eduard Maur, Jiří Musil: Zrod velkoměsta. Urbanizace českých zemí a Evropa.  Paseka, Praha 2002.

Miroslav Hroch: V národním zájmu: požadavky a cíle evropských národních hnutí devatenáctého století v komparativní perspektivě. Nakladatelství Lidové noviny, Praha 1999.

George G. Iggers: Dějepisectví ve 20. století: od vědecké objektivity k postmoderní výzvě. Nakladatelství Lidové noviny, Praha 2002.

Petr Janeček, (ed.): Folklor atomového věku. Kolektivně sdílené prvky expresivní kultury v soudobé české společnosti. Národní muzeum – FHS UK, Praha 2011.

Jaromír Jech: Krakonoš. Vyprávění o vládci Krkonošských hor od nejstarších dob po dnešek. Plot, Praha 2008.

Zdeněk Kárník: České země v éře První republiky (1918-1938). Díl první. Vznik, budování a zlatá léta republiky (1918-1929). Libri, Praha 2000.

Zdeněk Kárník: České země v éře První republiky (1918-1938). Díl druhý. Československo a české země v krizi a v ohrožení (1930-1935). Libri, Praha 2002.

Zdeněk Kárník: České země v éře První republiky (1918-1938), Třetí díl: O přežití a o život (1936-1938). Libri, Praha 2018.

Michael Kerrigan: Urbex – Krása ztracených míst. CPRESS, Praha 2018.

Pavel Kolář – Michal Pullmann: Co byla normalizace? Studie o pozdním socialismu. Nakladatelství Lidové noviny, Praha 2016.

Jiří Kořalka: Češi v habsburské říši a v Evropě 1815-1914. Argo, Praha 1996. Vybrané kapitoly.

Luboš Kropáček: Islámský fundamentalismus. Vyšehrad, Praha 1996.

Jan Křen: Konfliktní společenství. Češi a Němci 1780-1918. Academia, Praha 1990. Vybrané kapitoly.

Vladimír Macura: Znamení zrodu: české národní obrození jako kulturní typ. H & H, Jinočany 1995.

Václav Matoušek: Čechy krásné, Čechy mé. Proměny krajiny Čech v době industriální. Agentura Krigl, Praha 2010.

Françoise Mayer: Češi a jejich komunismus. Paměť a politická identita. Argo, Praha 2009.

Hugh McLeod: Náboženství a lidé západní Evropy. CDK, Brno 2007.

Helmut Mueller, Karl Friedrich Krieger, Hanna Vollrath: Dějiny Německa. Nakladatelství Lidové noviny, Praha 1995.

Zdeněk R. Nešpor: Příliš slábi ve víře. Kalich, Praha 2011.

Zdeněk R. Nešpor a kol.: Náboženství v 19. století. Nejcírkevnější století, nebo období zrodu českého ateismu? Scriptorium, Praha 2010.

Tomáš Pasák: Český fašismus 1922-1945 a kolaborace 1939-1945. Práh, Praha 1999.

Jiří Pešek: Od aglomerace k velkoměstu. Praha a středoevropské metropole 1850–1920. Scriptorium, Praha 1999.

Jakub Rákosník a kol.: Sociální stát v Československu: právně-institucionální vývoj v letech 1918-1992. Auditorium, Praha 2012,

René Rémond: Náboženství a společnost v Evropě. Lidové noviny, Praha 2003.

Jan Rychlík: Češi a Slováci ve 20. století: spolupráce a konflikty 1914-1992. Vyšehrad, Praha 2012.

Carl E. Schorske: Vídeň na přelomu století. Barrister & Principal, Brno 2000.

Hagen Schulze: Stát a národ v evropských dějináchNakladatelství Lidové noviny, Praha 2003.

Martin Schulze Wessel: Pražské jaro: průlom do nového světa. Argo, Argo 2018.

Jiří Suk: Politika jako absurdní drama. Václav Havel v letech 1975-1989. Paseka, Praha, Litomyšl 2013.

Jiří Suk: Labyrintem revoluce. Aktéři, zápletky a křižovatky jedné politické krize (1989/1990). Prostor, Praha 2009.

Daniela Tinková: Tělo, věda, stát. Zrození porodnice v osvícenské Evropě. Argo, Praha 2010.

Nicole Tuffelliová: Umění 19. století, 1848-1905. Paseka, Praha, Litomyšl 2001.

Otto Urban: Kapitalismus a česká společnost: k otázkám formování české společnosti v 19. století. Nakladatelství Lidové noviny, Praha 2003.

Miroslav Vaněk, Pavel Mücke: Třetí strana trojúhelníku. Teorie a praxe orální historie. Karolinum, Praha 2015.

Salvador Muñoz Viñas: Současná teorie konzervování. Univerzita Pardubice, Pardubice 2015.

Jindřich Vybíral: Česká architektura na prahu moderní doby. Devatenáct esejů o devatenáctém století. Argo, Praha 2002.

Aleš Vyskočil: C. k. úředník ve zlatém věku jistoty. Historický ústav AV ČR, Praha 2009.

Igor Zhoř: Proměny soudobého výtvarného umění. SPN, Praha 1992.

 

 

C. Historické syntézy

(studenti si vybírají dvě, cílem není detailní znalost, ale širší přehled o obecnějším tematickém/historickém celku)

 

Richard van Dülmen: Kultura a každodenní život v raném novověku (16.-18. století) I.–III. Argo, Praha 1999–2006.

Eric Hobsbawm: Věk extrémů. Krátké 20. století. Argo, Praha 1998.

Pieter Judson: The Habsburg Empire. A New History. Harvard UP, Cambridge 2016.

Tony Judt: Poválečná Evropa: její historie od roku 1945. Prostor, Praha 2018.

Ian Kershaw: Do pekel a zpět: Evropa 1914-1949. Argo, Praha 2017 + Ian Kershaw: Na horské dráze: Evropa 1950-2017. Argo, Praha 2019. (považuje se za JEDNU knihu)

Jan Křen: Dvě století střední Evropy. Argo, Praha 2005.

Alister E. McGrath: Dějiny křesťanství – úvod. Volvox globator, Praha 2014.

Jürgen Osterhammel: The Transformation of the World. A Global History of the Nineteenth Century. Princeton UP, Princeton 2014, POUZE STRANY 117–633. 

Erwin Panofsky: Význam ve výtvarném umění. Malvern + Academia, Praha 2013 + Ernst Gombrich: Umění a iluze. Studie o psychologii obrazového znázorňování. Triton, Praha 2019.  (považuje se za JEDNU knihu)

Josef Petráň a kol.: Dějiny hmotné kultury. POUZE DÍLY II/1–2. Kultura každodenního života od 16. do 18. století. Karolinum, Praha 1997.

Peter H. Wilson: Heart of Europe. A History of the Holy Roman Empire. Balknap, Cambridge 2016, POUZE STRANY 295-686.

 

 

D. Témata k prezentaci

(studenti si připraví 4 témata, komise vybere jedno; v závorce jsou uvedeni konzultanti)

 

Agrární a průmyslová revoluce v Evropě a habsburské monarchii (Tuček)

Aristotelská kosmologická koncepce a její dědictví (Pražáková Seligová)

Barokní zbožnost (Nešpor)

Cenová revoluce 16. století: příčiny, průběh, důsledky (Zaoral)

Česko-anglická koalice ve 14. století: příčiny, průběh, důsledky (Zaoral)

Česko-německé vztahy od vzniku republiky po dvacátá léta 20. století (Soukupová)

Česko-německé vztahy ve třicátých letech 20. století (Soukupová)

Československé ústavy – základní charakteristiky, lidská práva a jejich ochrana, orgány (Štemberk)

Československý disent, nezávislé iniciativy a nezávislé hudební žánry v období tzv. normalizace (Wohlmuth Markupová)

Československý rok 1989 v evropském a světovém kontextu (Wohlmuth Markupová)

Demografický přechod: proměna populačního chování v novověké Evropě (Pražáková Seligová)

Dostupnost sňatku v Evropě v dobách předprůmyslových (Pražáková Seligová)

Etika v orální historii (Wohlmuth Markupová)

Formování moderního českého národa (Tuček)

Habsburská monarchie a „modernizace“ v 19. století (Tuček)

Historické pověsti – vztah ke skutečnosti (Šalanda)

Historické urbanistické typy, praktiky a symbolické významy vyměřování a zakládání měst (Altová)

Historie orální historie v ČR i ve světě: instituce, protagonisté, klíčové texty a koncepty (Wohlmuth Markupová)

Hmotné pozůstatky antického světa (Vítek)

Charakteristika základních fází a problémů studené války (1946–1989) (Wohlmuth Markupová)

Charta 77 a úloha disentu v období tzv. normalizace (Pešek)

Christianizace Skandinávie: proměna společnosti v 9.-14. století (Suchý)

Islám a středověká Evropa (Nešpor)

Islám jako kulturotvorný a společenskoorganizační princip – v různých etapách historie (Nešpor)

Islám v Evropě a vztah Evropy k islámu v raném novověku (Nešpor)

Každodenní život katedrální kapituly ve středověku (Suchý)

Každodenní život na šlechtickém dvoře ve středověku (Zaoral)

Každodenní život v antickém Řecku a Římě (Vítek)

Každodenní život ve středověkém klášteře (Zaoral)

Každodenní život ve středověkém městě (Zaoral)

Kontury dějin antické Římské říše (Vítek)

Kontury dějin antického Řecka (Vítek)

Kopernikánská revoluce: obrat ve vnímání světa v 16.-17. století (Pražáková Seligová)

Lineární perspektivní konstrukce a perspektivní zkratka v malbě 19. a 20. století (Alt)

Menšiny v období první Československé republiky v měnící se Evropě (Soukupová)

Moderní architektura (Tourek)

Moderní výtvarné umění přelomu 19. a 20. století (Svoboda)

Muslimská obec v době proroka Muhammada a tzv. pravověrných chalífů (Nešpor)

Náboženská tolerance (Nešpor)

Náboženský modernismus konce 19. a počátku 20. století (Nešpor)

Obecné a zvláštní v „českém“ antisemitismu – komparace s antisemitismem v Rakousku, v Německu, na Slovensku… (Soukupová)

Obrazové prameny a další metody k poznání urbanistického vývoje a podoby historických měst (Altová)

Osvícenská religiozita (Nešpor)

Osvícenské pojetí státu a společnosti (Ondo Grečenková)

Osvícenské vzdělávací reformy (Ondo Grečenková)

Pojem obraz v jeho obecnějších i konkrétních významových polohách (Alt)

Politické a kulturní důsledky první světové války ve střední Evropě (Pešek)

Postavení a význam samosprávy v Předlitavsku a meziválečném Československu (Štemberk)

Postupná proměna konstrukce obrazového prostoru v malbě na přelomu 19. a 20. století (Alt)

Praha jako český a pohraničí jako českoněmecký prostor (Soukupová)

Pravda a fikce ve vyprávění o dějinách (Horský)

Principy sociální organizace v limitech tzv. stavovské společnosti (Tuček)

Proces monetizace v kontextu rozvoje mincovnictví, kolonizace, forem zdanění a obchodu (Zaoral)

Proč a jak se v městech formovaly a fungovaly veřejné prostory (Altová)

Proměny evropské religiozity ve 20. století (Nešpor)

Proměny každodenního života na venkově ve středověku a raném novověku (Zaoral)

Proměny poddanství v českých zemích mezi středověkem a rokem 1848 (Tuček)

Protagonisté a prostředky moderní správy (Ondo Grečenková)

Protagonisté osvícenství (Ondo Grečenková)

Protimodernistické tendence v římskokatolické církvi v 19. a 20. století (Nešpor)

Předkřesťanská antická religiozita (Vítek)

Příčiny, projevy a důsledky antisemitismu v českých zemích a v Československu (Soukupová)

Raněnovověká konfesionalizace (Nešpor)

Ráz tzv. tradiční rodiny a její demografický kontext (Pražáková Seligová)

Role knihy a psaného slova v životě středověkého člověka  (Suchý)

Sekularizace (Nešpor)

Shody a rozdíly luterské a kalvínské reformace (Horský)

Sociální uspořádání antického světa (Vítek)

Sociální, ekonomické a technologické aspekty moderní architektury (Suchý)

Sovětské ovládnutí střední Evropy po druhé světové válce – vznik Východního bloku (Pešek)

Specifika orální historie: problematika paměti, (inter)subjektivity a sdílené autority (Wohlmuth Markupová)

Stalinismus ve střední a východní Evropě (Pešek)

Starý režim a osvícenství v předrevoluční Francii (Ondo Grečenková)

Světla a stíny meziválečného Československa (Pešek)

Transfer viklefismu do Čech, kontakty mezi husity a lollardy (Zaoral)

Tzv. druhá republika a protektorát Čechy a Morava (Pešek)

Tzv. normalizace: česká společnost 70. a 80. let 20. století (Pešek)

Umělecké dílo a jeho vnímání v čase (Alt)

Výtvarné umění druhé poloviny 20. stol. (Svoboda)

Výtvarné umění meziválečné éry (Svoboda)

Vývoj názoru na „objektivitu“ historickovědního poznání za posledních 200 let (Horský)

Význam komparativní metody v historických vědách, specifikace a generalizace, příklady jejího uplatnění (Horský)

Význam židovské menšiny ve společnosti českých zemí v 19. a 20. století (Soukupová)

Vztah mezi urbanistickou strukturou a strukturou dobové městské společnosti, případně s dobovými společenskými ideály (Altová)

Zařazení české reformace do kontextu reformace evropské (Horský)

Zásady vedení orálně-historického rozhovoru (Wohlmuth Markupová)

„Zlatá“ léta šedesátá a Pražské jaro (Pešek)

Zrod úřednictva, různé typy úředníků v 18. a 19. století (Ondo Grečenková)

Zrození moderního nacionálního konfliktu – na příkladu českých zemí (Soukupová)

Žánr memorátu – vzpomínkového vyprávění ze života (Šalanda)

Židé jako strukturální menšina moderní doby (Soukupová)

 

***

ZKOUŠKA PRO STUDENTY, KTEŘÍ ZAČALI STUDIUM DO ROKU 2020


Zkouška má 4 části: tři rozpravy nad literaturou a vlastní prezentaci jednoho ze zvolených, předem připravených témat. Tato prezentace trvá 5 min. a je následována diskusí, témata a osoby, s nimiž je možno témata konzultovat, jsou uvedeny níže. Seznam povinně volitelné literatury musí mít min. 10 položek, z toho dvě za každé z uvedených (5) období,

SEZNAM POVINNĚ VOLITELNÉ LITERATURY

1/ Starověk

Antonín Bartoněk, Odysseové na moři historie, Praha 1976;

Antonín Bartoněk, Zlatá Egeis, Praha 1969;

Jan Bouzek, Vznik Evropy, Praha 2013;

Jan Bouzek - Iva Ondřejová, Řecké umění, Praha 2004;

Jan Bouzek – Iva Ondřejová – Jan Halada, Periklovo Řecko, Praha 1989;

Jan  Bouzek - Zdeněk Kratochvíl, Od mýtu k logu, Praha 1994 + Řeč umění a archaické filosofie, Praha 1995;

Jan Burian, Římské imperium: vrchol a proměny antické civilizace, Praha 1994;

Robert Flaceliére, Život v době Periklově, nakl.Odeon, Praha 1981;

Jörg Rüpke, Náboženství Římanů, Praha 2007;

Ladislav Vidman, Od Olympu k Panteonu: antické náboženství a morálka, Praha 1986 a 1997;

 

2/ Středověk

Michail Bachtin, Francois Rabelais a lidová kultura středověku a renesance, Praha 1975;

Jarmila Bednaříková, Stěhování národů a sever Evropy. Vikingové na mořích i na pevnině, Praha 2017;

Georges Duby, Věk katedrál. Umění a společnost 980-1420, Praha 2002;

Jacques Le Goff, Středověký člověk a jeho svět, Praha 2003;

Jacques Le Goff, Peníze ve středověku: historicko-antropologická studie, Praha 2012;

Aron Gurevič, Kategorie středověké kultury, Praha 1978;

Aron Gurevič, Nebe, peklo, svět. Praha 1996;

Edit Ennenová, Ženy ve středověku, Praha 2002;

Jean Favier, Zlato a koření: zrod obchodníka ve středověku, Praa 2006;

Johan Huizinga, Podzim středověku, Praha 1999;

Jan Klápště, Proměny českých zemí ve středověku, Praha 2005;

Josef Macek, Víra a zbožnost v jagellonském věku, Praha 2001;

Josef Macek, Jagellonský věk v českých zemích II, Praha 1994;

Josef Macek, Jagellonský věk v českých zemích III, Praha 1998;

Josef Macek, Jagellonský věk v českých zemích IV, Praha 1999;

Henri Pirenne, Středověká města, Praha 1928;

Ferdinand Seibt, Lesk a bída středověku, Praha 2000;

Jean-Claude Schmitt, Revenanti. Živí a mrtví ve středověké společnosti, Praha 2003;

Zdeněk Smetánka, Legenda o Ostojovi, Praha 1996;

Petr Sommer – Dušan Třeštík – Josef Žemlička, Přemyslovci. Budování českého státu, Praha 2009;

František Šmahel (vyd.), Člověk českého středověku, Praha 2002;

František Šmahel, Husitská revoluce I, Praha 1996;

František Šmahel, Husitská revoluce II, Praha 1996;

Josef Žemlička, Čechy v době knížecí, Praha 1997;

Josef Žemlička, Století posledních Přemyslovců, Praha 1998;

 

3/ Raný novověk (16.-18. století)

Jeremy Black, Evropa 18. století, Praha 2003;

Fernand Braudel, Dynamika kapitalismu, Praha 1999;

Peter Burke, Italská renesance, Praha 1996;

Ivo Cerman – Marie Šedivá Koldínská, Základní problémy studia raného novověku, Praha 2013;

Robert Darton, Velký masakr koček a další epizody z francouzské kulturní historie, Praha  2013;

Richard van Dülmen, Kultura a každodenní život v raném novověku, díl 1: Dům a jeho lidé, Praha 1999;

Richard van Dülmen, Kultura a každodenní život v raném novověku, díl 2: Vesnice a město, Praha 2001;

Richard van Dülmen, Kultura a každodenní život v raném novověku, díl 3: Náboženství, magie, osvícenství, Praha 2006;

Carlo Ginzburg, Benandanti. Čarodějnictví a venkovské kulty v 16. a 17. století, Praha 2002;

Pavel Himl, Zrození vagabunda, Praha 2008;  

Jan Horský - Markéta Seligová, Rodina našich předků, Praha 1997;

Norbert Elias, O procesu civilizace I, Praha 2006;

Norbert Elias, O procesu civilizace II, Praha  2007;  

Ulrich Im Hof, Evropa a osvícenství, Praha 2003;

Josef Janáček, Rudolf II. a jeho doba, Praha1998;

Alexandre Koyré, Od uzavřeného světa k nekonečnému vesmíru, Praha 2004;

Thomas Kuhn, Struktura vědeckých revolucí, Praha 1997;

Jiří Mikulec, Poddanská otázka v barokních Čechách, Praha 1993;

Jiří Mikulec, Náboženský život a barokní zbožnost v českých zemích, Praha 2013;

Amadeo Molnár, Na rozhraní věků. Cesty evropské reformace, Praha 1985; 

Zdeněk R. Nešpor, Náboženství na prahu nové doby: česká lidová zbožnost 18. a 19. století, Ústí nad Labem 2006;

Zdeněk R. Nešpor a kol., Náboženství 19. století: nejcírkevnější století nebo období zrodu českého ateismu?, Praha 2010;

Josef Petráň, Staroměstská exekuce, Praha 1985;

Josef Petráň a kol., Dějiny hmotné kultury II/1+2, Praha 1995 a 1997;

Martin Rheinheimer, Chudáci, žebráci a vaganti. Lidé na okraji společnosti 1450-1850, Praha 2003;

Jan Royt, Obraz a kult v Čechách 17. a 18. století, Praha 1999;

Daniela Tinková, Zločin, hřích, šílenství v čase odkouzlování světa, Praha 2007;

Eduard Winter, Josefinismus a jeho dějiny, Praha;

  

4/ Novověk (19.-20. století)

Jiří Kořalka, Češi v habsburské říši a v Evropě 1815-1914, Praha 1996;

Miroslav Hroch, Národy nejsou dílem náhody: příčiny a předpoklady utváření moderních evropských národů, Praha 2011;

Miroslav Hroch, V národním zájmu, Praha 1999;

Eduard Gombár, Moderní dějiny islámských zemí, Praha 1999;

Vladimír Macura, Znamení zrodu. České obrození jako kulturní typ, Praha 1983;

Zdeněk R.Nešpor, Náboženství na prahu nové doby. Česká lidová zbožnost 18. a 19. století, Praha 2006;

Oto Urban, Kapitalismus a česká společnost: k otázkám formování české společnosti v 19.století, Praha 2003;

Oto Urban, Kroměřížský sněm 1848-49, Praha 1988;

Josef Polišenský, Napoleon a srdce Evropy, Praha 1971;

Květa Mejdřická, Listy ze stromu svobody, Praha 1988;

Zdeněk Kárník, České země v éře První republiky (1918-1938), Díl první: Vznik, budování a zlatá léta republiky (1918-1929), Praha 2000;

Zdeněk Kárník, České země v éře První republiky (1918-1938), Díl druhý: Československo a české země v krizi a v ohrožení (1930-1935), Praha 2002;

Tomáš Pasák, Český fašismus 1922-1945 a kolaborace 1939-1945, Praha 1999;

Pavla Horská - Eduard Maur - Jiří Musil, Zrod velkoměsta. Urbanizace českých zemí a Evropa, Praha 2002;

René Rémond, Náboženství a společnost v Evropě, Praha 2003;

Miroslav Hroch, Národy nejsou dílem náhody: příčiny a předpoklady utváření moderních evropských národů, Praha 2009;

Ivan Jakubec – Zdeněk Jindra, Dějiny hospodářství českých zemí: od počátků industrializace do konce habsburské monarchie, Praha 2006;

Marcela Efmertová, České země v letech 1848 – 1918, Praha 1998;

František Kutnar, Obrozenecké vlastenectví a nacionalismus. Příspěvek k národnímu a společenskému obsahu češství doby obrozenecké, Praha 2003;

Jan Křen, Dvě století Evropy, Praha 2005;

Jan Gebhart – Jan Kuklík, Druhá republika 1938-1939: svár demokracie a totality v politickém, společenském a kulturním životě. Praha - Litomyšl 2004;

Jan Gebhart – Jan Kuklík, Dramatické i všední dny protektorátu. Praha 1996;

 

5/ Od středověku po 20. století

 

Gisela Bocková, Ženy v evropských dějinách, Praha 2007;

Ludmila Fialová a kol., Dějiny obyvatelstva českých zemí, Praha 1996;  

Pavel Floss, Proměny vědění, Praha 1978;

Jack Goody, Proměny rodiny v evropské historii, Praha 2006;

Pavel Himl – Jan Tuček a kol., Texty k historickému prosemináři FHS UK, Praha: Univerzita Karlova v Praze, Fakulta humanitních studií, 2015;

Pavla Horská - Milan Kučera - Eduard Maur - Milan Stloukal, Dětství, rodina a stáří v dějinách Evropy, Praha 1990;

Jan Horský, Dějepisectví mezi vědou a vyprávěním: úvahy o povaze, postupech a mezích historické vědy, Praha 2009;  

Jan Horský, Teorie a narace: k noetice historické vědy a teorii kulturního vývoje, Praha 2015;

Georg G. Iggers, Dějepisectví ve 20. století: od vědecké objektivity k postmoderní výzvě. Praha 2002;

Kamil Krofta, Dějiny selského stavu, Praha 1949;

Luboš Kropáček, Duchovní cesty islámu, Praha 2015;

Massimo Livi Bacci, Populace v evropské historii, Praha 2003;

Bedřich Mendl, Hospodářský vývoj Evropy, Praha 1948;

Josef a Lydia Petráňovi, Rolník v evropské tradiční kultuře, Praha 2000;

Hagen Schulze, Stát a národ v evropských dějinách, Praha 2003;

____________________________________________________________________________________________________

POVINNĚ VOLITELNÉ TÉMATICKÉ OKRUHY

              

Ke zkoušce si student vybere 4 témata, které si předem připraví do podoby pětiminutové ústní presentace. Během zkoušky pak na základě výběru zkušební komise  presentuje jedno z připravených témat.

U jednotlivých témat není určen žádný okruh literatury, na základě kterého by prezentace měla být připravena, protože většinu témat lze uchopit několika různými způsoby a není předepsán žádný "správný" přístup. Ve způsobu, jakým student k tématu přistoupí, se konec konců odrazí i to, jak si látku promyslel, jak ji spojil s jinými poznatky. Proto jsou u jednotlivých témat pouze stanoveni konzultanti (uvedeni v závorce), na které se lze - pokud student cítí potřebu - při přípravě prezentace obrátit s dotazy.

 

Christianizace Skandinávie: proměna společnosti v 9-14. století (Suchý)

 

Knižní kultura ve středověku: role knihy a psaného slova v životě středověkého člověka  (Suchý)

 

Každodenní život katedrální kapituly ve středověku (Suchý)

 

Každodenní život ve dvorském prostředí ve středověku (Suchý)

 

Tzv. krize středověku, její příčiny, projevy a důsledky (Zaoral)

 

Dálkový obchod a měnové systémy středověké Evropy (Zaoral)

 

 Proměny společnosti ve 13. století (Zaoral)

 

 Cenová revoluce, její příčiny, projevy a důsledky (Zaoral)

 

 Každodenní život ve středověkém městě (Zaoral)

 

 Každodenní život na venkově ve středověku a raném novověku (Suchý)

 

 Každodenní život v klášteře ve středověku a raném novověku (Zaoral)

 

Formy cestování ve středověku a jejich proměna v raném novověku (Suchý)

 

 Ráz tradiční rodiny a demografický rámec její existence (Seligová)

 

 Proměna populačního chování a charakteru rodinného života v novověké Evropě (Seligová)

 

 Životní cyklus v raněnovověké a moderní evropské společnosti (Seligová)

 

 Nemoci a úmrtnost ve starém a novém demografickém režimu (Seligová)

 

 Různé pohledy na charakter a uspořádání vesmíru v antice (Seligová)

 

 Role aristotelské kosmologie ve středověku a raném novověku (Seligová)

 

 Kopernikánská revoluce: obrat ve vnímání světa v 16.-18. století (Seligová)

 

 Koncepce vesmíru v renesanci (Seligová)

 

Vývoj společenského uspořádání ve starověkém Řecku (Seligová)

 

Proměna mocenských institucí ve starověkém Římě (Seligová)

 

Historické kořeny moderního individualismu (Horský)

 

Dějinný vývoj moderního státu (Horský)

 

Proměna vztahu mezi státní a církevní mocí v evropských dějinách (Horský)

 

Proměna mentalit ve středověké, raněnovověké a novověké evropské kultuře (předvést na jednom z následujících témat: strach, smrt, imaginace svatých a imaginace ďábla, čarodějnictví, benandanství, revenantství, infamie, vztah k tělu, kultura karnevalu) (Horský)

 

Proměna vztahu mezi elitní a lidovou kulturou v evropských dějinách středověku, raného novověku a novověku (Horský)

 

Sociální marginalizace v evropských dějinách: její principy, infamie, chudoba, postoj k marginalizovaným, péče o ně (Horský)

 

Kulturní a historická variabilita genderových vztahů (Horský)

 

Člověk v krajině, proměna rázu krajiny ve spojitosti s dějinami lidské kultury a společnosti (Horský)

 

Proměna charakteru lidských sídel v evropských dějinách: umístění v krajině, prostorová organizace, právní status (Horský)

 

Proces civilizování (civilizace - v návaznosti na teze Norberta Eliase) (Horský)

 

Proces disciplinace (Horský)

 

Proces sekularizace - ve smyslu politicko právním i ve smyslu kulturně antropologickém (Horský)

 

Rané křesťanství, jeho utváření v kontextu helenistické kultury (Horský)

 

Křesťanské církve ve středověku, hereze a opravná hnutí (Horský)

 

Shody a rozdíly luterské a kalvinské reformace (Horský)

 

Poměr české reformace 15. a 16. století k reformaci evropské (Horský)

 

Katolická reformace - rekatolizace (Horský)

 

Dějiny moderního dějepisectví, 18.-20.století (Horský)

 

Principy lenního systému (Tuček)

 

Sociální diferenciace v prostoru raně středověkého českého státu (Tuček) 

 

Mocenský dualismus, koncepce zeměpanské moci a jejich základní pojmosloví ve středověké Evropě (Tuček) 

 

Sebereflexe a koncepty české středověké společnosti: učení o trojím lidu, stavovská společnost (Tuček) 

 

Politické a sociální koncepty liberalismu a jejich pojmosloví (Tuček)

 

Ústavní vývoj a koncepty habsburské monarchie v 19. století (Tuček)

 

Formování moderního českého národa (Tuček) 

 

Vývoj vztahů mezi německým a českým etnikem na našem území (Tuček) 

Národnostní problematika a česko-slovenské vztahy v 19. a 20. století (Tuček) 

 

 Legitimizace světské moci a odporu vůči ní ve středověku a raném novověku (Himl)

 

Magie, nadpřirozeno a čarodějnictví mezi lidovou kulturou a církevní doktrínou (Himl)

Poutě, bratrstva, zázraky: formy zbožnosti v raně novověké Evropě a jejich osvícenská kritika (Himl)

 

Od "divadla hrůzy" ke "světu jako káznici": proměny trestání a nápravy "zločinu" v Evropě od pozdního středověku do 19. století (Himl)

 

Náboženství jako historický, kulturní a sociální jev, metodické přístupy k historickému studiu náboženství (Nešpor)

 

 Vznik islámu a formování ´ummy v období vlády čtyř pravověrných chalífů (Nešpor)

 

Muslimská kultura a vzdělanost za Abbásovců (Nešpor)

 

Řecká předkřesťanská religiozita: panteon, svaté časy, kultické praktiky a prostory, sacerdotální vrstvy, lidová religiozita (Nešpor)

 

Římská předkřesťanská religiozita: panteon, svaté časy, kultické praktiky a prostory, sacerdotální vrstvy, lidová religiozita (Nešpor)

  

Helénistická kulturní a náboženská syntéza, mysterijní zbožnost a import orientálních kultů do Středomoří (Nešpor)

 

Lidová religiozita evropského středověku ve vztahu k dobové elitní zbožnosti (Nešpor)

  

Teologie a církevní reforma Tridentského koncilu, protireformace (Nešpor)

  

Konfesionalizace: vymezení, teologické, sociální a politické souvislosti v různých evropských zemích (Nešpor)

 

Lidová zbožnost raného novověku v komparaci s oficiální teologií (Nešpor)

  

Osvícenská kritika předmoderní společnosti, kultury a religiosity (Nešpor)

   

Evropská religiozita 19. století (Nešpor)

 

Sekularizace od Francouzské revoluce do počátku 20. století: vymezení, sociální a politické souvislosti, reakce církví (Nešpor)

 

Pravda a fikce v dějinách, současná teorie historických věd (Horský) 

 

Srovnání životního stylu města a vesnice v polovině 19. století a jejich následný vývoj (Tuček)

 

Vývoj poddanství v českých zemích (Tuček)

 

Modernizace a české země (Tuček)

 

Agrární a průmyslová revoluce v Evropě a habsburské monarchii (Tuček)

 

Dopad (politický, správní, hospodářský a kulturní) napoleonských válek na střední Evropu (Grečenková)

 

Formování myšlenky vzniku samostatného státu: domácí a zahraniční odboj za 1. světové války (Pešek)

 

Postoj evropských zemí a USA k Mnichovské dohodě a jeho dopad na utváření domácího a zahraničního odboje za 2. světové války a na rekonstrukci Československa (Pešek)

 

Kulturní atmosféra První republiky (Pešek)

Reformní proces v Československu v roce 1968 v souvislostech (Pešek)

 

 

Urbanistický rozvoj Athén v době Periklově (Altová)

 

Řím – věčné město (Roma aeterna)  (Altová)

 

Historický a nebeský Jeruzalém (Altová)

 

Vztah středověkého města a katedrály (Altová)

 

Katedrála z církevně právního a architektonického hlediska (Altová)

 

Faktická a symbolická funkce katedrály ve středověké společnosti (Altová)

Založení Nového Města pražského (Altová)

 

Florencie jako kolébka renesance (Altová)

 

Utopia –  ideální město v novověku  i moderních dějinách (Altová)

 

Proměny evropských měst v důsledku průmyslové revoluce (Altová)

 

Proměny Prahy v 19. století (Altová)

 

Antisemitismus v českých zemích v kontextu Evropy od 1867 po současnost (Soukupová)

 

Židé v českých zemích v 19. a 20. století (Soukupová)


Národnostní a náboženské menšiny v Československu po roce 1945(Soukupová)

 
Multietnická a multukulturní první Československá republika (Soukupová)

 

Politické a kulturní poměry tzv. druhé republiky a protektorátu Čechy a Morava  (Soukupová)


Moderní česko-německé vztahy po roce 1848 (Soukupová)


Dělnické hnutí v českých zemích (Soukupová)

 
Společnost a kultura v období první republiky (Soukupová)


Společenskopolitický a kulturní vývoj v Československu v letech 1945-1948 (Soukupová)

 

Politický, společenský a kulturní vývoj Prahy po roce 1861 v kontextu středoevropských měst (Soukupová)

____________________________________________________________________________________________________

 
Univerzita Karlova | Informační systém UK