PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2023/2024
   Přihlásit přes CAS
Alchymie štěstí, nebo zrod totality? Osvícenství a svět od 18. století po naši dobu – seminář - YBHC171
Anglický název: Alchemy of Happiness, or Birth of Totalitarianism? Enlightenment and the World from 18th Century to the Present – seminar
Zajišťuje: Program SHV - Historický modul (24-HM)
Fakulta: Fakulta humanitních studií
Platnost: od 2023
Semestr: zimní
E-Kredity: 3
Způsob provedení zkoušky: zimní s.:
Rozsah, examinace: zimní s.:0/2, KZ [HT]
Počet míst: neurčen / 40 (40)
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Kompetence:  
Stav předmětu: vyučován
Jazyk výuky: čeština
Způsob výuky: prezenční
Způsob výuky: prezenční
Úroveň:  
Poznámka: předmět je možno zapsat mimo plán
povolen pro zápis po webu
Garant: PhDr. Martina Ondo Grečenková, Ph.D.
Vyučující: PhDr. Martina Ondo Grečenková, Ph.D.
Anotace
Poslední úprava: PhDr. Martina Ondo Grečenková, Ph.D. (06.10.2022)
Seminář doplňuje přednášku stejného názvu (je ale otevřen i studentům, kteří na tuto přednášku nedocházejí) a je zaměřen na dějiny kultury, mentalit a myšlení závěrečné etapy raného novověku. Bude věnován vybraným aspektům především období osvícenství. Vzhledem k tomu, že jde o seminář, bude na něm vyžadována průběžná práce s historickým textem, popřípadě prezentace spojená s tématy k dané problematice. Účastníkům však přinese možnost seznámit se blíže s historickými prameny dané doby, i s jejich interpretací a "dešifrováním" (raně novověkou paleografií). Tyto schopnosti se mohou účastníkům později hodit při závěrečné bakalářské či diplomové práci.
Metody výuky
Poslední úprava: PhDr. Martina Ondo Grečenková, Ph.D. (17.09.2023)

Vážené kolegyně, vážení kolegové, velice si cením Vašeho zájmu o můj předmět, ale nebudu tentokrát povolovat zápisy nad limit. Omlouvám se a prosím, abyste mě v této věci nezahrnovali e-maily. Děkuji.


Program kurzu

- 5.10. – Seminář bohužel odpadá. Tento den mám důležité, již dlouho naplánované lékařské vyšetření. Omlouvám se a děkuji za pochopení.

- 12.10. –Úvodní hodina, program kurzu, literatura ke studiu na semináři, témata k referátům. Seznámení s prameny pro raný novověk a jejich ukázky. 

- 19.10. – Dešifrování různých typů pramenů z 18., 19. století

- 26.10. –  Vymezení osvícenství: Imanuel Kant, Co je to osvícenství?, Michel Foucault, Co je to osvícenství? (1-2 kolegové představí autory a texty, nicméně s texty se obeznámí a diskutovat budou všichni účastníci kurzu, https://dl1.cuni.cz/pluginfile.php/454539/mod_resource/content/1/02%20-%20F%C4%8C%201993%20-%20Foucault%20a%20Kant%20-%20Co%20je%20osvicenstvi.pdf); Amy Allen, Foucault and Enlightenment: A Critical Reappraisal, in: Constellations Volume 10, Number 2, 2003 (přes elektronické zdroje UK, JSTOR)

- 2.11. – Osvícenská struktura myšlení: Denis Diderot, Prospekt Encyklopedie, Jean le Rond d´Alembert, Úvod k Encyklopedii (texty nastudují všichni účastníci semináře)

-  9.11. – Osvícenská kritika absolutismu, společnosti, církve: Montesquieu: Perské listy, Beaumarchais: Figarova svatba, Diderot: Jakub fatalista, heslo z Encyklopedie „Politická autorita“, J.J. Rousseau, O společenské smlouvě atd. 

- 16.11. - Pokračování práce s texty k osvícenské kritice absolutismu, společnosti a církve. 

- 23.11. – Osvícenský absolutismus I.: Relace o stavu Čech – Josef II. a kritika vlády Marie Terezie (ed. Roubík) x "obhajoba vlády" Marie Terezie

- 30. 11. – Osvícenský absolutismus II.: toleranční patent a patent o zrušení nevolnictví, paměti Františka Jana Vaváka - co si zapisuje o těchto reformách - texty studují všichni

-  7.12. – České osvícenství: Pelcl – Paměti, Kramerius, Kniha Josefova, Bolzano, O nejlepším státě.

- 14.12. - Jazyková otázka a počátky národního obrození - Pelclova přednáška k zahájení vyučování češtiny na univerzitě v Praze, "boj za práva" českého jazyka v tisku a dobových textech např. v době korunovace Leopolda II. českým králem atd. Některé texty dodám, nicméně se nabízí cvičení vyhledat si některé textíky samostatně (jak na to - to se dozvíte na hodině).

- 21.12. – Osvícenství a totalita, 20. století: Adorno, Horkheimer, Dialektika osvícenství

- 4.1. – zápočtová/atestační hodina

Knihy na eventuální referáty (představení autora, představení knihy a jejího obsahu, metody užité v práci, ukázka z díla, referentova kritika díla):

- František Kutnar, Sociálně myšlenková tvářnost obrozenského lidu, Praha 1948 

- Josef Petráň, Rebelie. Příběh jednoho týdne a dvou dní v březnu roku 1775, Praha 1975

- Josef Petráň, Kalendář. Velký stavovský ples v Nosticově Národním divadle v Praze dne 12. září 1791, Praha 1988 (nové vydání Praha 2004)

- Daniela Tinková, Bez zpěvu a bez zvonění, Dekriminalizace sebevraždy ...., Praha 2021

- Daniela Tinková, Tělo, věda, stát...

- Pavel Himl, Pozorovat, popsat, stvořit. Osvícenská policie a moderní stát, Praha 2019

...... plus knihy/odborné studie, které si zvolíte z vlastní iniciativy

 
Univerzita Karlova | Informační systém UK