PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2023/2024
   Přihlásit přes CAS
Law in Sport - PMNG237NC
Anglický název: Law in Sport
Zajišťuje: Katedra managementu sportu (51-300100)
Fakulta: Fakulta tělesné výchovy a sportu
Platnost: od 2023
Semestr: zimní
Body: 0
E-Kredity: 3
Způsob provedení zkoušky: zimní s.:
Rozsah, examinace: zimní s.:2/0, Zk [HT]
Počet míst: neurčen / neurčen (0)
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Kompetence:  
Stav předmětu: vyučován
Jazyk výuky: angličtina
Způsob výuky: prezenční
Způsob výuky: prezenční
Úroveň:  
Garant: JUDr. Jan Exner, Ph.D.
Neslučitelnost : PMNG237
Záměnnost : PMNG237
Anotace -
Poslední úprava: PhDr. Josef Voráček, Ph.D. (02.05.2022)
Předmět právo ve sportu se zaměřuje na právní aspekty sportu a sportovního managementu. Jeho cílem je předat studentům sportovního managementu základní znalosti, dovednosti a hodnoty práva ve sportu. Studenti si osvojí znalosti českého i mezinárodního právního rámce, ve kterém sportovní organizace fungují a ve kterém přijímají a uplatňují svá pravidla. Zároveň se seznámí se základními principy autonomie a řádné správy sportovních organizací. Studenti získají znalosti o právní odpovědnosti ve sportu vznikající na základě různých právních titulů, zejména smluv a deliktů. Rovněž se naučí, jakým způsobem se řeší spory mezi sportovními organizacemi, sportovci a dalšími subjekty v rámci sportovního prostředí, a to na české i globální úrovni. Studenti se naučí identifikovat negativní jevy, které ohrožují nebo poškozují integritu sportu, a využít právní nástroje k jejich předcházení a odstranění. Studenti budou znát právní rámec olympijského hnutí, organizace olympijských her a ochrany olympijských symbolik. Zároveň se naučí využít právo v oblasti sportovního marketingu, zejména ochranu práv duševního vlastnictví a smluvní aspekty. Předmět zakotvuje probíraná témata do globálního kontextu. Proto je věnována zvláštní pozornost přeshraničním aspektům, zejména právu Evropské unie, mezinárodnímu právu a ochraně lidských práv ve sportu. Vedle znalostí si předmět klade za cíl, aby si studenti osvojili i základní praktické dovednosti při uplatňování práva ve sportu. Jeho cílem je rovněž předat studentům hodnoty, které jsou vlastní právu, sportu a sportovnímu managementu.
Cíl předmětu -
Poslední úprava: PhDr. Josef Voráček, Ph.D. (02.05.2022)

Po úspěšném absolvování předmětu bude student schopen:

  • využít znalosti, dovednosti a hodnoty práva ve sportu ve sportovním managementu,
  • vysvětlit základní východiska, podstatu a smysl práva ve sportu v kontextu sportovního managementu,
  • identifikovat český i mezinárodní právní rámec fungování sportovních organizací a tvorby a uplatňování jejich pravidel,
  • realizovat vnitřní autonomii sportovních organizací, včetně principů jejich řádné správy (good governance),
  • pracovat se základními prvky právní (smluvní i deliktní) odpovědnosti ve sportu,
  • identifikovat vhodný způsob řešení sporů ve sportu prostřednictvím rozhodčího řízení, soudního řízení nebo jinými způsoby,
  • odhalit negativní jevy ohrožující nebo poškozující integritu sportu a využít právní nástroje k jejich předcházení a odstranění,
  • reflektovat právo v rámci fungování olympijského hnutí a organizace olympijských her,
  • využít právo v rámci sportovního marketingu, včetně práva duševního vlastnictví a smluvních aspektů,
  • zasadit fungování sportovních organizací do evropského a mezinárodního právního kontextu.
Podmínky zakončení předmětu -
Poslední úprava: PhDr. Josef Voráček, Ph.D. (02.05.2022)

Zkouška: Písemný test

Literatura -
Poslední úprava: PhDr. Josef Voráček, Ph.D. (02.05.2022)

Povinná:
Blackshaw, I., S. (2017): International Sports Law: An Introductory Guide (1. vyd.). Springer
Lisse, L. (2020): Sportovní právo. Rozhodování sporů v oblasti sportu v ČR (1. vyd.). Praha: C. H. Beck.
Maisner, M., Janák, J., Doubrava, P. (2019): Základy sportovního práva (1. vyd.). Praha: C. H. Beck.
Weatherill, S. (2017): Principles and Practice in EU Sports Law (1. vyd). Oxford: Oxford University Press.

Doporučená:
Cattaneo, A., Parrish, R. (2020): Sports Law in the European Union (1. vyd.). Haag: Wolters Kluwer.
Hamerník, P. (2012): Sportovní právo. Hledání rovnováhy mezi specifickou sportovní úpravou a platným právem (1. vydání). Praha: Ústav státu a práva Akademie věd ČR
Jurka, H. (2018): Právní úprava profesionálního sportu v České republice a zahraničí (1. vyd.). Praha: Wolters Kluwer
Králík, M. (2016): Civilní a trestní odpovědnost sportovců za sportovní úrazy (1. vyd.). Praha: Leges.
Lindholm, J. (2019): The Court of Arbitration for Sport and Its Jurisprudence. An Empirical Inquiry into Lex Sportiva (1. vyd.). Haag: T.M.C. Asser Press.
Pochylá, V., Pinkava, J., Coufalová, B. (2015): Trestněprávní odpovědnost ve sportu (1. vyd.). Praha: Leges

Požadavky ke zkoušce -
Poslední úprava: PhDr. Josef Voráček, Ph.D. (02.05.2022)

Zkouška: Písemný test

Sylabus -
Poslední úprava: PhDr. Josef Voráček, Ph.D. (02.05.2022)

Přednášky:

  1. Právo ve sportu. Pojem a základní principy práva ve sportu. Význam práva ve sportu pro sportovní management.
  2. Právní rámec sportu. Mezinárodní a vnitrostátní právní předpisy týkající se sportu. Podmíněná regulační autonomie sportovních organizací a jejich vnitřní předpisy. Pyramidová struktura sportu.
  3. Právní rámec sportovních organizací v České republice. Zákon o podpoře sportu. Národní sportovní agentura. Sportovní organizace jako spolky. Sportovní organizace jako obchodní společnosti.
  4. Řádná správa (good governance) sportovních organizací. Principy řádné správy na mezinárodní a vnitrostátní úrovni. Principy řádné správy v pravidlech sportovních organizací. Význam řádné správy sportovních organizací.
  5. Smlouvy ve sportu. Základy smluvního práva. Smluvní odpovědnost ve sportu. Druhy smluv ve sportu (veřejnoprávní smlouvy, smlouvy se sportovními organizacemi, sportovci, manažery, agenty a dalšími osobami).
  6. Delikty ve sportu. Základy deliktního práva. Deliktní odpovědnost ve sportu. Druhy deliktů ve sportu (trestné činy, správní delikty, občanskoprávní delikty).
  7. Řešení sporů ve sportu I. Rozhodčí řízení před orgány sportovních organizací na vnitrostátní i mezinárodní úrovni. Národní rozhodčí soud pro sport. Rozhodování sporů ve sportu soudy a dalšími orgány veřejné správy.
  8. Řešení sporů ve sportu II. Rozhodčí soud pro sport (CAS). Postavení a role Rozhodčího soudu pro sport. Řízení před Rozhodčím soudem pro sport. Opravné prostředky.
  9. Právo a negativní jevy ve sportu. Integrita sportu. Negativní jevy ohrožující nebo poškozující integritu sportu: korupce, ovlivňování průběhu nebo výsledku sportovních soutěží (match-fixing), doping, diskriminace, obtěžování, negativní projevy sportovních fanoušků, hazard. Veřejnoprávní a soukromoprávní odpovědnost za negativní jevy ve sportu.
  10. Právo a doping ve sportu. Právní úprava boje proti dopingu ve sportu. Světový antidopingový kodex. Směrnice pro kontrolu a postih dopingu v ČR. Řešení dopingových sporů.
  11. Právo v olympijském hnutí. Olympijská charta. Právní ochrana olympijského vlastnictví a olympijských symbolik. Řešení sporů v rámci olympijského hnutí.
  12. Právo ve sportovním marketingu. Právní rámec sportovního marketingu. Ochrana duševního vlastnictví ve sportu. Marketingové smlouvy. Olympijský marketing.
  13. Právo Evropské unie a sport. Pravomoci EU v oblasti sportu. Uplatňování práva EU na pravidla sportovních organizací. Rozhodovací činnost Soudního dvora EU. Význam práva EU pro sport. Význam sportu pro právo EU.
  14. Lidská práva a sport. Základy práva lidských práv. Státy, mezinárodní organizace, sportovní organizace a lidská práva. Evropská úmluva o ochraně lidských práv a sport. Rozhodovací činnost Evropského soudu pro lidská práva ve vztahu ke sportu.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK