PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2023/2024
   Přihlásit přes CAS
Aplikovaná matematika - PMNG113
Anglický název: Applied Mathematics
Zajišťuje: Katedra managementu sportu (51-300100)
Fakulta: Fakulta tělesné výchovy a sportu
Platnost: od 2022
Semestr: zimní
Body: 0
E-Kredity: 6
Způsob provedení zkoušky: zimní s.:
Rozsah, examinace: zimní s.:2/2, Z+Zk [HT]
Počet míst: neurčen / neurčen (neurčen)
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Kompetence:  
Stav předmětu: vyučován
Jazyk výuky: čeština
Způsob výuky: prezenční
Způsob výuky: prezenční
Úroveň:  
Poznámka: předmět je možno zapsat mimo plán
povolen pro zápis po webu
při zápisu přednost, je-li ve stud. plánu
Garant: Mgr. Martin Komarc, Ph.D.
Anotace -
Poslední úprava: PhDr. Josef Voráček, Ph.D. (21.09.2020)
Teorie reálných funkcí jedné reálné proměnné: elementární funkce a jejich grafy, spojitost, limita, derivace, integrál. Lineární algebra: vektory, matice, determinanty, řešení soustav lineárních rovnic. Základy teorie síťových grafů.
Cíl předmětu
Poslední úprava: PhDr. Josef Voráček, Ph.D. (21.09.2020)

Student si má osvojit základní vědomosti z matematiky jako vhodného nástroje pro matematické modelování některých ekonomických jevů. Cílem je získat dovednost samostatně provádět určité ekonomicko-matematické výpočty, ale zejména schopnost správně interpretovat výsledky těchto výpočtů prováděných například speciálními programy na počítači.

Podmínky zakončení předmětu
Poslední úprava: Mgr. Kristýna Vrabčeková (04.10.2022)

zápočet:
Aktivní účast nejméně na 75 % seminářů. Absolvování zápočtové písemky se ziskem nejméně 60 % bodů.

zkouška:
Ústní část: matematická teorie (obsah přednášek). Zkoušený si vylosuje jednu otázku z matematické analýzy a jednu otázku z lineární algebry. 

Literatura
Poslední úprava: PhDr. Josef Voráček, Ph.D. (21.09.2020)

Povinná:

Bauer, L., Lipovská, H., Mikulík, M., Mikulík, V. Matematika v ekonomii a ekonomice. Praha: Grada Publishing, a. s., 2015. ISBN 978-80-247-4419-3.

Klůfa, J. Učebnice matematiky pro studenty VŠE. Praha: Vydavatelství Ekopress , 2013. ISBN 978-80-86929-97-2.

Klůfa, J., Coufal, J. Matematika 1. Praha: Vydavatelství Ekopress , 2003. ISBN 80-86119-76-9.

Kaňka, M., Henzler, J. Matematika 2. Praha: Vydavatelství Ekopress , 2003. ISBN 80-86119-77-7.

Doporučená:

Hájková, V., Johanis, M., John, O., Kalenda, O. F. K., Zelený, M. Matematika. Praha: matfyzpress, 2012. ISBN 978-80-7378-193-7.

Kotvalt, V. Základy matematiky pro přírodovědecké obory. Praha: Univerzita Karlova v Praze - Nakladatelství Karolinum, 2011. ISBN 978-810-246-1572-1.

Kubát, J. Sbírka úloh z matematiky. Praha: Victoria Publishing, 1993. ISBN 80-7252-452-2.

Horský, Z. Učebnice matematiky pro posluchače VŠE. Praha: SNTL, 1982. ISBN: 80-7252-452-2.

Požadavky ke zkoušce
Poslední úprava: Mgr. Kristýna Vrabčeková (04.10.2022)

zápočet:
Aktivní účast nejméně na 75 % seminářů. Absolvování zápočtové písemky se ziskem nejméně 60 % bodů.

zkouška:
Ústní část: matematická teorie (obsah přednášek). Zkoušený si vylosuje jednu otázku z matematické analýzy a jednu otázku z lineární algebry. 

Sylabus
Poslední úprava: Mgr. Linda Mejsnarová, Ph.D. (09.01.2019)

Přednášky:

1. Matematika v ekonomické praxi: řešení problému: formulace problému, matematizace problému, rozklad problému na dílčí části. Úvod do logiky: definice pojmů, výrok, logické spojky, kvantifikátory, De Morganovy zákony.

2. Základní pojmy z teorie množin. Vennovy diagramy. Číselné množiny: reálná osa, intervaly, okolí bodu. Operace s čísly, absolutní hodnota, určování podmínek existence výrazů, základní vzorce. Zobrazení: zobrazení prosté, zobrazení na, vzájemně jednoznačné zobrazení, zobrazení inverzní.

3. Reálné funkce jedné reálné proměnné: pojem funkce, definiční obor, obor hodnot, základní vlastnosti funkcí (sudá, lichá, rostoucí, klesající, omezená, konkávní, konvexní), funkce složená, funkce inverzní. Graf funkce a jeho znázornění.

4. Přehled elementárních funkcí: konstantní funkce, lineární funkce, parabola, polynom, rovnoosá hyperbola, exponenciální funkce, logaritmická funkce.

5. Spojitost a limita funkce. Reálné funkce více proměnných.

6. Derivace: definice derivace funkce, geometrická interpretace derivace, výpočet derivace, vzorce pro výpočet derivace, derivace vyšších řádů. Funkce hladká.

7. Vyšetřování průběhu funkce pomocí derivace: určování, kdy je funkce rostoucí, klesající, konkávní, konvexní, určování lokálních extrémů a inflexních bodů, určování absolutních extrémů.

8. Úvod do integrálního počtu (jen orientačně): primitivní funkce, Newtonův určitý integrál, výpočet integrálu, přibližné metody pro výpočet určitého integrálu.

9. Posloupnosti a řady: Definice posloupnosti, aritmetická posloupnost, geometrická posloupnost, limita posloupnosti, řada, součet konečné řady, konvergence, součet nekonečné řady.

10. Vektorová algebra. Definice vektoru, vektorové operace. Lineární kombinace vektorů, lineární nezávislost a lineární závislost vektorů. Vektorový modul a jeho hodnost.

11. Maticová algebra: Definice matice, maticové operace. Hodnost matice. Inverzní matice.

12. Soustavy lineárních rovnic: vektorový a maticový zápis soustavy lineárních rovnic. Řešitelnost soustavy lineárních rovnic (Frobeniova podmínka). Gaussova eliminační metoda, Jordanovo schéma. Input-output analýza.

13. Determinanty: Definice determinantu, výpočet jeho hodnoty: Sarrusovo pravidlo, rozvoj determinantu. Využití determinantů na řešení soustav lineárních rovnic (Cramerovo pravidlo).

14. Úvod co teorie grafů: Základní pojmy, popis grafu. Sestavení síťového grafu.

Semináře:

1. Vstupní kontrolní testy: ověření předpokládaných znalostí a dovedností. Logické úlohy.

2. Řešení rovnic a nerovnic s absolutními hodnotami, kvadratických rovnic a nerovnic. Ekvivalentní a neekvivalentní úpravy rovnic.

3. Reálné funkce jedné reálné proměnné, určování definičního oboru a oboru hodnot. Grafické znázorňování funkcí.

4. Funkce v mikroekonomii: křivka nabídky a poptávky, nákladové funkce, produkční funkce.

5. Výpočty limit funkcí.

6. Výpočty derivací., Geometrická intepretace derivace.

7. Vyšetřování průběhu funkce včetně hrubého náčrtu jejího grafu. Výpočty intervalů, kdy je funkce rostoucí a kdy je klesající, výpočty lokálních a absolutních extrémů.

8. Využití derivací pro ekonomické výpočty: mezní náklady, mezní produkt, maximální zisk a apod. Jednoduché příklady na integraci.

9. Výpočty s posloupnostmi a řadami. Jejich užití zejména ve finanční matematice (jednoduché a složené úroční) a v časových řadách.

10. Výpočty s vektory, ekonomické aplikace: popis a řešení ekonomických situací (výrobní vektor, cenový vektor, nákladový vektor apod.).

11. Výpočty s maticemi, ekonomické aplikace: výpočet spotřeby materiálu apod.

12. Řešení soustav lineárních rovnic, ekonomické aplikace: výpočet nákladů na komponenty výroby, plánování náhradních součástek a dílů atd. Input-output analýza.

13. Výpočet hodnoty determinantu. Řešení soustav lineárních rovnic pomocí Cramerova pravidla, ekonomické aplikace, např. míchání směsí ze surovin apod.

14. Využití síťových grafů pro popis a řešení ekonomické situace.

Studijní opory
Poslední úprava: Mgr. Kristýna Vrabčeková (04.10.2022)

K předávání informací týkajících se předmětu Aplikovaná matematika bude sloužit Microsoft Teams a to i v případě distanční výuky. Budou tak distribuovány jak texty přednášek, tak zadání úloh pro cvičení včetně jejich vzorových řešení.

 
Univerzita Karlova | Informační systém UK