PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2023/2024
   Přihlásit přes CAS
Základní gymnastika OSP - PGYM134K
Anglický název: Adapted basic gymnastics
Zajišťuje: Katedra gymnastiky a úpolových sportů (51-300600)
Fakulta: Fakulta tělesné výchovy a sportu
Platnost: od 2022 do 2023
Semestr: zimní
Body: 0
E-Kredity: 3
Způsob provedení zkoušky: zimní s.:
Rozsah, examinace: zimní s.:8/0, Z [HS]
Počet míst: neurčen / neurčen (neurčen)
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Kompetence:  
Stav předmětu: vyučován
Jazyk výuky: čeština
Způsob výuky: kombinovaný
Způsob výuky: kombinovaný
Úroveň:  
Poznámka: nutno dodat lékařské potvrzení
předmět je možno zapsat mimo plán
povolen pro zápis po webu
při zápisu přednost, je-li ve stud. plánu
Garant: doc. PhDr. Viléma Novotná
Záměnnost : PGYM134
Je neslučitelnost pro: PGYM134
Je záměnnost pro: PGYM134
Anotace -
Poslední úprava: doc. PhDr. Viléma Novotná (12.09.2023)
Obsah předmětu Základní gymnastika (ZG) vede studenta k pochopení významu pohybu pro člověka, pro zlepšování jeho pohybové gramotnosti prostřednictvím osvojování si uvědomělých řízených pohybů těla a jeho částí. Záměrný nácvik gymnastických cvičení bez náčiní ("prostná"), s náčiním a na nářadí ZG, jejich účel a účinek, ovlivňují úroveň jednotlivých složek zdravotně orientované tělesné zdatnosti. Současně získává dovednost používat odbornou terminologii - gymnastické názvosloví a učí se grafický záznam pohybu. Při výuce je kladen důraz na správné, pro OSP individuálně-optimální provedení, pohybového úkolu. Výsledkem je dovednost komplexně vytvářet individualizované gymnastické programy, zejména "rozcvičení".
Cíl předmětu
Poslední úprava: PhDr. Adam Zdobinský (09.11.2023)

Cílem výuky předmětu je osvojit si dovednosti:

  • přetvářet teoretické vědomosti a praktické zkušenosti o pohybu a jeho významu do znalostí, které využívá při výběru gymnastických cvičení a tvorbě gymnastických programů,

  • naučit se vytvářet program "rozcvičení" pro jednotlivce i skupiny OSP, podle účelu a cíle rozcvičení,

  • sestavovat programy základná gymnastiky pro OSP zaměřených na ovlivňování a rozvoj uvědomělého vedení pohybu, správného držení těla a dýchání, koordinace, použití optimálního rytmu a rytmizace pohybu, obratnosti, flexibility, rovnováhy, síly, orientace v prostoru a manipulačních dovedností s náčiním ZG,

  • propojovat pohyb s hudbou, jako hudebním doprovodem.

Podmínky zakončení předmětu
Poslední úprava: PhDr. Adam Zdobinský (13.09.2023)

Požadavky k zápočtu:

1) 100% účast na přímé výuce

2) kreditní práce:

  • písemné zpracování dané části rozcvičení bez náčiní
  • písemné zpracování dané části rozcvičení s náčiním

3) vlastní prezentace části rozcvičení

4) praxe - kontrolní cviky

Literatura
Poslední úprava: PhDr. Adam Zdobinský (09.11.2023)

Povinná literatura:

NOVOTNÁ, V., DOLEŽALOVÁ, K., CHRUDIMSKÝ, J., & KOLEKTIV. (2019). Základní gymnastika OSP. Praha: UK FTVS. ISBN 978-80-87647-52-3. dostupné z:

https://ftvs.cuni.cz/FTVS-149.html

CHRUDIMSKÝ, J., ŠIMŮNKOVÁ, I., NOVOTNÁ, V. a kol. Gymnastická terminologie. Praha : UK FTVS, 2013. Multimediální učební text. CD. ISBN 978-80-87647-00-4. Dostupné na: https://ftvs.cuni.cz/FTVS-149.html

Doporučená literatura:

KRIŠTOFIČ, Jaroslav. Posilovací a protahovací cvičení v anatomických souvislostech. Elektronická učebnice UK FTVS, 2019. 80 s. 186 fotografií. ISBN 978-80-87647-51-6. Dostupné na https://ftvs.cuni.cz/FTVS-149-version1-ppc_ori.pdf .pdf>

Požadavky ke zkoušce
Poslední úprava: PhDr. Adam Zdobinský (09.11.2023)

Písemný test znalostí podle učebního textu a praxe, gymnastické názvosloví

Sylabus
Poslední úprava: PhDr. Adam Zdobinský (09.11.2023)

Témata jsou celkovým obsahem daných 8 hodin výuky:

Pojem gymnastika, dělení gymnastiky, gymnastické druhy. Historická východiska a vývoj ZG. Cíle a úkoly ZG. Rytmus a rytmizace pohybu. Grafický záznam pohybu, gymnastické názvosloví. Zásady pro tvorbu rozcvičení a pohybového programu pro OSP. Rozcvičení - ukázky pohybového obsahu dílčích částí rozcvičení.

Pořadová cvičení. Principy tvorby rozcvičení, organizační formy, uplatnění didaktických stylů. Rozvoj kloubní pohyblivosti. Rozcvičení bez náčiní. Mobilizační a protahovací cvičení. Dynamické protahování bez náčiní.

Formy gymnastického rozcvičení. Názvosloví cvičení prostných I (postoje). Svalová síla. Zásady sestavování zpevňovacích a posilovacích programů. Posilovací cvičení.

Rozcvičení s hudbou. Rytmizace pohybu. Výběr hudby pro ZG. Názvosloví cvičení prostných II. (kleky, sedy, lehy). Proudové cvičení s hudbou. Cvičení ve dvojicích.

Rozcvičení - aplikace pro OSP. Názvosloví cvičení prostných III. Cvičení s náčiním - tenisový míček. Praktické prezentace studentů.

Cvičení s náčiním a pomůckami - aplikace pro OSP. Gymnastické hry. Cvičení s náčiním - tyč. Praktické prezentace studentů.

Základy didaktiky Základní gymnastiky - stavba cvičební jednotky. Názvosloví - popis a grafický záznam cviků v pohybovém programu. Cvičení s náčiním - švihadlo. Praktické prezentace studentů.

Tvorba rozcvičení a pohybového programu pro OSP - vybrané zdravotní postižení. Cvičení s náčiním - medicinbal. Praktické prezentace studentů.

Tvorba rozcvičení a pohybového programu pro OSP - vybrané zdravotní postižení. Tělesná zdatnost a její hodnocení. Udržování a rozvoj tělesné zdatnosti. Aerobní zdatnost. Cvičení s nářadím - lavičky, žebřiny. Praktické prezentace studentů.

Tvorba rozcvičení a pohybového programu pro OSP - vybrané zdravotní postižení. Kompenzační cvičení. Zásady a techniky cvičení s jedinci s tělesným postižením. Cvičení s náčiním - gymbally. Praktické prezentace studentů.

Tvorba rozcvičení a pohybového programu pro OSP - vybrané zdravotní postižení. Cvičení s náčiním - expandery. Praktické prezentace studentů.

Tvorba rozcvičení a pohybového programu pro OSP - vybrané zdravotní postižení. Motoricko-funkční příprava, Core training. Stimulace koordinačních schopností. Praktické prezentace studentů.

Tvorba rozcvičení a pohybového programu pro OSP - vybrané zdravotní postižení. Wellnes, fitness. Testování tělesné zdatnosti - Jacíkův test, testy flexibility. Praktické prezentace studentů.

Praktické prezentace studentů. Plnění studijních povinností.

Studijní opory
Poslední úprava: PhDr. Adam Zdobinský (09.11.2023)

Studijní opory jsou dostupné v následujících odkazech:

https://ftvs.cuni.cz/FTVS-1323-version1-zakladni_gymnastika.pdf

https://ftvs.cuni.cz/FTVS-740-version1-zg_ops.pdf

CHRUDIMSKÝ, J., ŠIMŮNKOVÁ, I., NOVOTNÁ, V. a kol. Gymnastická terminologie. Praha : UK FTVS, 2013. Multimediální učební text. CD. ISBN 978-80-87647-00-4.

KRIŠTOFIČ, Jaroslav. Posilovací a protahovací cvičení v anatomických souvislostech. Elektronická učebnice UK FTVS, 2019. 80 s. 186 fotografií. Dostupné na . ISBN 978-80-87647-51-6.

 
Univerzita Karlova | Informační systém UK