PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2016/2017
   Přihlásit přes CAS
Úvod do teorie pevných látek - NFPL064
Anglický název: Introduction to Solid State Theory
Zajišťuje: Katedra fyziky kondenzovaných látek (32-KFKL)
Fakulta: Matematicko-fyzikální fakulta
Platnost: od 2016 do 2020
Semestr: letní
E-Kredity: 6
Rozsah, examinace: letní s.:4/0, Zk [HT]
Počet míst: neomezen
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Stav předmětu: nevyučován
Jazyk výuky: čeština
Způsob výuky: prezenční
Způsob výuky: prezenční
Garant: Štefan Zajac
Výsledky anket   Termíny zkoušek   Rozvrh   Nástěnka   
Anotace -
Poslední úprava: Mgr. Kateřina Mikšová (02.02.2022)
Druhy vazeb v pevných látkách. Symetrie krystalických pevných látek. Kmity krystalové mřížky a její tepelné vlastnosti. Pásová elektronová struktura krystalických látek. Základní elektrické, magnetické, optické a transportní vlastnosti pevných látek.
Literatura
Poslední úprava: Mgr. Kateřina Mikšová (02.02.2022)

A.I. Anselm: Vvedenie v teoriu poluprovodnikov, Moskva, GIML 1962 ( Academia, Praha 1967), 2. vyd. Moskva, Nauka 1978.

J. Celý: Kvazičástice v pevných látkách, SNTL, Praha 1977, VUTIUM, Brno 2004

Ľ. Hrivnák, V. Bezák, J. Foltýn, M. Ožvold : Teória tuhých látok, Veda, Bratislava 1978,1985.

W.A. Harrison : Solid State Theory, McGraw Hill, New York 1970.

N.W. Ashcroft, N.D. Mermin : Solid State Physics, Holt, Rinehart and Winston, New York 1976.

Sylabus -
Poslední úprava: Mgr. Kateřina Mikšová (02.02.2022)


FPL061

1. Základní otázky teorie pevných látek.

Základní otázky teorie pevných látek - fenomenologické a mikroskopické přístupy. Schrödingerova rovnice pro pevné látky. Adiabatická aproximace v popisu pohybu elektronů a jader. Popis symetrie krystalických pevných látek pomocí teorie grup.Druhy vazebních sil. 

2. Kmity krystalové mřížky a její tepelné vlastnosti.

Harmonická aproximace a normální souřadnice. Akustické a optické větve kmitů iontů v krystalech, vibrační spektrum reálných krystalů. Fonony jako kvazičástice kolektivních kmitů iontů v krystalech. Fononová tepelná kapacita pevných látek. Interakce kmitající krystalické mřížky s elektromagnetickým zářením a s neutrony.

3. Elektronová teorie ideálních krystalických látek.

Hartreeova - Fokova aproximace autokonzistentního pole. Blochova teorie pohybu elektronu v periodickém elektrickém poli krystalu. Vlastnosti vlnových funkcí a energetického spektra, hustota stavů, kvazihybnost vodivostních elektronů, aproximace efektivní hmotnosti, kladné díry v téměř zaplněných elektronových pásech. Základní metody výpočtu pásové elektronové struktury pevných látek - metoda téměř volných elektronů, metoda silně vázaných elektronů, metody přidružených a ortogonalizovaných rovinných vln, metoda pseudopotenciálu. Pásová elektronová struktura konkrétních typů pevných látek (kovy, polokovy, polovodiče, izolátory). Fermiho plochy energie vodivostních elektronů v kovech. Vlastnosti elektronů ve valenčních a vodivostních pásech v polovodičích.

4. Elektronová teorie reálných pevných látek.

Wannierova teorie pohybu elektronů v porušeném periodickém poli. Lokalizované stavy vodivostních elektronů v krystalech s poruchami. Tammovy povrchové stavy elektronů. Donorové a akceptorové hladiny příměsí v polovodičích. Frenkelův a Mottův - Wannierův model excitonů. Stavy elektronů v neuspořádaných pevných látkách.

5. Základní elektrické, magnetické a optické vlastnosti pevných látek.

Vlastnosti souboru vodivostních elektronů ve statistické rovnováze. Dynamika vodivostních elektronů ve vnějších elektrických a magnetických polích. Pauliho paramagnetismus a Landaův diamagnetismus vodivostních elektronů. De Haasův - van Alphenův jev, cyklotronová rezonance. Nerovnovážná rozdělovací funkce elektronů v pevných látkách. Boltzmannova kinetická rovnice. Rozptyl elektronů na kmitech krystalické mřížky a na příměsích. Relaxační doba vodivostních elektronů v kovech a v polovodičích. Základní transportní jevy. Disperze a absorbce elektromagnetického záření v pevných látkách. Mezipásové a vnitropásové optické přechody v pevných látkách.






 
Univerzita Karlova | Informační systém UK