PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2015/2016
   Přihlásit přes CAS
Matematika IV - MG451P02
Anglický název: Mathematics IV.
Český název: Matematika IV
Zajišťuje: Ústav hydrogeologie, inženýrské geologie a užité geofyziky (31-450)
Fakulta: Přírodovědecká fakulta
Platnost: od 2015
Semestr: letní
E-Kredity: 6
Způsob provedení zkoušky: letní s.:kombinovaná
Rozsah, examinace: letní s.:2/2, Z+Zk [HT]
Počet míst: neomezen
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Stav předmětu: vyučován
Jazyk výuky: čeština
Poznámka: povolen pro zápis po webu
Garant: doc. RNDr. Jiří Mls, CSc.
Vyučující: doc. RNDr. Jiří Mls, CSc.
Je korekvizitou pro: MG451P15
Výsledky anket   Termíny zkoušek   Rozvrh   
Anotace -
Poslední úprava: doc. RNDr. Jiří Mls, CSc. (13.06.2019)
Pokračování kursu matematiky pro pokročilé. určeno studentům aplikovaných geologických oborů - hydrogeologie, inženýrské geologie a užité geofyziky, jakož i pro další vážné zájemce o aplikovanou matematiku.
Literatura
Poslední úprava: doc. RNDr. Jiří Mls, CSc. (13.06.2019)

Brdička, M., Samek, L., Sopko, B., 2000, Mechanika kontinua, Academia, Praha

Kolmogorov, A. N., Fomin, S. V., 1975, Základy teorie funkcí a funkcionální analýzy, SNTL, Praha

Rektorys, K., 1973, Přehled užité matematiky, SNTL, Praha

Rektorys, K., 1999, Variační metody v inženýrských problémech a v problémech matematické fyziky, Academia, Praha

Rudin, W., 1977, Analýza v reálném a komplexním oboru, Academia, Praha

Požadavky ke zkoušce
Poslední úprava: doc. RNDr. Jiří Mls, CSc. (13.06.2019)

Zkouška je ústní a má písemnou část. Vyžadována je znalost odpřednášené látky. Předpokladem je získání zápočtu. S požadavky na zápočet jsou studenti seznámeni v úvodním cvičení.

Sylabus
Poslední úprava: doc. RNDr. Jiří Mls, CSc. (13.06.2019)

EN, metrika v EN, e-okolí bodu, otevřené množiny, uzavřené množiny, uzávěr množiny, hranice množiny, omezená množina, oblast, kompaktní množina, interval v EN.

Míra intervalu v EN, věta o pokrytí otevřené množiny spočetným systémem uzavřených intervalů, míra otevřené množiny, míra omezené uzavřené množiny, vnější a vnitřní míra, míra množiny a měřitelnost množin, množiny míry nula, množinový s-okruh, s-aditivní množinová funkce.

Jednoduchá funkce, měřitelná funkce, integrál jednoduché funkce, integrál nezáporné měřitelné funkce, integrál měřitelné funkce, existence integrálu a integrovatelnost, platnost skoro všude, prostory L(M), L1(M), L2(M), Fatouovo lemma, Lebesgueova věta.

Lineární prostor, podprostor lineárního prostoru, lineární nezávislost množiny prvků, soustava generátorů a base lineárního prostoru, dimense, skalární součin, norma.

Konvergentní posloupnost, cauchyovská posloupnost, A hustá v B,úplný prostor, separabilní prostor, Hilbertův prostor, Banachův prostor, ortogonální doplněk množiny, věta o ortogonálním rozkladu, funkcionál, lineární funkcionál, omezený a spojitý funkcionál, duální prostor H*, norma na H*, Rieszova věta.

Nosič funkce, funkce s kompaktním nosičem, lineární prostory C?(W), C0?(W), L1(M) a L2(M), skalární součin na L2(M), úplnost prostoru L2(M), skalární součin (.,.)1,2 na C?(W) a C0?(W), Sobolevovy prostory W01,2(W) a W1,2(W), zobecněné

derivace.

Lipschitzovská funkce, věta o rozdělení jedničky, oblast s lipschitzovskou hranicí, plošný integrál přes dW, Greenova věta, věta o stopách.

Parciální diferenciální rovnice zvoleného typu a její řešení v klasickém smyslu, počáteční podmínky, okrajové podmínky a omezení jejich počtu a řádu, klasifikace okrajových podmínek, úloha, dobře formulovaná úloha, slabé řešení rovnice, slabé řešení smíšené okrajové úlohy, druhá klasifikace okrajových podmínek, Laxova-Milgramova věta a její důsledky.

Křivka, délka křivky, křivkový integrál 1.druhu, křivkový integrál 2.druhu, práce síly podél křivky, věty o nezávislosti křivkového integrálu na dráze v W.

Ortogonální transformace kartézských souřadnic a její matice, transformace vektoru, definice kartézského tensoru n-tého řádu, tensor Kroneckerův a Levi-Civitův, věta o existenci transformace symetrického tensoru druhého řádu na diagonální tvar, nalezení této transformace.

Numerické metody řešení dif. rovnic, metoda sítí, variační metody, Galerkinova metoda, otázka volby base, metoda konečných prvků, triangulace oblasti v E2.

 
Univerzita Karlova | Informační systém UK