PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2014/2015
   Přihlásit přes CAS
Fázové rovnováhy magmatických a hydrotermálních pochodů - MG440P60
Anglický název: Phase equilibria of igneous and hydrothermal processes
Zajišťuje: Ústav petrologie a strukturní geologie (31-440)
Fakulta: Přírodovědecká fakulta
Platnost: od 2013 do 2015
Semestr: zimní
E-Kredity: 3
Způsob provedení zkoušky: zimní s.:
Rozsah, examinace: zimní s.:1/1, Zk [HT]
Počet míst: neomezen
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Stav předmětu: nevyučován
Jazyk výuky: čeština
Poznámka: povolen pro zápis po webu
Garant: prof. David Dolejš, Ph.D.
Výsledky anket   Termíny zkoušek   Rozvrh   
Anotace -
Poslední úprava: XDOLEJS/NATUR.CUNI.CZ (01.06.2009)
Kurz je určen pokročilým studentům z oborů petrologie, geochemie, mineralogie, ložisková geologie a geofyzika zemského nitra. Cílem je pochopení experimentálně odvozenými fázovými rovnováh aplikovaných na vznik magmatických a alterovaných hornin zemské kůry a pláště. Umožňuje porozumět fázovým diagramům zobrazujícím chování minerálních asociací za různých teplot a tlaků na základě experimentů v přírodních a umělých soustavách, které modelují vznik magmat a přeměny hornin v zemské kůře za účasti vody.
Literatura
Poslední úprava: XDOLEJS/NATUR.CUNI.CZ (01.06.2009)

E.G.Ehlers.The Intepretation of geological phase diagrams. Freeman and company.San Francisco.1972. 280 str.

S.A.Morse: Basalts and phase diagrams. An introduction to the quantitative use of phase diagrams in igneous petrology. Springer Verlag. New York-Heldelberg-Berlin.1980. 493 str.

R.W.Henley , A.H.Truesdell,P.B.Barton Jr. Fluid-mineral equilibria in hydrotermal systems

Reviews in Econ.Geology,vol.1, El Paco, Texas,USA, 1965

Požadavky ke zkoušce
Poslední úprava: prof. David Dolejš, Ph.D. (01.11.2011)

Zkouška probíhá písemnou formou (90 minut) a skládá se z teoretické části (interpretace fázových diagramů) a praktické části (aplikace na geologické procesy).

Sylabus
Poslední úprava: prof. David Dolejš, Ph.D. (08.05.2013)

1. Experimentální metody studia fázových rovnováh - systematický přehled přístrojového vybavení pro experimentální práci za vysokých teplot a tlaků.

2. Jednosložkové soustavy - jednošložkový fázový diagram, superkritická fluida v geologii; fázové přechody uhlíku, oxidu křemíku a oxidů železa za různých teplot a tlaků; vliv tlaku na fázové rovnováhy.

3. Dvojsložkové soustavy - fázový diagram plagioklasu a jeho experimentální základ; rovnovážná a frakciovaná krystalizace a tání; inkongruentní tání draselného živce, stabilita leucitu; vznik kapalné nemísivosti v soustavě leucit-křemen; peritektické reakce v soustavě forsterit-SiO2; rovnováhy pyroxenů, pevné roztoky živců v soustavě albit-ortoklas.

4. Trojsložkové soustavy - význam peritektických reakcí pro magmatické procesy; rovnováhy leucitu a orthoklasu v soustavě anorthit-leucit-SiO2; model diferenciace a krystalizace bazických a ultrabazických magmat v soustavách albit-anortit-diopsid, forsterit-anortit-diopsid a forsterit-diopsid-SiO2; pyroxeny a jejich reakce; vznik bimodálních magmatických sérií; ternární minima a krystalizace granitů, syenitů a nefelinitů v soustavě nefelín-kalsilit-SiO2; petrogenetické residuum; stabilita ternárních živců.

5. Vícesložkové soustavy - řezy a projekce vícerozměrným prostorem; kompatibilitní, izotermálně-izobarické a pufrované zobrazení; soustava forsterit-diopsid-albit-anorthit jako model bazických hornin; diferenciační trendy bazických magmat za různých tlaků, vliv fugacity kyslíku, tholeiitické a vápenato-alkalické magmatické série.

6. Fázové rovnováhy zemského jádra a pláště - fázový diagram železa a kovových slitin za extrémních tlaků, fázová rozhraní v soustavě CaO-MgO-FeO-Al2O3-SiO2 za vysokých tlaků, význam pro distribuci teploty a fyzikální vlastnosti zemského pláště; tavení peridotitů v jednoduchých a vícesložkových soustavách.

7. Fázové rovnováhy plášťových magmatických procesů - silikát-karbonátové fázové rovnováhy za různých tlaků, vznik bazaltů, kimberlitů a karbonatitů; diferenciace plášťových magmat, frakcionace za plášťových a korových tlaků, důsledky pro koncentrace stopových prvků v magmatech.

8. Tavení korových litologií - podmínky a reakce tavení, složení parciálních tavenin a jejich diferenciace, vliv obsahu H2O a fugacity kyslíku na tholeiitický a vápenato-alkalický trend.

9. Fázové rovnováhy granitových soustav - produkce a vývoj granitových tavenin v závislosti na P,T,X(H2O) podmínkách anatexe a výstupu; magmatická krystalizace živců v ternárním prostoru ortoklas-albit-anortit.

10. Mechanismy rozpustnosti a speciace akcesorických složek a fází v silikátových taveninách - speciace vysoce valentních prvků (Mo, Sn, W, Zr, Nb, Ta) v silikátových taveninách, mechanismy rozpustnosti a stabilita akcesorií, zirkonová termometrie.

11. Význam a cyklus vody a oxidu uhličitého při subdukci, kolizi, a anatektických a metamorfních pochodech.

12. Fázové rovnováhy ve vícesložkových hydrotermálních roztocích.

Vstupní požadavky
Poslední úprava: prof. David Dolejš, Ph.D. (08.05.2013)

Kurz probíhá pouze v sudém kalendářním roce.

 
Univerzita Karlova | Informační systém UK