PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2014/2015
   Přihlásit přes CAS
Geologie orogenních pásem - MG440P48
Anglický název: Geology of Orogenic Belts
Zajišťuje: Ústav petrologie a strukturní geologie (31-440)
Fakulta: Přírodovědecká fakulta
Platnost: od 2005 do 2016
Semestr: letní
E-Kredity: 4
Způsob provedení zkoušky: letní s.:
Rozsah, examinace: letní s.:2/1, Z+Zk [HT]
Počet míst: neomezen
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Stav předmětu: nevyučován
Jazyk výuky: čeština
Poznámka: povolen pro zápis po webu
Garant: prof. RNDr. Karel Schulmann, CSc.
Výsledky anket   Termíny zkoušek   Rozvrh   
Anotace -
Poslední úprava: ThLic. Mgr. Tomáš Holub, Th.D. (31.05.2004)
Cílem kursu je seznámit studenty bakalářského studia se základními koncepty orogenních procesů a akrece kontinentální kůry. Přednáška se opírá o geofyzikální, geochemická, geochronologická a základní petrologická a strukturní data, jež umožňují definici jednotlivých orogenních událostí od riftingu přes subdukci a kontinentální kolizi až po pozdně orogenní extenzi. Přednáška uvádí také přehled jednotlivých orogenezí počínaje archaikem až po recent.
Literatura
Poslední úprava: ThLic. Mgr. Tomáš Holub, Th.D. (03.02.2003)

Windley, Brian F. 1997. The evolving continents. John Willey and Sons.. 385 pp.

Burg , J.P.B. and Ford. M. 1997. Orogeny through time. Geological Society publication No. 121. Geological Society of London. 270pp.

Sylabus
Poslední úprava: ThLic. Mgr. Tomáš Holub, Th.D. (14.05.2004)

1. Krustální vývoj v archaiku

a) Archaické vysokometamorfované terény a jejich litologie. Chronologické vztahy na podkladu izotopových dat. Srovnávací přehled archaická granulitové metamorfozy a vertikálního deformačního stylu v klíčových oblastech štítů západního Gronska, Kanady, Indie a Limpopo pásma v Africe.

b) Pásma archiackých zelených břidlic, jejich geochronologie a stratigrafie v kritických oblastech Svzijska, Rhiodesie, Západní Aiustrálie, Indie a Kanady. Geochemie vulkanitů a přehled strukturní geologie a metamorfozy. První život a vznik stromatolitů.

c) Moderní ntepretace archaické kůry: Klasiké modely pásem zelených břidlic a modely deskové tektoniky. Jsou vysokometamorofované horniny pouze rekrystalizované "greenstone belts"?

2. Krustální vývoj středního a pozdního proterozoika

a) Bazické a ultrabazické komplexy Stillwater v Montaně, Great Dyke v Rhodesii, Bushveld komplex v Jižní Africe a Salt Lick Creek komplex v Australii. Chemismus, strukturní styl a distribuce bazických žilných rojů v Proterozoiku.

b) Středněproteorzoické sediemtární bazény v jižní Africe, Kanadě a Austrálii. První aulakogeny, tility a páskované želzné rudy. Mikrofosilie a jejich význam.

c) Středoproterozoické a neoproterozoické orogenní zóny

Adelaide systém Astralie, bazický vulkanismus, tility a globální zalednění, geochronologie a stratigrafie. Zalednění a paleomagnetismus. Biostratigrafie Proterozoika a hranice Prekambrium-Kambrium. Orogenní vývoj v Proterozoiku

Grenvilská orogeneze a pan-Africká orogeneze. Metamorfní a strukturní vývoj měkkých orogenů. Litosferické střižné zony. Jak vznikl první superkontinent a jak došlo k jeho rozpadu?

3) Paleomagnetismus, paleoklimatologie a kontinentální drift

Paleomagnetické poly, putování pólů Lauirencia a Gondwany. Kontinentální drift během fanerozoika a superintervaly během času. Paleoklimatologický a fosilní záznam - evapority, Red Beds, uhlí a ropa v Tethydě. Zalednění od Ordoviku až po Perm. Faktory kontrolující diverzitu druhů během paleozoika, mesosoika a terciéru.

4) Kaledonidy a Apalače.

a) Iapetus a jeho rozevření a zavření. Rifting Gondwany, Vznik Avalonie a Armoriky. Faunistické provincie, ofiolitové komplexy Nowfoundland a Anglesey. Paleomagnetismus a pozice kontientů. Tektonický vývoj v skandinávských , skotských a irských kaledonidách. Metamorfní vývoj a ultravysokotlaké horniny, vznik prvních příkrovů Seve a Koli a typického bivergentního orogenu. Devonská transtenze a exhumace UHP hornin. Sedimentární záznam v Kambriu, Ordoviku a siluru. Tektonický vývoj Apalačí.

b) Co říkají seismické profily kaledonským horstvem? Tektonické modely edvektivního ztenčení litosféry a význam oblasti západních rul v Norsku.

5) Variscidy jako pokračování kaledonid?

a) Paeomagnetismus a pohyb hlavních mikrokontinentů. Složení Variského pásma a definice hlavních litotektonických zon. Deformační fáze v Varscidech od subdukce po zralý kolizní vývoj. Sedimentární a vulkanický vývoj Variscid. Proč je tolik granitů a migmatitů ve Variscidách? Příklady Českého Masivu, Francouzské Masivu Central, Vogéz a Schwarzvaldu.

b) Varsiký předpolní bazén a vývoj Kulmu. Jaký je sediemntární záznam exhumace HP hornin a granitoidů v Kulmu. Pozdní zkrácení předpolního bazénu a vznik paralických pánví. Modely tektonického vývoje amalgamce superkontinentu Pangey.

6) Pangea - Neznámý kontinent a vznik oceánů?

a) Paelomagnetismus a zalednění oblastí Gondwany. Glossopteris a tetrapodi a koláž provincií různého věku. Rozpad Pengey. Trojné bodzy, aulakogeny, dómy a rifty během Permu a Jury. Strukturní kontrola riftingu a sukcese rozpadu kontinentu. Okrajové bazény, evapority a magmatická aktivita pasivních okrajů.

c) Geologie oceánů od mesozoika a vznik ostrovních oblouků

Rifty a trasnformní zlomy, magnetické anomálie, cyklus života v oceánech. Lokalizace a stáří oblouků, vulkaniusmus a sedimenty. Geologie příkopů a akrečních klínů. Párová metamorfní pásma. Melanže a klínový efekt subdukce.

7) Kontinentální okraj orogenních zon

a) Andy jako protoorogen suubdukřčního typu. Orogeneze Nového Zélandu, příklad šikmé subdukce. Cirkumpacifická horstva, jejich geochronologie, stratigrafie a tektonotermální vývoj.

b) Himaláje a tibetské plateau. Geologie, stratigrafie a gechronologie. Termomechanický vývoj na základě strukturních a petrologických údajů. Eroze a exhumace orogenní kořenové zony - předpolní bazén Himalájí.

Alpy a Karpaty - od subdukce ke koliznímu orogenu. Stratigrafie mesozoických pánví, geochronologie a tektonotermální vývoj. Paleogeografie bazénů a jurských riftů. Vznik pohoří jako důsledek nezralé kolize a role eklogitů v orogenních procesech.

 
Univerzita Karlova | Informační systém UK