PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2018/2019
   Přihlásit přes CAS
Empirický výzkum - MD360P36
Anglický název: Empirical Research
Český název: Empirický výzkum
Zajišťuje: Katedra demografie a geodemografie (31-360)
Fakulta: Přírodovědecká fakulta
Platnost: od 2016 do 2018
Semestr: zimní
E-Kredity: 3
Způsob provedení zkoušky: zimní s.:kombinovaná
Rozsah, examinace: zimní s.:2/0, Zk [HT]
Počet míst: neomezen
Minimální obsazenost: 5
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Stav předmětu: nevyučován
Jazyk výuky: čeština
Úroveň: specializační
Poznámka: povolen pro zápis po webu
Garant: doc. Milan Tuček, prom. mat., CSc.
Výsledky anket   Termíny zkoušek   Rozvrh   
Anotace -
Poslední úprava: FIALOVA (18.04.2002)
Cílem přednášky je seznámit studenty demografie s obecnou metodikou a metodologií empirických výzkumů a podat přehled o základních šetřeních prováděných na české populaci v posledních desetiletích. Výzkumné techniky, otázky výběrových šetření a možné výběrové procedury, organizace výzkumu a různé postupy sběru dat, vytvoření datových souborů a databází. Koncepce a metodiky sčítání lidu, příjmových mikrocenzů, výběrových šetření pracovních sil, šetření rodinných účtů a rozsáhlé výzkumy sociálně třídní struktury. Popis sociální struktury a stratifikace společnosti (vzdělanostní struktura, socioprofesní struktura, struktura rodin a domácností, příjmová struktura, životní úroveň a životní způsob). Základní informace o současné struktuře české společnosti a o jejím vývoji v posledních desetiletích. Přehled sociologických výzkumů z posledních let.
Literatura
Poslední úprava: FIALOVA (07.04.2004)

a. Metodika empirických výzkumů:

1. Disman, M. Jak se vyrábí sociologická znalost. 1996. Karolinum. Praha.

2. Jeřábek, H. Úvod do sociologického výzkumu. 1992. Skripta FSV UK.

b. Operacionalizace, interpretace sociodemografických dat z různých empirických výzkumů:

3. Machonin, Tuček a kol. Česká společnost v transformaci (úvodní kapitola).1996. Praha. Slon.

4. Kuchařová, Tuček. Sociálně ekonomické souvislosti rodinného chování mladé generace. 1999. Praha. Hlávkova nadace.

5. Tuček a kol. Česká rodina v transformaci - Stratifikace, dělba rolí a hodnotové orientace. SoÚ AV ČR, edice Working Papers 1998:3.

Požadavky ke zkoušce
Poslední úprava: RNDr. Dagmar Bartoňová, Ph.D. (16.04.2012)

Podmínkou k ukončení předmětu je napsání seminární práce, tématicky vázané na obsah přednášky v rozsahu 8-10 stránek a její obhájení při ústní zkoušce.

Sylabus
Poslední úprava: FIALOVA (07.04.2004)

Úvodní lekce budou věnovány základním koncepcím empirického výzkumu. Budou probírány výzkumné techniky, otázky výběrových šetření a možné výběrové procedury, organizace výzkumu a různé postupy sběru dat, následné kroky vedoucí k vytvoření datových souborů a databází. Pozornost bude věnována validitě a reliabitě zjištěných údajů, možnostem zobecnění výsledků na cílovou populaci, základním matematicko statistickým procedurám analýzy dat.

Na obecný úvod naváže informace o základních statistických šetřeních a o významných sociologicko statistických výzkumech. Postupně budou probírány koncepce a metodiky sčítání lidu, příjmových mikrocenzů, výběrových šetření pracovních sil, šetření rodinných účtů a rozsáhlé výzkumy sociálně třídní struktury. V rámci diskuse metodik budou diskutovány základní operacionalizace popisu sociální struktury a stratifikace společnosti (vzdělanostní struktura, socioprofesní struktura, struktura rodin a domácností, příjmová struktura, životní úroveň a životní způsob). Na základě empirického materiálu z výše zmíněných šetření a výzkumů bude podána základní informace o současné struktuře české společnosti a o jejím vývoji v posledních desetiletích.

Poslední část kursu bude věnována přehledu sociologických výzkumů z posledních let, které byly věnovány demografické problematice (sňatečnost, založení rodiny, hodnotové orientace v dané oblasti, populační klima). Kromě metodiky různých šetření z let 1994 až 1998 (rodinný modul ISSP z roku 1994, výzkumy rodiny prováděné v SoÚ AV ČR v roce 1994 a 1996, výzkum populačního klimatu VÚPSV 1996, výzkumy rodinného chování mladé generace SoÚ AV ČR 1997, VÚPSV 1996 aj.) bude podána informace o základních výsledcích zjištěných v těchto výzkumech a zhodnoceny trendy z posledních let. V rámci rozboru bude diskutována možnost analytického propojení výsledků výběrových šetření se statistikami sňatečnosti a porodnosti.

 
Univerzita Karlova | Informační systém UK