PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2012/2013
   Přihlásit přes CAS
Obecná chemie (pro biology) - MC260P58
Anglický název: General chemistry
Zajišťuje: Katedra fyzikální a makromol. chemie (31-260)
Fakulta: Přírodovědecká fakulta
Platnost: od 2004 do 2013
Semestr: zimní
E-Kredity: 5
Způsob provedení zkoušky: zimní s.:
Rozsah, examinace: zimní s.:3/0, Zk [HT]
Počet míst: neomezen
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Stav předmětu: nevyučován
Jazyk výuky: čeština
Další informace: http://prfdec.natur.cuni.cz/~pmc/
Poznámka: povolen pro zápis po webu
Garant: prof. RNDr. Vladimír Karpenko, CSc.
Výsledky anket   Termíny zkoušek   Rozvrh   
Anotace -
Poslední úprava: ZUSKOVA (27.01.2003)
Základní kurs zahrnující stavbu hmoty, teorie chemické vazby, skupenské stavy hmoty a jejich vlastnosti. Další část je zaměřena na úvod do termodynamiky, elektrochemie a kinetiky chemických reakcí. V některých případech jsou uváděny aplikace na bílkoviny a biologické systémy. Přednášku doplňuje cvičení (C260C56) zaměřené na řešení praktických příkladů.
Literatura
Poslední úprava: ZUSKOVA (27.01.2003)

Vacík, J.: Obecná chemie, SPN, Praha 1986.

Přehled středoškolské chemie (kolektiv), SPN, Praha 1990.

Zumdahl, S. S.: Chemistry, D. C. Heat & Co., Lexington 1989.

Zumdahl, S. S.: Study Guide for Chemistry, D. C. Heat & Co., Lexington 1989.

Ebbing, D. D.: General Chemistry, Houghton Mifflin Co., Boston 1987.

Sylabus -
Poslední úprava: ZUSKOVA (27.01.2003)

Jednotky používané v chemii; základní chemické zákony; složení směsí: koncentrace molární a molální, molární zlomek, objemový zlomek, hmotnostní zlomek; stechiometrie.

Atom; atomové jádro, radioaktivita; elektrony, kvantová čísla a jejich význam; periodický zákon; chemické vazby: iontová, kovalentní, vodíková, nekovalentní interakce; teorie chemické vazby: VSEPR, metoda valenční vazby, teorie molekulových orbitalů.

Některé metody výzkumu struktury atomů a molekul; struktura biologických makromolekul z hlediska typů vazeb; UV-spektroskopie bílkovin; Lambertův-Beerův zákon.

Plyny: kinetická teorie, stavové rovnice ideálního a reálného plynu; Daltonův zákon; kapaliny: povrchové napětí, jeho měření, viskosita, tense páry nad kapalinou, rovnice Clausius-Clapeyronova; tuhé látky: klasifikace, krystaly, princip rentgenostrukturní analysy.

Klasifikace dispersních soustav; koloidní disperse, základní typy a klasifikace, praktický význam koloidních dispersí.; pravé roztoky, koligativní vlastnosti, Raoultův zákon, kryoskopie a ebulioskopie, osmotický tlak.

První věta termodynamická, diskuse její matematické formulace, reversibilní a ireversibilní děje; vnitřní energie, enthalpie; tepelné kapacity; termochemie, termochemické zákony, spalná a slučovací tepla.

Druhá věta termodynamická, formulace; základní myšlenky Carnotova cyklu, entropie a její význam; entropie a pravděpodobnost, Boltzmannova rovnice.

Gibbsova a Helmholtzova energie, afinita chemické reakce; chemický potenciál, rovnováhy v homogenních a heterogenních soustavách; rovnovážná konstanta, výpočet rovnovážného složení; Gibbsův zákon fází a jeho aplikace; fázové rovnováhy, rovnováha kapalina-pára.

Typy elektrolytů, vodné roztoky elektrolytů, hydratace iontů; ideální a reálné roztoky, iontová síla, aktivita, aktivitní koeficient, vodíkový exponent pH.

Slabé elektrolyty, klasická teorie disociace, stupeň disociace, pH silných a slabých kyselin a zásad; acidobasické titrace, hydrolysa.

Pufry, mechanismus jejich účinku; pufrační kapacita; výpočet složení pufru; málo rozpustné elektrolyty, součin rozpustnosti, rozpustnost.

Obecná teorie kyselin a zásad; typy rozpouštědel; amfolyty, disociace aminokyselin, isoelektrický bod.

Vodivost roztoků elektrolytů; elektrolysa, Faradayovy zákony; elektrochemické články, konvence zápisu; typy elektrod a jejich použití, skleněná elektroda, potenciometrické titrace.

Základní pojmy chemické kinetiky: reakční rychlost, řád a molekularita reakce; isolované a simultánní reakce; reakce 0. a 1. řádu a jejich matematické zpracování; závislost reakční rychlosti na teplotě, Arrheniova rovnice.

 
Univerzita Karlova | Informační systém UK