PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2012/2013
   Přihlásit přes CAS
Rostliny a stres - MB130P23
Anglický název: Plants and Stress
Zajišťuje: Katedra experimentální biologie rostlin (31-130)
Fakulta: Přírodovědecká fakulta
Platnost: od 2012 do 2013
Semestr: zimní
E-Kredity: 3
Způsob provedení zkoušky: zimní s.:
Rozsah, examinace: zimní s.:2/0, Zk [HT]
Počet míst: neomezen
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Stav předmětu: vyučován
Jazyk výuky: čeština
Vysvětlení: Čas a místo konání přednášky bude upřesněno na semináři 2.10. 15 :00, V5 II.p
Další informace: http://kfrserver.natur.cuni.cz/studium/prednasky/stres/index.html
Poznámka: povolen pro zápis po webu
Garant: RNDr. Michal Hála, Ph.D.
Vyučující: doc. Ing. Lenka Burketová, CSc.
RNDr. Michal Hála, Ph.D.
doc. RNDr. Helena Lipavská, Ph.D.
RNDr. Aleš Soukup, Ph.D.
doc. RNDr. Radomíra Vaňková, CSc.
Výsledky anket   Termíny zkoušek   Rozvrh   
Anotace -
Poslední úprava: RNDr. Michal Hála, Ph.D. (11.04.2015)
Stres a rostliny - přehled, terminologie a teorie stresu (stres, stresor, strain, disturbance adaptace, aklimace, rezistence, tolerance a avoidance).
Abiotické stresy - výskyt, mechanismy poškození a odolnosti rostlin vůči mrazu, chladu, horku, suchu, zaplavení, anaerobioze, těžkým kovům, nízkému a vysokému pH, vzdušným škodlivinám, záření a mechanickému stresu.
Biotický stres - charakteristiky hlavních biotických stresů a vztahů mezi nimi, patogenní organismy, škůdci, alelopatie, systémová rezistence, obranné mechanismy rostlin.
Vzájemné stresové interakce, specifické a nespecifické reakce rostlin, stresové geny, látky, fytohormony a proteiny. Oxidační stres. Obranné mechanismy rostlin. Globální změny a jejich dopad na rostliny.
Doporučuje se předem absolvovat buď přednášku z Anatomie rostlin nebo z Anatomie a morfologie rostlin a některou z přednášek Fyziologie rostlin.
Literatura
Poslední úprava: RNDr. Michal Hála, Ph.D. (12.03.2019)

Studijní literatura:

Kapitoly Fyziologie stresu a Stress Physiology v učebnicích: Fyziologie rostlin (Procházka et.al., Academia 1998) a Plant Physiology (Taiz a Zeiger, eds., Sinauer Associates, Inc., Publishers, Sunderland, Massachusetts, 1998).

E.T.Nilsen, D.M.Orcutt, Physiology of plants under stress. Abiotic Factors (1996) a Soil and Biotic Factors (2000) John Willey and Sons, Inc. N.Y.-Chichester-Brisbane-Singapore-Weinheim.

Požadavky ke zkoušce
Poslední úprava: RNDr. Michal Hála, Ph.D. (12.03.2019)

ústní zkouška

Sylabus -
Poslední úprava: RNDr. Michal Hála, Ph.D. (11.04.2015)

Stres a rostliny - přehled, terminologie a teorie stresu.

1. Přehled stresových faktorů a jejich působení v různých částech světa, teorie stres-strain (J.Levitt), stresor-stres (H.Selye), stres-disturbance (J.Grime), mechanismy odolnosti (rezistence) rostlin vůči stresům - escape, avoidance a tolerance, stresové reakce, shody a rozdíly mezi adaptací x aklimací rostlin.

Abiotické stresy - výskyt, mechanismy poškození a odolnosti rostlin.

2. Mráz a přezimování rostlin, příčiny poškození rostlin mrazem, podchlazení a odolnost vůči mrazu, bakterie jako katalyzátory tvorby ledu, chladové proteiny, dynamika otužování rostlin v přirozených podmínkách.

3. Nízká a vysoká teplota, příčiny poškození rostlin chladem a horkem, ochranné a obrané mechanismy rostlin vůči extrémním teplotám, fázové přechody membrán, bílkoviny teplotního šoku.

4. Stav vody v rostlinách, sucho a vodní deficit v rostlinách, změny v rostlinné buňce během odvodnění, citlivost jednotlivých fyziologických pochodů k vodnímu deficitu, mechanismy odolnosti rostli vůči suchu, dehydriny, stresové fytohormony, účinnost využití vody.

5. Výskyt zasolení a reakce rostlin, iontový a osmotický stres, odolnost rostlin k zasolení a toxickému vlivu iontů, osmotické přizpůsobení, mechanismy udržení turgoru.

6. Zaplavení a anaerobióza, nedostatek kyslíku - hypoxie a anoxie, příčiny poškození, tvorba aerenchymu a vzdušných kanálků, úloha etylénu.

7. Toxický efekt těžkých kovů a pH prostředí, rozdělení těžkých kovů, mechanismy odolnosti, fytochelatiny, bioindikace a biomonitoring.

8. Vzdušné škodliviny (SO2, NOx, O3, FH,...), emise, imise, depozice, vznik a zdroje škodlivin, akutní a chronické poškození rostlin, příčiny poškození lesů.

9. Záření UV, světelné, mechanismy poškození a tolerance k UV záření, reparace.

10. Oxidační stres, kyslíkový stres, vznik reaktivních forem kyslíku a poškození látek v rostlinách, fotoinhibice a fotodestrukce, antioxidační látky a enzymové systémy,

11. Mechanický stres, příčiny a ochrana rostlin.

Biotický stres - rozdělení a terminologie

12. Charakteristiky hlavních biotických stresů a vztahy mezi nimi, alelopatie, pesticidy, rostlinolékařství a ochrana rostlin.

13. Patogenní organismy, choroby, náchylnost a rezistence, elicitory, PR-proteiny

14. Škůdci, vztah rostliny a hmyzu, projev, mechanismy a příčiny rezistence, systémová získaná resistence.

15. Obranné mechanismy rostlin, stresové geny, proteiny a hormony, transgenní rostliny.

Globální změny klimatu (prostředí).

16. Globální změny a katastrofy v historii Země, globální oteplování, skleníkové plyny, zvýšená koncentrace CO2 a reakce rostlin, agro - a ekosystémů (stručný přehled problematiky).

 
Univerzita Karlova | Informační systém UK