PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2023/2024
   Přihlásit přes CAS
Úvod do ekonomie - LPED49A
Anglický název: Introduction to Economics
Zajišťuje: HTF - Katedra učitelství (28-08)
Fakulta: Husitská teologická fakulta
Platnost: od 2021
Semestr: letní
E-Kredity: 4
Způsob provedení zkoušky: letní s.:
Rozsah, examinace: letní s.:1/1, Zk [HT]
Rozsah za akademický rok: 26 [hodiny]
Počet míst: neurčen / neurčen (neurčen)
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Kompetence:  
Stav předmětu: vyučován
Jazyk výuky: čeština
Úroveň:  
Je zajišťováno předmětem: L0276
Další informace: http://Úvod do ekonomie - LPED49A
Poznámka: předmět je možno zapsat mimo plán
povolen pro zápis po webu
při zápisu přednost, je-li ve stud. plánu
Garant: PhDr. Jiří Kameníček, CSc.
Je záměnnost pro: LPED49
Anotace -
Poslední úprava: PhDr. Jiří Kameníček, CSc. (23.01.2022)
Předmět je úvodem do jedné z důležitých společenských věd. Na elementární úrovni (tj. bez použití matematiky) a při maximální stručnosti jsou přednášky věnovány vývoji a současné podobě ekonomické teorie. Vybrané náměty ilustrují rozmanitost ekonomických problémů s důrazem na behaviorální přístup. Prakticky zaměřené příklady ukazují, jak lze formulovat, analyzovat a řešit obtíže, které přinášejí všední a běžné ekonomické situace. Přednášky nabízejí popis a výklad nejčastějších mikroekonomických a makroekonomických procesů včetně mezinárodních hospodářských aktivit. Zvláštní pozornost je věnována etickým aspektům individuálních i skupinových ekonomických činností.
Sylabus -
Poslední úprava: PhDr. Jiří Kameníček, CSc. (23.01.2022)
Plán přednášek z Úvodu do EKONOMIE LPED49A PhDr. Jiří KAMENÍČEK, CSc.
1. Úvodní poznámky: rozdíly mezi vědeckým a běžným poznáním, ekonomie jako vědecká disciplína. Pozitivní a normativní pojetí problémů v ekonomii. Definice trhu, nabídky a poptávky. Ceny a množství, při kterých se trhy vyčistí. Převisy nabídky a převisy poptávky, jejich následky a reakce ekonomických subjektů. Příklady záměrného stanovení cen nad (nebo pod) úrovní ceny, při které se trh vyčistí. Následky jak na straně nabídky, tak na straně poptávky.

2. Úvod do ekonomické teorie informací. Zásada vysokých nákladů padělání a zásada zveřejňování úplné informace. Příklady ekonomických signálů: trhy "trpkých jablek", okázalá spotřeba a nežádoucí výběr. Strategické preference. Egoismus, agresivita a altruismus jako prototypy postojů při běžných ekonomických aktivitách. Problém závazku, tzv. dilema vězně.

3. Altruistické preference. Podobenství o hrdličkách a jestřábech. Podvádění při hospodářských aktivitách a náklady na ostražitost. Zvláštnosti hospodaření v postkomunistických zemích. Svoboda rozhodování a jednání, ekonomie a etika.

4. Firma jako ekonomický subjekt. Analýza hlavního cíle firmy: maximalizace zisku. Základní typy tržních struktur. Dokonalá konkurence. Monopol. Maximalizace zisku a maximalizace výstupu jako cíle monopolní firmy. Efektivnost výroby při monopolním postavení. Problémy hospodářské politiky uplatňované vůči monopolu.

5. Monopolistická konkurence. Za rozmanitost se platí. Reklama, tzv. tradiční a Galbraithova revidovaná sekvence. Oligopol. Cenový (množstevní) vůdce a následovník. Koluze a její analýza pomocí modelu dilematu vězně. Úloha reklamy a takzvané "závody ve zbrojení" v oblasti reklamy. Dominantní strategie v reklamě. Napadnutelné trhy.

6. Externí náklady a jejich reciproká povaha. Coaseho teorém, příklady jeho aplikací. Vlastnická práva a příčiny takzvané tragédie společného majetku. Drancování přírodních zdrojů. Poziční externality a příklady pozičních "závodů ve zbrojení". Veřejné statky. Optimální množství veřejného statku. Projevy chování nazývaného: černý pasažér. Vymáhání renty. Příčiny a okolnosti navyšování počtu veřejných statků.

7. Základní makroekonomické veličiny. Cíle a nástroje makroekonomické hospodářské politiky. Agregátní nabídka a agregátní poptávka. Takzvaná makroekonomická rovnováha v krátkém a v dlouhém období. Základní problémy a odlišné interpretace makroekonomické rovnováhy v monetaristické a v keynesiánské škole.

8. Hospodářský cyklus. Popis a analýza jeho jednotlivých fází. Typy ekonomických cyklů. Změna povahy cyklů v devatenáctém a ve dvacátém století. Snahy regulovat a korigovat hospodářské cykly. Příčiny selhávání anticyklické politiky koncem dvacátého století. Popis takzvaného politického cyklu.

9. Peníze a jejich formy. Funkce peněz. Úloha komerčních bank v ekonomice. Jejich základní cíle a vliv na optimální alokaci volných aktiv hospodářských subjektů. Aktivity na finančních trzích a jejich následky. Úloha centrální banky v ekonomice, její základní povinnosti a poslání. Hlavní nástroje monetární politiky.

10. Nezaměstnanost jako mikroekonomický a jako makroekonomický fenomén. Formy nezaměstnanosti a nástroje k její regulaci. Inflace. Její formy, příčiny a následky. Inflační očekávání a protiinflační opatření. Deficit a dluh rozpočtu státu. Ekonomické následky rostoucího státního dluhu. Vláda a její aktivity ve vztahu k HDP. Zahraniční obchod jako součást tvorby a spotřeby HDP.

11. Výskyt a zdroje chudoby ve vyspělých zemích. Měření, příznaky a příčiny chudoby. Ideály sociálního státu v historii a jeho soudobé podoby. Žádoucí záměry a cíle tzv. sociálního státu a rizika při jejich naplňování. Některé problémy sociálních programů a následky snah o redukci chudoby.

12. Rozvojové (zaostalé) země. Základní ekonomické problémy chudých a zaostalých zemí. Analýza tzv. bludného kruhu národohospodářské chudoby. Přehled možností a analýza forem hospodářské pomoci chudým zemím. Otevřené problémy hospodářské chudoby a zaostalosti.

Cíl předmětu -
Poslední úprava: PhDr. Jiří Kameníček, CSc. (23.01.2022)

Cílem kurzu je představit ekonomii jako součást sociálních věd. Prezentovat hospodářské problémy jako projevy přirozeného světa. Povzbudit dovednost studentů rozpoznávat příčiny a předvídat následky běžných hospodářských procesů. Naučit je odlišovat svět hospodářských jevů od ekonomických modelů (tj. od obrazů, které nabízí teorie) a od praktických následků příslušných rozhodnutí.

Kurz nabídne definice základních ekonomických kategorií a jejich výklad s odkazy na osobní zkušenosti studentů. Popíše běžné hospodářské činnosti jak z pohledu aktérů, tak i z hlediska hospodářské politiky státu.

Podmínky zakončení předmětu
Poslední úprava: PhDr. Jiří Kameníček, CSc. (23.01.2022)

Očekává se, že student se na přednáškách a z publikovaných podkladů důkladně seznámí s problematikou, pochopí její obsah a dokáže osvojenou látku vyložit. Student u zkoušky odpoví na dvojici vylosovaných otázek. Ty jsou kombinovány tak, aby zahrnuly učivo z mikroekonomie i z makroekonomie.

Každý student má dvacet minut (na požádání i více) na to, aby si připravil vlastní písemný podklad pro své odpovědi.

V zadání jsou uvedeny názvy všech dílčích pasáží, které byly na přednáškách a v podkladech prezentovány. Student proto nemusí váhat, zda tato či jiná látka do otázky patří, či nikoli. O to více se může soustředit na zevrubnou a vyčerpávající odpověď.

Literatura -
Poslední úprava: PhDr. Jiří Kameníček, CSc. (23.01.2022)

FRANK, Robert, H., MICROECONOMICS and BEHAVIOR, McGraw-Hill, Inc., 1999

Český překlad: FRANK, Robert, H.,MIKROEKONOMIE A CHOVÁNÍ, Nakladatelství Svoboda-Libertas, 1995

THALER, Richard. H., Misbehaving, The Making of Behavioral Economics, Penguin UK, 2016

Český překlad: THALER, Richard. H., Neočekávané chování, Příběh behaviorální ekonomie, Argo, Dokořán, Praha 2017

Richard H. Thaler, Nudge, Improving Decisions About Health, Wealth and Happiness, Yale University Press, 2008

Český překlad: Richard H. Thaler, Šťouch, Jak mpostrčit lidi k lepšímu rozhodování o zdraví, majetku a štěstí, Kniha Zlín 2010

SOUKUPOVÁ J., MIKROEKONOMIE, Management Press, třetí vydání, Praha 2002

HOLMAN Robert, MIKROEKONOMIE, Středně pokročilý kurz, první vydání Praha: C.H. Beck, 2002

HELÍSEK Mojmír, MAKROEKONOMIE, Základní kurs, Nakladatelství MELANDRIUM 2002, druhé vydání.

MANKIW Gregory N., ZÁSADY EKONOMIE, Grada Publishing, Praha 1999

SAMUELSON P.A., NORDHAUS W.D., Ekonomie, Nakladatelství Svoboda-Libertas, 1992, 1997.

FIALOVÁ Helena, FIALA Jan, MALÝ EKONOMICKÝ VÝKLADOVÝ SLOVNÍK, 8. vydání, Nakladatelství A plus, 2007

FIALOVÁ Helena, FIALA Jan, EKONOMICKÝ SLOVNÍK S ODBORNÝM VÝKLADEM ČESKY A ANGLICKY, 2. vydání, Nakladatelství A plus, 2009

Uvedené učebnice a publikace jsou prameny, s jejichž využitím byly přednášky koncipovány a vytvořeny. Slouží proto jako podklady k zevrubnějšímu studiu.

Minimem pro přípravu ke zkoušce jsou (krom návštěvy přednášek a seminářů) vždy předem publikované podklady ke každé jednotlivé lekci.

Metody výuky -
Poslední úprava: PhDr. Jiří Kameníček, CSc. (23.01.2022)

Hlavní metodou jsou přednášky kombinované s podklady (krátké texty a jednoduché grafy), které jsou předem rozesílány studentům.

Studenti si mohou texty vytisknout a během přednášky je konfrontovat s výkladem. Čas a soustředění ušetřené tím, že přednášky není nutné zapisovat, může student vynaložit k formulaci smysluplných otázek kladených během přednášky (s cílem hlouběji proniknout do přednášené látky a lépe se obeznámit s probíranými hospodářskými aktivitami a procesy).

Pokud výuka nebude moci probíhat prezenčně, bude klíčovým doplňkem k rozesílaným písemným podkladům k jednotlivým přednáškám on-line seminář. Tuto distanční formu výuky zajistí Mgr. Jan KARELA, který povede Seminář k Úvodu do ekonomie (L0601).

Vstupní požadavky -
Poslední úprava: PhDr. Jiří Kameníček, CSc. (23.01.2022)

Řádný zápis ke studiu na Husitské teologické fakultě UK v Praze. Tj. evidence zapsaného studenta v databázi předmětů v SIS.

 
Univerzita Karlova | Informační systém UK