PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2023/2024
   Přihlásit přes CAS
Seminář biblické exegeze NZ I. - L0461
Anglický název: Seminar on Biblical Exegesis of the New Testament I
Zajišťuje: HTF - Katedra biblistiky a judaistiky (28-15)
Fakulta: Husitská teologická fakulta
Platnost: od 2019
Semestr: zimní
E-Kredity: 4
Způsob provedení zkoušky: zimní s.:
Počet nekontaktních hodin: 10 [hodiny/semestr]
Rozsah, examinace: zimní s.:0/2, Z [HT]
Rozsah za akademický rok: 28 [hodiny]
Počet míst: neurčen / neomezen (neurčen)
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Kompetence:  
Stav předmětu: vyučován
Jazyk výuky: čeština
Úroveň:  
Poznámka: předmět je možno zapsat mimo plán
povolen pro zápis po webu
při zápisu přednost, je-li ve stud. plánu
Garant: Mgr. Jiří Lukeš, Ph.D.
Vyučující: Mgr. Jiří Lukeš, Ph.D.
Je záměnnost pro: LBIB37
Anotace
Poslední úprava: Mgr. Jiří Lukeš, Ph.D. (14.09.2023)
Seminář je koncipován tak, aby byl vhodný jako úvod do světa biblické exegeze a práce s novozákonním biblickým či apokryfním textem. Jeho součástí je v ZS uvedení do exegetické metodiky a obeznámení s vybranými analytickými přístupy – strukturalismem, rétorickou kritikou, socio-rétorickou kritikou, narativní kritikou, reader- response kritikou, analýzou diskursu, intertextualitou, feministickou kritikou, jakož i komplexem historicko-kritických metod. Kromě teoretického úvodu a obeznámení s konkrétní metodikou jsou vybrány a analyzovány vhodné texty, na nichž se dá určitý přístup prezentovat a je možné v kritickém aparátu postřehnout varianty čtení. Účastník tak získá přehled o exegetické práci s texty evangelií, Skutků apoštolů, epištol i knihy Zjevení. Součástí může být rovněž ukázka práce s apokryfními texty. Účastník získá přehled o současně užívaných metodách ve světě biblické exegeze a sám může analyzovat texty pomoci zvolených přístupů. Vhodnými texty k počátečním analýzám jsou zejména podobenství a další vybrané texty z evangelií. Míra samostatnosti práce je závislá na studentových dovednostech a vlastní analýzu biblického textu může nahradit četbou zadaných textů různých interpretů. Student může pracovat i s textem českým, nedisponuje-li četbou řeckého textu, a můře komparovat rozličné překlady. Seminář bude přizpůsoben potřebám studentů.
Sylabus
Poslední úprava: Mgr. Jiří Lukeš, Ph.D. (30.09.2021)

Možná struktura semináře (bude adaptována dle profilu účastníků): Úvod do problematiky exegeze. Potřeba exegetické práce, nutné znalosti, navazování na předchozí postupy a fáze bádání. Škola dějin formy a škola dějin redakce. Rozbor krátkých textových jednotek z evangelií (např. Mk 2,23-28, Mt 5.-7. kap., L 6,17-49). Strukturální analýza. Rozbor Ježíšových podobenství z Lukášova a Matoušova evangelia. Socio-rétorická kritika - text jako "pletivo". Metodologie V. K. Robbinse a B. Maliny. Ukázka práce s textem ze Skutků apoštolů. Socio-rétorická kritika - text jako "pletivo". Ukázka práce s textem ze Skutků apoštolů. Rétorická kritika - dle G. Kennedyho a B. Macka. Ukázka práce s textem z evangelií - Ježíšova podobenství z Lukášova a Matoušova evangelia. Rétorická kritika - analýza Pavlova listu Galatským. Rétorická kritika - ukázka práce s textem - Ježíšovy řeči z Janova evangelia a vybrané Pavlovy řeči ze Skutků apoštolů. Narativní kritika - ukázka práce s textem ze Skutků apoštolů. Intertextualita - ukázky z evangelií, Zjevení Janova, Skutků apoštolů, apokryfních skutků apoštolů. Reader-response - ukázka práce s textem Mk 1, 1-15. Feministická kritika - metodika dle E. Schüssler Fiorenzové. Ukázka práce s textem ze Skutků Pavla a Thekly. Systém Accordance (software pro práci s texty užívanými v kritickém bádání) - ukázka práce bude součástí každé hodiny. Udělení zápočtů.

Podmínky zakončení předmětu
Poslední úprava: Mgr. Jiří Lukeš, Ph.D. (14.09.2023)

Znalost řečtiny či hebrejštiny je výhodou, nikoliv podmínkou. Pro získání zápočtu je důležitá pravidelná docházka (či účast na online seminářích) a ochota se aktivně zapojit do dění. Během semináře vypracuje každý student referát, který přednese a odevzdá v elektronické či písemné formě. Referát může mít podobu exegeze určitého textového oddílu nebo zpracování článku či kapitoly k metodice, anebo interpretace a přiblížení obsahu článku z vybraného odborného žurnálu, jenž prezentuje novozákonní exegezi. Účastník, který zatím není schopen samostatné biblické práce či nedisponuje původními jazyky, může pracovat s exegezemi a stanovisky autorů v odborných periodikách či s komentáři. Řada analýz bude prováděna vedoucím semináře, jiné budou převzaty z odborných periodik či kolektivních monografií a budou na hodinách kriticky rozebírány.

Standardní doba a místo konání: Pátek 10:15 - 11:45 hodin v H 503.

Požadavky ke zkoušce
Poslední úprava: Mgr. Jiří Lukeš, Ph.D. (14.09.2023)

Pro osvojení si práce s biblickými texty je zásadní pravidelná docházka v ZS 2023/24 v pátek v 10.15 až 11.45 v H 503 a ochota přednést referát na zadané téma. Ten může obsahovat vlastní jednoduchou exegezi, přiblížení odborného článku či kapitoly z knihy, prezentaci přednášky z youtube.com či jiný úkol, na němž se vyučující se studentem domluví. Student může být hodnocen průběžně za dílčí úkoly, ale může získat zápočet také na základě finálního rozhovoru k prostudované tematice. 

Literatura
Poslední úprava: Mgr. Jiří Lukeš, Ph.D. (14.09.2023)

Povinná literatura:
ÁBEL, František. Biblická exegéza (Bratislava: Univerzita Komenského 2015. Angličtináři mohou nahradit níže uvedenou publikací S. E. Portera.)

Základní doporučená literatura:
PORTER, Stanley E. (ed.). A Handbook to the Exegesis of the New Testament (Leiden: Brill 2002).
AICHELE, George, PHILLIPS, Gary A. (eds.). Intertextuality and the Bible. Semeia 69/70, (SBL, Scholars Press, Atlanta 1995) - vhodné k NZ i SZ.
LUKEŠ, Jiří. Raně křesťanská rétorika (Praha/Český Těšín: CBS/SGS 2009).
POKORNÝ, Petr. Výklad textu (exegeze). In: Logos a svět. Sborník k sedmdesátinám L. Hejdánka a J. S. Trojana (Praha: OIKOYMENH 1997), s. 206-216.
ROBBINS, Vernon K. Exploring the Texture of Texts: A Guide to Socio-Rhetorical Interpretation (Trinity Press International 1996).

Texty a pomůcky:
Systém Accordance (ukázky práce vedené vyučujícím)
Novum Testamentum Graece (Nestle-Aland, 28th Revised Edition, Stuttgart: Deutsche Bibelgesellschaft 2014).
Handkonkordanz zum Griechischen Neuen Testament (Alfred Schmoller; Stuttgart: Deutsche Bibelgesellschaft 1994).
WEIR SMYTH, H. Greek Grammar (Harvard University Press 1984).
BALZ, H.; SCHNEIDER, G. Exegetical Dictionary of the New Testament. Vol. I-III. (Grand Rapids: Eerdmans 1990-1993).
ČEP - Česky ekumenický překlad (Praha: Zvon 1991).
SOUČEK, J. B. Řecko-český slovník k Novému zákonu (Praha 1973 a pozdější doplněná vydaní).
Septuaginta (Stuttgart: Deutsche Bibelgesellschaft 1979)

Komentáře, slovníky, žurnály a další literatura k jednotlivým hodinám budou doplněny dle analyzovaných textů a požadavků účastníků. Výhodným zdrojem literatury je JSTOR a www.academia.edu.

 
Univerzita Karlova | Informační systém UK