PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2023/2024
   Přihlásit přes CAS
Stvořitelské mýty starého Předního východu - L0381
Anglický název: Creation Myths of the Ancient Near East
Zajišťuje: HTF - Katedra biblistiky a judaistiky (28-15)
Fakulta: Husitská teologická fakulta
Platnost: od 2020
Semestr: zimní
E-Kredity: 3
Způsob provedení zkoušky: zimní s.:
Rozsah, examinace: zimní s.:0/2, Z [HT]
Rozsah za akademický rok: 28 [hodiny]
Počet míst: neurčen / neomezen (neurčen)
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Kompetence:  
Stav předmětu: vyučován
Jazyk výuky: čeština
Úroveň:  
Poznámka: předmět je možno zapsat mimo plán
povolen pro zápis po webu
při zápisu přednost, je-li ve stud. plánu
Garant: ThDr. Eva Vymětalová Hrabáková, Th.D.
Vyučující: ThDr. Eva Vymětalová Hrabáková, Th.D.
Anotace
Poslední úprava: ThDr. Eva Vymětalová Hrabáková, Th.D. (24.09.2021)
Kurz uvádí do problematiky stvořitelského mýtu na starověkém Předním východě. Četbou ukázek primárních textů a srovnáváním překladů zvolených mýtů se studenti seznámí s různými kosmogonickými a kosmologickými tradicemi i s tradicemi antropogonickými. Účastníci semináře si osvojí dovednosti spojené se základní jazykovou průpravou v oblasti ugaritštiny a akkadštiny a díky tomu budou moci s pomocí bilingvního záznamu číst a interpretovat západosemitské a východosemitské mýtické tradice. Získají tak prvotní filologické kompetence a seznámí se s hermeneutickými mechanismy, které posluchače připraví na důkladné studium starověkých semitských textů a další odbornou práci v této oblasti. V neposlední řadě budou posluchači kurzu seznámeni se strukturou a specifickými prvky myšlení, které je ve stvořitelských mýtech starověkého Orientu obsaženo. V zimním semestru pak budou pracovat s kritickým vydáním ugaritských textů. Pro distanční online výuku v MS Teams je kód: 8g1hxys.
Sylabus
Poslední úprava: ThDr. Eva Vymětalová Hrabáková, Th.D. (24.09.2021)

Kenaánské stvořitelské mýty (četba a interpretace vybraných ukázek primárních pramenů, seznámení s dostupnými překlady). Baalovský cyklus - charakteristika, interpretační diskurs. Četba první tabulky Baalovského cyklu, interpretace, komentář. Četba první tabulky Baalovského cyklu, interpretace, komentář. Četba druhé tabulky Baalovského cyklu, interpretace, komentář. Četba druhé tabulky Baalovského cyklu, interpretace, komentář. Četba třetí tabulky Baalovského cyklu, interpretace, komentář. Četba třetí tabulky Baalovského cyklu, interpretace, komentář. Četba čtvrté tabulky Baalovského cyklu, interpretace, komentář. Četba čtvrté tabulky Baalovského cyklu, interpretace, komentář. Četba páté tabulky Baalovského cyklu, interpretace, komentář. Četba páté tabulky Baalovského cyklu, interpretace, komentář. Četba šesté tabulky Baalovského cyklu, interpretace, komentář. Četba šesté tabulky Baalovského cyklu, interpretace, komentář.

Sumerské stvořitelské mýty (seznámení s překlady, interpretace). Babylónský stvořitelský mýtus Enuma eliš - charakteristika, interpretační diskurs. Četba první tabulky Enuma eliš - charakteristika, interpretační diskurs. Četba první tabulky Enuma eliš - charakteristika, interpretační diskurs. Četba první tabulky Enuma eliš - charakteristika, interpretační diskurs. Četba první tabulky Enuma eliš - charakteristika, interpretační diskurs. Četba druhé tabulky Enuma eliš - charakteristika, interpretační diskurs. Četba druhé tabulky Enuma eliš - charakteristika, interpretační diskurs. Četba druhé tabulky Enuma eliš - charakteristika, interpretační diskurs. Četba ukázek ze třetí a čtvrté tabulky Enuma eliš - charakteristika, interpretační diskurs. Četba ukázek z páté a šesté tabulky Enuma eliš - charakteristika, interpretační diskurs. Četba ukázek ze sedmé tabulky Enuma eliš - charakteristika, interpretační diskurs. Četba ukázek různých revizí Enuma eliš - charakteristika, interpretační diskurs. Shrnutí základních pojmů a interpretačních východisek a závěrů u Baalovského cyklu a Enuma eliš.

Podmínky zakončení předmětu
Poslední úprava: ThDr. Eva Vymětalová Hrabáková, Th.D. (24.09.2021)

70% účast na semináři, aktivní práce v hodinách. Za zimní semestr recenze na publikaci dohodnutou s vyučující v rozsahu 4 normostran. K zápočtu schopnost přečíst a interpretovat studentem připravený text (1-2 normostrany) a znalost povinné literatury v rozsahu 300 stran.

V případě přechodu na distanční výuku bude předmět vyučován formou přímé online výuky pomocí nástroje MS Teams v čase určeném rozvrhem fakulty, či při malém počtu účastníku v domluveném termínu, na němž se společně shodneme. Protože se jedná o četbu textů, je třeba aktivní účast na kurzu.

Předmět bude v zimním semestru zakončen odevzdáním recenze a jejím posouzením na základě rozhovoru s pedagogem prezenčně na fakultě či přes MS Teams.

Požadavky ke zkoušce
Poslední úprava: ThDr. Eva Vymětalová Hrabáková, Th.D. (24.09.2021)

Žák se bude schopen orientovat v transkribovaném textu a dobře referovat o jeho překladech. Bude znát a interpretovat dostupnou sekundární literaturu.

Literatura
Poslední úprava: ThDr. Eva Vymětalová Hrabáková, Th.D. (30.09.2022)

* Povinná:
ANTALÍK, Dalibor, Pavel ČECH, Jana MYNÁŘOVÁ, Jan DUŠEK (2014). Na stezkách domu Baalova: Náboženské texty literární a kultické. 1. vyd. Praha: OIKOYMENH ve spolupráci s Filozofickou fakultou Univerzity Karlovy v Praze, 350 s. ISBN 978-80-7298-511-1. /část věnovaná Baalovskému cyklu/

STEHLÍK, Ondřej (2003). Ugaritské náboženské texty. Kenaánské mýty, legendy, žalmy, liturgie, věštby a zaříkávání pozdní doby bronzové, Praha, Vyšehrad, 392 s. ISBN 80-7021-587-9. /část věnovaná Baalovskému cyklu/

PROSECKÝ, Jiří. (2010). Slova do hlíny vepsaná: Mýty a legendy Babylónu. Z akkadských a sumerských originálů přeložil a úvodní studie napsal J. Prosecký, Praha: Academia. ISBN 80-200-1348-2

RUSSEL, C. Stephen - Esther, J. HAMORI (eds.) Mighty Baal. Essays in Honor of Mark S. Smith, Leiden; Boston: Brill 2020. 


* Doporučená:
SEGAL, Robert A. (2017). Stručný úvod do teorie mýtu. Praha: ExOriente.

Tugendhaft, Aaron(2018.) Baal and the politics of Poetry. The ancient World, London, New York. ISBN: 978-1-138-06362-4 (hbk); ISBN: 978-1-315-16089-4 (ebk)

Sledujte aktuální publikace na níže uvedených webových stránkách: https://oi.uchicago.edu/research/catalog-publications
Odpovídající témata z JSTOR a academia.edu.

 
Univerzita Karlova | Informační systém UK