PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2023/2024
   Přihlásit přes CAS
Sociální patologie - L0295
Anglický název: Social Pathology
Zajišťuje: HTF - Katedra učitelství (28-08)
Fakulta: Husitská teologická fakulta
Platnost: od 2021
Semestr: zimní
E-Kredity: 4
Způsob provedení zkoušky: zimní s.:
Rozsah, examinace: zimní s.:1/1, Z [HT]
Rozsah za akademický rok: 28 [hodiny]
Počet míst: neomezen / neomezen (30)
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Kompetence:  
Stav předmětu: vyučován
Jazyk výuky: čeština
Úroveň:  
Poznámka: předmět je možno zapsat mimo plán
povolen pro zápis po webu
při zápisu přednost, je-li ve stud. plánu
Garant: PhDr. Jana Mottlová, Ph.D.
Vyučující: PhDr. Jana Mottlová, Ph.D.
Je záměnnost pro: LPED56
Anotace
Poslední úprava: ThDr. Kateřina Patová (23.02.2018)
Předmět Sociální patologie představuje studentům příčiny vzniku sociálních deviací, biologické, sociální a psychologické aspekty těchto deviací. Uvádí je do oblasti sociálně deviantních jevů, se kterými se mohou setkat v oblasti sociální politiky a sociální práce, a posiluje jejich kompetence v rozeznání, analyzování a evaluaci těchto jevů. Předmět představuje jednotlivé teorie sociálních deviací, v rámci interdisciplinárního charakteru sociálně patologických jevů pak rozšiřuje znalosti studentů v oblasti dalších vědních disciplín, např. sociologie, kriminologie, psychologie či pedagogiky. Studenti mohou ilustrovat svoje znalosti v rámci praktické části výuky, kterou je míněna práce s kazuistikami, vycházejícími z praxe, studenti budou mít prostor pro aplikaci svých teoretických znalostí v rámci praktické výuky, budou analyzovat jednotlivé situace, navrhovat možná řešení, dokládat a porovnávat svoje nabyté dovednosti s ostatními studenty. Dále budou schopni identifikovat státní i nestátní instituce pracující s cílovými skupinami spadajícími do obsahu výuky tohoto předmětu a navrhovat možná řešení jednotlivých problémů.
Sylabus
Poslední úprava: ThDr. Kateřina Patová (23.02.2018)

Pojmové vymezení. Normy. Sociální kontrola. Historie chápání a přístupu k sociálním deviacím. Příčiny vzniku sociálních deviací (biologické, sociální, psychologické). Sociální exkluze. Sociální inkluze. Aplikace civilních i trestněprávních opaření při přímé práci s cílovou skupinou. Návykové látky a závislosti. Bezdomovci a problematika bezdomovectví. Pachatelé trestných činů a jejich jednání. Patologické jevy v předškolním a školním věku.

Podmínky zakončení předmětu
Poslední úprava: PhDr. Jana Mottlová, Ph.D. (30.09.2020)

K zápočtu je nutná účast 75% na přednáškách a vypracování/ včetně prezentace a obhajoby/ seminární práce na libovolné soc. patologické téma.

Distanční výuka bude probíhat formou on-line na platformě MS Teams. Student bude pozván a informován emailem.

Literatura
Poslední úprava: ThDr. Kateřina Patová (23.02.2018)
Povinná:
MUNKOVÁ, Gabriela. Sociální deviace: přehled sociologických teorií. Plzeň: Vydavatelství a nakladatelství Aleš Čeněk, 2013. ISBN 978-80-7380-398-8.

Doporučená:
FISCHER, Slavomil a Jiří ŠKODA. Sociální patologie: závažné sociálně patologické jevy, příčiny, prevence, možnosti řešení. 2., rozš. a aktualiz. vyd. Praha: Grada, 2014. Psyché (Grada). ISBN 978-80-247-5046-0.

KOUKOLÍK, František a Jana DRTILOVÁ. Vzpoura deprivantů: nestvůry, nástroje, obrana. Nové, přeprac. vyd. Praha: Galén, c2006. Makropulos. ISBN 80-7262-410-5.

NEŠPOR, Karel. Návykové chování a závislost: současné poznatky a perspektivy léčby. Praha: Portál, 2000. ISBN 807178432X.

ŠTĚCHOVÁ, Markéta a Marina LUPTÁKOVÁ, KOPOLDOVÁ, Bedřiška, ed. Bezdomovectví a bezdomovci z pohledu kriminologie: závěrečná zpráva. Praha: Institut pro kriminologii a sociální prevenci, 2008. Studie (Institut pro kriminologii a sociální prevenci). ISBN 978-80-7338-069-4.

 
Univerzita Karlova | Informační systém UK