PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2023/2024
   Přihlásit přes CAS
Ochrana průmyslových práv - HV4301
Anglický název: Industrial rights protection
Zajišťuje: Katedra obchodního práva (22-KOBCHP)
Fakulta: Právnická fakulta
Platnost: od 2023
Semestr: letní
Body: 0
E-Kredity: 3
Způsob provedení zkoušky: letní s.:
Rozsah, examinace: letní s.:0/2, Kv [HT]
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Kompetence:  
Stav předmětu: vyučován
Jazyk výuky: čeština
Způsob výuky: prezenční
Způsob výuky: prezenční
Úroveň: základní
Poznámka: předmět je možno zapsat mimo plán
povolen pro zápis po webu
Garant: JUDr. Mgr. Michal Pospíšil, LL.M., Ph.D.
Vyučující: JUDr. Mgr. Michal Pospíšil, LL.M., Ph.D.
Anotace
Poslední úprava: Mgr. Barbora Šicnerová (18.09.2023)
Předmět je určen studentům, kteří mají zájem o podrobnější a praktické znalosti ochrany průmyslového vlastnictví v České republice i EU. Pozornost bude věnována i tzv. přihlašování mezinárodní cestou.

Studenti v rámci předmětu prohloubí svoje znalosti v oblasti ochrany průmyslových práv, konkrétně pak bude výklad a procvičování zaměřeno na v podnikatelské praxi využívaná průmyslová práva, ať již požívají ochrany na základě speciálních zákonů, anebo ochrana vyplývá z občanského zákoníku. Důraz bude kladen zejména na prohloubení již nabytých teoretických znalostí a také na osvojení si základních znalostí praktických, které jsou nutné pro řízení při registraci průmyslových práv anebo při ochraně proti jejich registraci, případně při jejich výmazu/zrušení, před Úřadem průmyslového vlastnictví/EUIPO/EPO/WIPO/UPC. Následně budou studenti seznámeni zejména s úskalími soukromoprávní ochrany, tedy se způsoby vymáhání průmyslových práv v prostředí českého soudnictví. Část bude též věnována způsobům transferů průmyslových práv (převody, přechody a licence). Předpokladem je aktivní účast studentů při řešení praktických situací v rámci všech druhů řízení v České republice.

Cílem předmětu je příprava studenta na jeho budoucí práci (spolupráci) při ochraně průmyslových práv (advokacie, patentová kancelář, velké společnosti, výzkumné instituce, celní úřady či policie) a usnadnit jim praktické porozumění průmyslově právních institutů.
Studenti by po absolvování předmětu měli být schopni průmyslové právo interpretovat a aplikovat, zejména by měli být schopni identifikovat právní problémy, které vznikají v oblasti regulace průmyslových práv, analyzovat je a navrhovat řešení.

Počet studentů je omezen na 25. Nadlimitní zápis není možný. Důvodem omezeného počtu studentů je snaha o vytvoření dostatečného prostoru pro individuální přístup ke studentům, zejména při praktickém rozboru možných situací.

Předmět je vzhledem ke svému charakteru a obsahu doporučován studentům 3. a vyšších ročníků. Pro jeho zapsání je vhodné, aby měl student absolvovány předměty pokrývající materii obchodního práva a z větší části též občanského práva hmotného, občanského práva procesního a správního práva.
Požadavky ke zkoušce
Poslední úprava: Mgr. Barbora Šicnerová (18.09.2023)

Předmět je zakončen kolokviem, který je samostatnou formou kontroly studia.

Podmínkou získání kolokvia je alespoň 75% účast studenta na seminářích.

Kolokvium spočívá v průběžném získávání bodů za jednotlivé formy aktivity. Pro získání kolokvia je zapotřebí alespoň 35 bodů.

Body lze získat takto:

1.       Účast na seminářích: 1 bod za každou účast, celkem max. 11 bodů.

2.       Aktivita na semináři: Vyučující může vybraným studentům přidělit až 11 bodů za aktivitu na seminářích.

3.       Zpracování a přednesení případové studie: až 12 bodů.

4.       Závěrečná rozprava nad problematikou ochrany průmyslových práv: až 15 bodů.

Sylabus
Poslední úprava: Mgr. Barbora Šicnerová (18.09.2023)

1.         Pojem a systém práv k nehmotným statkům, historie ochrany průmyslových práv, využití průmyslových práv v praxi, pojem věci v právním smyslu, porovnání současné právní úpravy pojetí nehmotných statků a úvahy de lege ferenda.

2.         Ochrana nehmotných práv podle občanského zákoníku – obchodní tajemství (pojem, činnost podnikatele, utajení), know-how (pojem, využití, utajení), obchodní firma (pojem, funkce, struktura, rozlišovací způsobilost, ochrana, firemní dodatky, goodwill), ochrana osobních údajů.

3.         Ochrana nehmotných práv dle speciálních zákonů – průmyslová práva na označení:

    1. ochranná známka (pojem, funkce, druhy, způsobilost k zápisu do rejstříku, označení vyloučená ze zápisu do rejstříku, řízení před Úřadem průmyslového vlastnictví – zápis, zrušení a neplanost),
    2. ochrana označení původu a zeměpisných označení (pojmy a rozdíly v ochraně, řízení o přihlášce),
    3. ochrana olympijských symbolik a ochrana Červeného kříže.

4.         Ochrana nehmotných práv dle speciálních zákonů – průmyslová práva k výsledkům tvůrčí činnosti:

    1. vynález (poje , pozitivní a negativní vymezení, kritéria patentovatelnosti, řízení o přihlášce – patentové nároky, anotace, udělení patentu, udržování patentů, podnikový vynález, zánik a zrušení),
    2. užitný vzor (pojem, vyloučení z ochrany, řízení o přihlášce, výmaz),
    3. průmyslový vzor (pojem, vnější úprava, přihlašovací řízení, výmaz),
    4. zlepšovací návrh (pojem a obsah, odměna zlepšovatele),
    5. topografie polovodičových výrobků (pojem a předmět ochrany, řízení o přihlášce a registrace),
    6. biotechnologické vynálezy a ochrana odrůd rostlin (pojem a předmět ochrany – patentovatelné biotechnologické vynálezy, udělení ochranných práv k rostlinám).

5.         Společné pojmy – rešerše, výmaz/zrušení a neplatnost, udržování práv, vyčerpání práv, práva předchozího uživatele

6.         Mezinárodní ochrana v oblasti průmyslových práv (Pařížská úmluva, Smlouva o udělování evropských patentů, Smlouva o mezinárodní patentové spolupráci, Štrasburská dohoda, Locarnská dohoda, Madridská úmluva, Niceská dohoda, Smlouva o zřízení evropské známky, Lisabonská dohoda, Madridská dohoda o potlačování falešných nebo klamavých údajů apod.).

7.         Ochranná známka EU, Průmyslový vzor společenství, Mezinárodní ochranná známka – pojem a zápisné řízení.

8.         Evropský patent a Jednotný patent (Patent Společenství), Mezinárodní přihláška patentu (PCT) – pojem, řízení o přihlášce.

9.         Licenční smlouva k předmětům průmyslového vlastnictví (výlučná práva, licence, druhy licencí, nucená licence, forma licence, převod, transfer technologií, nabídka licence, zápis do rejstříku, výkon práv z licence, omezování práv z licence, forma licenční smlouvy, obsah licenční smlouvy, licenční poplatky).

10.     Frančízing.

11.     Činnost patentových zástupců (pojem patentový zástupce, jeho předmět činnosti, postavení před správními a jinými orgány, odměňování).

12.     Oceňování průmyslových práv (metody, druhy, způsob, znalecké kanceláře a ústavy).

13.     Souběh nekalé soutěže a porušování průmyslových práv. Ochrana spotřebitele.

14.     Zneužívání průmyslových práv na internetu – obsazování domén, reklamní bannery.

15.     Řízení před Úřadem průmyslového vlastnictví, řízení o přihlášce, zrušovací a určovací řízení, odvolací řízení, výjimky ze správního řádu, řízení u mezinárodních orgánů (EUIPO, WIPO, EPO).

16.     Právní prostředky ochrany proti porušování průmyslových práv:

    1. správní prostředky (zákon o působnosti orgánů Celní správy České republiky v souvislosti s vymáháním práv duševního vlastnictví, zákon na ochranu spotřebitele; činnost celních orgánů a České obchodní inspekce)
    2. ochrana trestním právem,
    3. soukromoprávní ochrana (zákon o vymáhání práv z duševního vlastnictví a ochraně obchodního tajemství, mediace, arbitráž, civilní žaloby s důrazem význam předběžných opatření, druhy žalob).

17.     Správní soudnictví ve věcech průmyslových práv (řízení před Městským soudem v Praze a Nejvyšším správním soudem).

Vstupní požadavky
Poslední úprava: Mgr. Miroslav Sojka (07.06.2023)

Předmět je vzhledem ke svému charakteru a obsahu doporučován studentům 3. a vyšších ročníků. Pro jeho zapsání je vhodné, aby měl student absolvovány předměty pokrývající materii obchodního práva a z větší části též občanského práva hmotného, občanského práva procesního a správního práva.

Studijní opory
Poslední úprava: Mgr. Barbora Šicnerová (18.09.2023)

Základní literatura:

1.         Horáček, R., Čada, K., Hajn, P. Práva k průmyslovému vlastnictví. 3. vydání. Praha: C. H. Beck, 2017. 

2.         Jakl, L. Aktuální otázky patentového a známkového práva. Praha: Metropolitan University Prague Press, 2017.

3.         Jakl, L. Práva k duševnímu vlastnictví a jejich uplatňování. Praha: Metropolitní univerzita, 2016.

Ostatní literatura:

1.         Horáček, R., Macek, J., Biskupová, E. Sbírka správních a soudních rozhodnutí ve věcech průmyslového vlastnictví. Praha: C. H. Beck, 2011.

2.         Horáček, R., Biskupová E., de Korver, Z. Práva na označení a jejich vymáhání: zákon o ochranných známkách, zákon o ochraně označení původu a zeměpisných označení, zákon o vymáhání práv z průmyslového vlastnictví. Komentář. 3. vydání. Praha: C. H. Beck, 2015.

3.         Chloupek, V, Hartvichová, K. a kol. Patentový zákon. Komentář. Praha: C. H. Beck, 2017.

4.         Jakl, L. Národní, mezinárodní a regionální systémy ochrany průmyslového vlastnictví. 3. vydání. Praha: Metropolitan University Prague Press, 2017.

5.         Kelblová, H. Zeměpisná označení výrobků a jejich právní ochrana. Praha: Wolters Kluwer, 2016.

6.         Koukal, P. Zákon o ochraně průmyslových vzorů. Komentář. Praha: Wolters Kluwer, 2015.

7.         Krýslová, M., Loučka, M., Peřinová, E., Pomaizlová, K., Šprunglová, A. Zákon o ochranných známkách. Praktický komentář. Praha: Wolters Kluwer, 2020.

8.         Peřinová, E. Zákon o ochranných známkách. Praktický komentář. Praha: Wolters Kluwer, 2020.

9.         Pospíšil, M. Právní úprava názvů podnikatelů – stručné porovnání s minulou právní úpravou Obchodní právo, č. 5/2014.

10.     Pospíšil, M. Licenční smlouvy v soukromém právu. Obchodní právo, č. 1/2018.

11.     Pospíšil, M. Smlouva o dílo s nehmotným výsledkem – některé aspekty. Obchodní právo, č. 7/2021.

12.     Svačina, P., Boháček, M., Bačárová, R., Rýdlová, M. Odměňování zaměstnaneckých (podnikových) vynálezů a jeho přiměřenost: právní a ekonomické aspekty. Praha: Wolters Kluwer, 2020.

13.     Vojčík, P. Teorie právní ochrany nehmotných statků. Brno: Václav Klemm – Vydavatelství a nakladatelství, 2016.

Ostatní studijní opory:

-        https://euipo.europa.eu/ohimportal/cs/home

-        http://www.epo.org

-        http://www.upv.cz

-        https://www.wipo.int

Základní právní předpisy:

1.         zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník

2.         zákon č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele

3.         zákon č. 527/1990 Sb., o vynálezech a zlepšovacích návrzích

4.         zákon č. 478/1992 Sb., o užitných vzorech

5.         zákon č. 207/2000 Sb., o ochraně průmyslových vzorů

6.         zákon č. 452/2001 Sb., o ochraně označení původu a zeměpisných označení

7.         zákon č. 441/2003 Sb., o ochranných známkách

8.         zákon č. 221/2006 Sb., o vymáhání práv z průmyslového vlastnictví a ochraně obchodního tajemství

9.         zákon č. 60/2000 Sb., o ochraně olympijských symbolik

10.     zákon č. 206/2000 Sb., o ochraně biotechnologických vynálezů

11.     zákon č. 40/2009 Sb., trestní zákoník

Vždy ve znění platném a účinném ke dni konání kontroly studia.

Rozpis datumový
Den Datum Popis Učitel Soubory Poznámka
Čtvrtek22.02.2024Předmět a systém práv k nehmotným statkům. Historie ochrany průmyslových práv. Využití průmyslových práv v praxi. Orgány ochrany průmyslových práv. Mezinárodní úmluvy.JUDr. Mgr. Michal Pospíšil, LL.M., Ph.D. 
Čtvrtek29.02.2024Vynález vs. patent, užitný vzor, průmyslový vzor, zlepšovací návrh, topografie polovodičových výrobků, šlechtitelské právo, řízení před registračními správními orgány. Vč. možností mezinárodní ochrany.JUDr. Mgr. Michal Pospíšil, LL.M., Ph.D. 
Čtvrtek07.03.2024Pokračování předchozího tématu.JUDr. Mgr. Michal Pospíšil, LL.M., Ph.D. 
Čtvrtek14.03.2024Ochranná známka, řízení před registračními správními orgány. Včetně možností mezinárodní ochrany.JUDr. Mgr. Michal Pospíšil, LL.M., Ph.D. 
Čtvrtek21.03.2024Pokračování předchozího tématu.JUDr. Mgr. Michal Pospíšil, LL.M., Ph.D. 
Čtvrtek04.04.2024Pokračování předchozího tématu. Ochrana zeměpisných označení a označení původu. Ochrana olympijských symbolik.JUDr. Mgr. Michal Pospíšil, LL.M., Ph.D. 
Čtvrtek11.04.2024Správní soudnictví ve věcech průmyslových práv. Civilní i veřejnoprávní nástroje ochrany průmyslových práv po jejich registraci. Zneužívání Internetu v oblasti domén.JUDr. Mgr. Michal Pospíšil, LL.M., Ph.D. 
Čtvrtek18.04.2024Pokračování předchozího tématu. Souběh s nekalou soutěží.JUDr. Mgr. Michal Pospíšil, LL.M., Ph.D. 
Čtvrtek25.04.2024Ochrana nehmotných práv podle občanského zákoníku - obchodní tajemství, know-how, obchodní firma, ochrana osobnosti. Oceňování průmyslových práv.JUDr. Mgr. Michal Pospíšil, LL.M., Ph.D. 
Čtvrtek02.05.2024Licenční smlouva k předmětům průmyslového vlastnictví a frančízing.JUDr. Mgr. Michal Pospíšil, LL.M., Ph.D. 
Čtvrtek09.05.2024KolokviumJUDr. Mgr. Michal Pospíšil, LL.M., Ph.D. 
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK