PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2018/2019
   Přihlásit přes CAS
CŽV - Sociologie pro právníky - HB3026
Anglický název: Sociology for Lawyers
Zajišťuje: Katedra politologie a sociologie (22-KPS)
Fakulta: Právnická fakulta
Platnost: od 2016 do 2019
Semestr: letní
Body: 0
E-Kredity: 3
Způsob provedení zkoušky: letní s.:
Rozsah, examinace: letní s.:2/0, Zk [HT]
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Kompetence:  
Stav předmětu: vyučován
Jazyk výuky: čeština
Způsob výuky: prezenční
Způsob výuky: prezenční
Úroveň:  
Garant: doc. PhDr. Ivan Mucha, CSc.
Vyučující: JUDr. Mgr. Michal Urban, Ph.D.
Anotace
Poslední úprava: JUDr. Mgr. Michal Urban, Ph.D. (12.03.2019)
Je-li hlavním předmětem výuky na právnické fakultě "právo", zdá se být logické, že její studenti (neřku-li absolventi) vědí, co je to "právo". Vysvětlit, co to ve skutečnosti "právo" je, se ovšem ukazuje o poznání obtížnější, než se zprvu může zdát. Není ostatně úplně jasné ani to, kde máme právo hledat. Máme ho hledat především v tlustých zákonících či v ještě tlustších komentářích k těmto zákoníkům? Nebo je právo třeba hledat spíš v rozsudcích soudů, které právo vykládají, a spisech akademiků, kteří o právu píší? Nebo je třeba spíš vyrazit hledat právo mezi obyčejné lidi a sledovat, jak právu rozumí oni? A jak ovlivňuje naše vnímání práva doba, ve které žijeme? Předmět Sociologie pro právníky se pokusí na některé z těchto otázek odpovědět tím, že seznámí studenty s vybranými tématy soudobé sociologie. Poukáže na širší souvislosti právní problematiky v kontextu sociologické reflexe procesu změn v současné společnosti, působení práva ve společnosti, právního vědomí apod. Protože se nejedná o středoškolsky pojatou výuku základů sociologie, očekává se od studentů základní obeznámenost s pojmy jako je sociální skupina, sociální stratifikace atd.

Zkouška z předmětu je kombinovaná. K podrobnějším informacím vizte oddíl "Požadavky ke zkoušce".
Požadavky ke zkoušce
Poslední úprava: Eva Kučerová (09.04.2020)

Zkouška z předmětu je kombinovaná.

Nejprve dostanou studenti za úkol sepsat 2-3 stránkovou úvahu na jeden z tematických okruhů, které budou vycházet z přednášek a které budou ke konci semestru upřesněny. Ve své úvaze uvedou zdroje, které ke zkoušce prostudovali a o kterých jsou tedy připraveni diskutovat. Podle těchto úvah budou sestaveny skupiny studentů (tak, aby se pokud možno ve skupinách sešli vždy ti, kteří si zvolili stejný tematický okruh) a texty poslouží také jako zdroj konkrétních otázek do následné diskuze. Té se bude účastnit vždy více studentů najednou. Namísto klasického modelu, kdy se učitel ptá (přímo či prostřednictvím otázek, které si student losuje) a student odpovídá, na této zkoušce povedou studenti společně debatu o zvoleném tématu.

Během společné rozpravy bude na studentech, aby ukázali, jak zvolenému tematickému okruhu porozuměli, jakou literaturu nastudovali a co z ní jsou schopni v debatě použít, jak dokáží „dávná“ témata a otázky aplikovat na současnost, jak dokáží navázat na promluvy ostatních studentů.

Sylabus -
Poslední úprava: JUDr. Mgr. Michal Urban, Ph.D. (10.05.2018)

Orientační seznam přednášených témat, jejich pořadí se může ještě měnit:

1.     Proč se právníkům vyplatí znát poznatky sociologie práva? Základní vymezení sociologie práva, představení jejích hlavních postav a ústředních témat. Sociologické perspektivy práva: právní a jiná společenská pravidla, rozdíl mezi „law in action“ a „law in books“, živé právo (living law).

2.     Hlavní představitelé sociologie a sociologie práva. Charakteristika jednotlivých představitelů, diskuze nad jejich koncepty, aktualizace na současnou dobu i současné právo. Émile Durkheim, Eugen Ehrlich.

3.     Hlavní představitelé sociologie a sociologie práva - pokračování. Charakteristika jednotlivých představitelů, diskuze nad jejich koncepty, aktualizace na současnou dobu i současné právo. Karl Marx, Max Weber.

4.     Tradiční, moderní a postmoderní společnost. Hlavní znaky a odlišnosti. Jak se v nich dívá na svět běžný člověk? K jakým hodnotám se hlásí? Na čem zakládá svoji identitu? Jak se odlišné pojetí člověka a různé fungování těchto společností promítá do práva?

5.      Odvrácená tvář modernity. Čtení a společné komentování vybraných pasáží díla Zygmunda Baumana Modernita a holocaust. Co se z Baumanovy analýzy dozvídáme o fungování moderní společnosti a práva v takové společnosti?

6.      Autorita – proč ji posloucháme i v situacích, kdy bychom neměli? Milgramovy a Zimbardovy experimenty s poslušností autoritě. Jak lze jejich závěry vztáhnout na fungování práva v současnosti?

7.      Právo, deviace a zločin. Normy a normalita. Deviace a její právní regulace. Zločin a zločinci. Vliv kultury a subkultury. Právo jako nástroj sociální kontroly a jeho limity. Různé přístupy ke zločinům a jejich trestání (klasická vs restorativní justice).

8.     Právní vědomí a právní gramotnost. Co těmito pojmy označujeme a jak nám pomáhají rozumět fungování práva ve společnosti? Mají dle srovnávacích studií občané ČR vyspělejší právní vědomí než občané jiných zemí?

9.     Pět „sociologických“ kroků k lepší seminární či diplomové práci. Jak do ní smysluplně zapracovat sociologická data? Kde je hledat, jak se k nim dostat, jak je co nejlépe využít?

10.   Závěrečná přednáška. Shrnutí odpřednášených témat. Udílení pokynů ke zkoušce, prostor na dotazy.

Podmínky zakončení předmětu
Poslední úprava: Eva Kučerová (04.02.2020)

Podíl garanta na výuce činí 100 %

Studijní opory
Poslední úprava: JUDr. Mgr. Michal Urban, Ph.D. (10.05.2018)

Povinná:

Večeřa, Miloš, Urbanová, Martina. Sociologie práva. Aleš Čeněk. 2006.

 

Doporučená:

Giddens, A. Sociologie. Argo, 2013.

Calavita, K. Invitation to Law & Society. The University of Chicago Press, 2010.

Příbáň, J. Sociologie práva. SLON, Praha 1996..

Bauman, Z. Modernita a holocaust. SLON, Praha 2003.

Foucault, M. Dohlížet a trestat. Dauphin, Praha, 2002.

Thaler, R., Sunstein, C.: Nudge: Improving Decisions about Health, Wealth, and Happiness, Penguin, 2009.

Heywood, A. Politické ideologie. Plzeň 2008.

 
Univerzita Karlova | Informační systém UK