PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2014/2015
   Přihlásit přes CAS
Chirurgická propedeutika - CVSE3P0031
Anglický název: Propedeutics in Surgery
Zajišťuje: Chirurgická klinika 3. LF UK a FNKV (12-CHIR)
Fakulta: 3. lékařská fakulta
Platnost: od 2014 do 2015
Semestr: letní
Body: 2
E-Kredity: 2
Způsob provedení zkoušky: letní s.:
Rozsah, examinace: letní s.:0/30, Z [HS]
Počet míst: neurčen / neurčen (neurčen)
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Kompetence:  
Stav předmětu: vyučován
Jazyk výuky: čeština, angličtina
Způsob výuky: prezenční
Způsob výuky: prezenční
Úroveň:  
Garant: prof. MUDr. Robert Gürlich, CSc.
doc. MUDr. Miroslav Tvrdek
prof. MUDr. Markéta Dušková, CSc.
Termíny zkoušek   Rozvrh   
Anotace -
Poslední úprava: prof. MUDr. Andrej Sukop, Ph.D. (10.12.2019)
Studenti musí být na praktika převlečeni do bílého oblečení s lékařským pláštěm a přezuvkami, jinak nebudou vpuštěni na praktika. Chirurgická propedeutika seznamuje studenty se základy chirurgie pro stránce teoretické i praktické.
Cíl předmětu -
Poslední úprava: prof. MUDr. Andrej Sukop, Ph.D. (10.12.2019)

Studenti musí být na praktika převlečeni do bílého oblečení s lékařským pláštěm a přezuvkami, jinak nebudou vpuštěni na praktika.

Cílem předmětu je teoretický a praktický úvod do klinické praxe v chirurgii.

A. V rámci seminářů jsou teoreticky probrány:

Úvod, historie chirurgie, chirurgická odvětví a specializace. Vyšetření pacienta v chirurgii. Základy dokumentace v chirurgii, včetně právních aspektů.

Základy první pomoci a neodkladného ošetření (kardiovaskulární system a krevní oběh, respirace, ventilace, stav vědomí). Základní charakteristika šoku, prevence šoku při první pomoci.

 Běžné chirurgické otázky: nozologické jednotky (nádory, cysty, vředy, sinusy, píštěle, nekroza, gangréna), souběžná onemocnění a problémy (metabolické, kardiovaskulární, ventilační, psychologické a psychiatrické), specifické aspekty (dětství, stáří).

Technologie v chirurgii- endoskop a endoskopie, mikroskop a mikrochirurgie, vysoce specializovaná zařízení. Chirurgické zdravotnické prostředky- druhy obvazů a obvazového materiálu, šicí material, základní nástroje. Aplikace léčiv: injekce, infuse, instilace, infiltrace, a další ( perorální příjem, náplasti, gel, krém, mast, oční a ušní kapky). Chirurgická drenáž, katetrizace.

Druhy ran  a jejich vlastnosti, hojení ran (per primam intentionem, per secundam intentionem). Krvácení vnitřní, zevní, fyziologická a chirurgická hemostáza. Zánět a infekce v chirurgii (raná, místní, systémová, celková), prevence tetanu, nozokomiální infekce.

Řízení operačního sálu, operační skupina. Asepse, antisepse, prostředky a typy sterilizace a dezinfekce. Předoperační příprava pacienta (místní, celková) včetně vlastního operačního pole. Místní a celková pooperační léčba, pooperační komplikace.

Výživa a dietetika v chirurgii. Rehabilitace v chirurgii.

 

B. Dalším cílem je získání základních praktických znalostí obvazových technik, chirurgických nástrojů, druhů šicího materiálu, sutury a jiné druhy uzavření rány, přípravy operatéra k operaci, oblékání chirurgických plášťů a rukavic, základů sutury rány na operačním sálku, převazů a péče o rány na lůžkovém oddělení a ambulanci plastické chirurgie .

 

Literatura -
Poslední úprava: prof. MUDr. Markéta Dušková, CSc. (21.08.2017)

DUŠKOVÁ, M. a kol. Úvod do chirurgie. Učební texty pro studenty 3. LF. [CD-ROM]. 1. vyd. Praha : Univerzita Karlova v Praze, 3. lékařská fakulta, Klinika plastické chirurgie, 2009. Elektronická verze ve formátu PDF dostupná také z WWW: http://www.lf3.cuni.cz/cs/pracoviste/plasticka-chirurgie/. ISBN: 978-80-254-4656-0�
 

Metody výuky -
Poslední úprava: prof. MUDr. Andrej Sukop, Ph.D. (10.12.2019)

Semináře a praktika

Požadavky ke zkoušce -
Poslední úprava: prof. MUDr. Andrej Sukop, Ph.D. (10.12.2019)

Studenti musí být na praktika převlečeni do bílého oblečení s lékařským pláštěm a přezuvkami, jinak nebudou vpuštěni na praktika.

POŽADAVKY ZÁPOČTU

Podmínkou zápočtu je 80% prezence při praktikách, zodpovězení jedné otázky z okruhu otázek, probraných na seminářích,  a složená zkouška z modulu IA.


Otázky k zápočtu z chirurgické propedeutiky:

1)   Úvod, historie chirurgie, chirurgická odvětví a specializace. Základní pojmy, názvosloví v chirurgii (incise, excise, exstirpace, punkce, exkochleace, repozice …). 

2)   Vyšetření pacienta v chirurgii. (anamnéza, fyzikální vyšetření, laboratorní vyšetření, základní zobrazovací metody).

3)   Základy vedení zdravotnické dokumentace v chirurgii, včetně právních aspektů. 

4)   Základy první pomoci a neodkladného ošetření (kardiovaskulární systém a krevní oběh, respirace, ventilace, stav vědomí). Základy kardiopulmonální resuscitace, indikace, provedení. 

5)   Základní charakteristika šoku, definice, klasifikace, symptomatologie, prevence šoku při první pomoci.

6)   Běžné chirurgické nozologické jednotky (nádory, cysty, vředy, sinusy, píštěle, nekróza, gangréna), souběžná onemocnění a problémy (metabolické, kardiovaskulární, ventilační, psychologické a psychiatrické), specifické aspekty (dětský věk, stáří).

7)   Chirurgické zdravotnické prostředky-základní nástroje, přístroje (koagulace, odsávání, turniket, lupové brýle, mikroskop…). Druhy šicích materiálů. Druhy obvazů a obvazového materiálu. 

8)   Aplikace léčiv: injekce-rozdělení a způsoby aplikace, infuse, instilace, infiltrace, a další (perorální příjem, náplasti, gel, krém, mast, oční a ušní kapky). 

9)   Kanylace cévního systému (periferní žilní systém, centrální žilní systém, arteriální systém. Katetrizace.

10) Druhy ran a jejich vlastnosti, hojení ran (per primam intentionem, per secundam intentionem). Základy krytí defektů.

11) Krvácení vnitřní, zevní, fyziologická a chirurgická hemostáza. 

12) Transfúze. Indikace, zásady aplikace, komplikace. Infuzní léčba v chirurgii.

13) Řízení operačního sálu, operační skupina, operační protokol. 

14) Asepse, antisepse, prostředky a typy sterilizace a dezinfekce. 

15) Předoperační příprava pacienta (místní, celková) včetně vlastního operačního pole.

16) Místní a celková pooperační léčba, pooperační komplikace-rozdělení, prevence, diagnostika, základy terapie.

17) Zánět a infekce v chirurgii (ranná, místní, systémová, celková, flegmóna, abscess, furunkl, karbunkl, sepse, anaerobní infekce), prevence tetanu, nozokomiální infekce.

18) Drenážní metody v chirurgii, principy, indikace. Punkce, druhy, způsob provedení, indikace.

19) Druhy anestezie (celková, místní a regionální anestezie). 

20) Výživa a dietetika v chirurgii. 

21) Rehabilitace v chirurgii.

Sylabus -
Poslední úprava: prof. MUDr. Andrej Sukop, Ph.D. (10.12.2019)

Studenti musí být na praktika převlečeni do bílého oblečení s lékařským pláštěm a přezuvkami, jinak nebudou vpuštěni na praktika.

Semináře:

S1 

Úvod, historie chirurgie, chirurgická odvětví a specializace. Vyšetření pacienta v chirurgii (anamnéza, fyzikální vyšetření, laboratorní vyšetření, základní zobrazovací metody). Základy vedení zdravotnické dokumentace v chirurgii, včetně právních aspektů. 

S2 

Základy první pomoci a neodkladného ošetření (kardiovaskulární systém a krevní oběh, respirace, ventilace, stav vědomí). Základy kardiopulmonální resuscitace, indikace, provedení. Základní charakteristika šoku, definice, klasifikace, symptomatologie, prevence šoku při první pomoci.

S3

Základní pojmy, názvosloví v chirurgii (incise, excise, exstirpace, punkce, exkochleace, repozice...). Běžné chirurgické nozologické jednotky (nádory, cysty, absces, vředy, sinusy, píštěle, nekróza, gangréna – (patofyziologie, místa výskytu v těle a způsob ošetření), souběžná onemocnění a problémy (metabolické, kardiovaskulární, ventilační, psychologické a psychiatrické), specifické aspekty (dětský věk, stáří). 

S4 

Chirurgické zdravotnické prostředky-základní nástroje, přístroje (koagulace, odsávání, turniket, lupové brýle, mikroskop). Druhy šicího materiálu. Druhy obvazů a obvazového materiálu. Aplikace léčiv: injekce-rozdělení a způsoby aplikace, infuse, instilace, infiltrace, a další (perorální příjem, náplasti, gel, krém, mast, oční a ušní kapky). Kanylace cévního systému (periferní žilní systém, centrální žilní systém, arteriální systém). Katetrizace.

S5 

Druhy ran a jejich vlastnosti, hojení ran (per primam intentionem, per secundam intentionem). Základy krytí defektů. Krvácení vnitřní, zevní, fyziologická a chirurgická hemostáza. Transfúze. Indikace, zásady aplikace, komplikace....

S6 

Řízení operačního sálu, operační skupina, operační protokol. Asepse, antisepse, prostředky a typy sterilizace a dezinfekce. Předoperační příprava pacienta (místní, celková) včetně vlastního operačního pole. Místní a celková pooperační léčba, pooperační komplikace-rozdělení, prevence, diagnostika, základy terapie. Infuzní léčba v chirurgii

S7 

Zánět a infekce v chirurgii (ranná, místní, systémová, celková, flegmóna, absces, furunkl, karbunkl, sepse, anaerobní infekce), prevence tetanu, nozokomiální infekce. Drenážní metody v chirurgii, principy, indikace. Punkce, druhy, způsob provedení, indikace.

Druhy anestezie (celková, místní a regionální anestezie). Výživa a dietetika v chirurgii. Rehabilitace v chirurgii.

  

Praktika: 


Studenti musí být na praktika převlečeni do bílého oblečení s lékařským pláštěm a přezuvkami, jinak nebudou vpuštěni na praktika.

P1:  Vyšetření chirurgicky nemocného.

P2:  Obvazová a sádrovací technika, možnosti a způsoby krytí ran.

P3:  Mytí rukou, oblékání pláště a rukavic. Příprava operačního pole. Chirurgické nástroje, druhy šicího materiálu, nácvik incize, excize, podvaz, uzlení v ruce.

P4:  Nácvik kožní sutury, navlékané stehy, uzlení v ruce, uzlení přes jehelec.

P5:  Nácvik šlachové sutury, cévní sutury, sutura nervu, mikrochirurgie.

P6:  Nácvik kostní chirurgie, repozice osteosyntéza nitrodřeňová a dlahová, osteotomie, trepanace, amputace. Základy plastické chirurgie-kožní štěp, místní laloky, nácvik na simulátorech.

P7:  Ambulance, úrazový sál, operační sály, oddělení: převazy, asistování při operacích, chod sálu a ambulance.

P8:  Ambulance, úrazový sál, operační sály, oddělení: převazy, asistování při operacích, chod sálu a ambulance.

Vstupní požadavky -
Poslední úprava: prof. MUDr. Andrej Sukop, Ph.D. (10.12.2019)

Řádně ukončené předešlé studium-složená zkouška z modulu IA�

 
Univerzita Karlova | Informační systém UK