PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2023/2024
   Přihlásit přes CAS
Současná česká společnost - ASG500105
Anglický název: Contemporary Czech Society
Zajišťuje: Katedra sociologie (21-KSOC)
Fakulta: Filozofická fakulta
Platnost: od 2023
Semestr: zimní
Body: 0
E-Kredity: 4
Způsob provedení zkoušky: zimní s.:
Rozsah, examinace: zimní s.:2/0, Zk [HT]
Počet míst: neomezen / neurčen (neurčen)
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Kompetence:  
Stav předmětu: vyučován
Jazyk výuky: čeština
Způsob výuky: prezenční
Způsob výuky: prezenční
Úroveň:  
Poznámka: předmět je možno zapsat mimo plán
povolen pro zápis po webu
Garant: doc. PhDr. Jiří Šubrt, CSc.
doc. PhDr. Marek Skovajsa, M.A., Ph.D.
Vyučující: doc. PhDr. Marek Skovajsa, M.A., Ph.D.
PhDr. Jiří Šafr, Ph.D.
doc. PhDr. Jiří Šubrt, CSc.
Anotace -
Poslední úprava: doc. PhDr. Marek Skovajsa, M.A., Ph.D. (22.09.2021)
Cílem předmětu je seznámení s výsledky nedávného sociologického bádání o české společnosti. Důraz bude kladen na důkladné porozumění tomu, že současné podoby společenské reality jsou výsledkem dlouhodobých i krátkodobých procesů sociální změny. Zohledněna bude skutečnost, že aktéři činní v rámci současné české společnosti tyto procesy sociální změny sami reflektují, čímž různé způsoby interpretace minulosti ovlivňují i přítomnost a budoucnost naší společnosti. Předmět se bude realizovat formou přednášek a diskusí k vybraným textům, které přiblíží aktuální společenské fenomény a problémy zkoumané českou sociologií. Určitý prostor bude věnován i představení pracovišť a některých badatelek a badatelů, kteří se příslušnými tématy zabývají.

Četba a další materiály jsou dostupné na stránce předmětu v aplikaci Moodle:
https://dl1.cuni.cz/course/view.php?id=8168
Přihlašovací údaje (heslo) budou zaslány zaregistrovaným studentům na začátku výuky.
Podmínky zakončení předmětu
Poslední úprava: doc. PhDr. Marek Skovajsa, M.A., Ph.D. (20.09.2023)

Podmínky zakončení předmětu:        zkouška formou písemné práce

Atestace (Zk) bude udělena na základě zhodnocení včasně odevzdané písemné práce v rozsahu 8–12 NS, tj. 14 400 – 21 600 znaků včetně mezer od úvodu do závěru (úvodní stránka a seznam literatury se do počtu znaků nezapočítávají); počet znaků uveďte na úvodní stranu práce. Práce musí obsahovat jméno autora a stránkování.

Písemná práce se týká některého z probíraných témat, studenti se obrátí na toho z vyučujících, který k danému tématu měl přednášku. Do 6. 12. 2023 je nutné odevzdat specifikaci problému, kterému se práce věnuje, a anotaci do 300 slov; do deseti dnů obdržíte informaci o (ne)schválení anotace a komentář.

 

Předtermín odevzdání písemné práce je 2. 1. 2024 - bude opraveno nejpozději do 15. 1. 2024.

Řádný termín odevzdání práce je 15. 1. 2024 - bude opraveno nejpozději do 9. 2. 2024.

 

Pokud nebude písemná práce odevzdána v žádném z těchto termínů, je možné odevzdat ji ještě při příštím běhu předmětu v následujícím akademickém roce.

V případě, že student/ka obdrží za odevzdanou písemnou práci známku 4 (“neprospěl/a”), může odevzdat práci ještě dvakrát, přičemž termíny budou domluveny individuálně. Nejpozději je však možné kurz splnit do konce akademického roku následujícího po akademickém roce, kdy si student/ka kurz zapsal/a.

V práci se hodnotí zejména schopnost jasně, logicky a strukturovaně vystavět argument, opřít argument o empirická zjištění (případně včetně kritického zhodnocení jejich relevance), stejně jako formální korektnost citování a jazyková správnost.

Literatura
Poslední úprava: doc. PhDr. Marek Skovajsa, M.A., Ph.D. (21.09.2023)

Doporučená studijní literatura:

Bernard, Josef (ed.). 2019. Nic se tady neděje… Životní podmínky na periferním venkově. Praha: Sociologické nakladatelství SLON.

Dudová, Radka. 2015. Postarat se ve stáří: Rodina a zajištění péče o seniory. Praha: Sociologické nakladatelství SLON.

Dvořáčková Jana, Petr Pabian, Simon Smith, Tereza Stöckelová, Karel Šima a Tereza Virtová. 2014. Politika a každodennost na českých vysokých školách. Etnografické pohledy na vzdělávání a výzkum. Praha: Sociologické nakladatelství SLON.

Ferenčuhová, Slavomíra. 2016. Sociologie města 20. a 21. století. Praha: Sociologické nakladatelství SLON.

Frič, Pavol (ed.) 2016. Občanský sektor v ohrožení? Praha: Sociologické nakladatelství SLON.

Hamplová, Dana a Tomáš Katrňák (eds.) 2018. Na vzdělání záleží. Jak vzdělanostní rozdíly ovlivňují osudy lidí v české společnosti. Brno: Centrum pro studium demokracie a kultury.

Hasmanová Marhánková, Jaroslava a Martin Kreidl (eds.). 2012. Proměny partnerství: Životní dráhy a partnerství v české společnosti. Praha: Sociologické nakladatelství SLON.

Hasmanová Marhánková, Jaroslava a Martina Štípková. 2018. Prarodičovství v současné české společnosti. Praha: Sociologické nakladatelství SLON.

Chorvát, Ivan a Jiří Šafr (eds.). Volný čas, společnost, kultura: Česko – Slovensko. Praha: Sociologické nakladatelství SLON.

Jarkovská, Lucie, Kateřina Lišková, Iva Šmídová a kol.. 2010. S genderem na trh: Rozhodování o dalším vzdělání patnáctiletých. Praha: Sociologické nakladatelství SLON.

Keller, Jan a Lubor Tvrdý. 2008. Vzdělanostní společnost? Chrám, výtah a pojišťovna. Praha: Sociologické nakladatelství SLON.

Kunštát, Daniel, Jan Červenka, Martin Ďurďovič, Paulína Tabery a Jiří Vinopal. 2014. 25 let české demokracie očima veřejnosti. Praha: Academia.

Librová, Hana a kol. 2017. Věrní a rozumní: kapitoly o ekologické zpozdilosti. Brno: Masarykova univerzita.

Linek, Lukáš. 2013. Kam se ztratili voliči? Vysvětlení vývoje volební účasti v České republice v letech 1990–2010. Brno: Centrum pro studium demokracie a kultury.

Linek, Lukáš, Ondřej Císař, Ivan Petrúšek a Kateřina Vráblíková. 2017. Občanství a politická participace v České republice. Praha: Sociologické nakladatelství SLON.

Lyons, Pat a Rita Kindlerová (eds.). 2015. 47 odstínů české společnosti. Praha: Sociologický ústav AV ČR.

Machonin, Pavel. 2005. Česká společnost a sociologické poznání. Praha: ISV.

Maříková, Hana, Tomáš Kostelecký, Tomáš Lebeda, Markéta Škodová (eds.). 2010. Jaká je naše společnost? Otázky, které si často klademe... Praha: Sociologické nakladatelství SLON.

Matějů, Petr, Jana Straková a Arnošt Veselý (eds.). 2010. Nerovnosti ve vzdělávání. Od měření k řešení. Praha: Sociologické nakladatelství SLON.

Nedbálková, Kateřina. 2021. Tichá dřina: dělnictví a třída v továrně Baťa. Praha: Display.

Pospěch, Pavel. 2021. Neznámá společnost: pohledy na současné Česko. Brno: Host.

Rabušic, Ladislav a Zuzana Kusá (eds.). 2019. Odděleně spolu? Česko a Slovensko optikou vývoje hodnot po roce 1991. Bratislava: Slovart.

Ryšavý, Dan a David Fiedor (eds.) 2023. Fakta a trendy v současné české společnosti: Jak se neztratit v datech. Praha: Karolinum - SLON.

Šanderová, Jadwiga, Olga Šmídová et al. 2009. Sociální konstrukce nerovností pod kvalitativní lupou. Praha: Sociologické nakladatelství SLON.

Šafr, Jiří (ed.) a kol. 2012. Mechanismy mezigenerační reprodukce nerovností. Praha: Sociologický ústav AV ČR, v.v.i.

Šubrt, Jiří, Jiří Vinopal a kol. 2013. Historické vědomí obyvatel České republiky perspektivou sociologického výzkumu. Praha: Karolinum.

Vacková, Barbora, Lucie Galčanová, Michaela Kvapilová Bartošová a Lukáš Kala. 2014. Sami doma: bydlení, práce a vztahy lidí žijících v jednočlenných domácnostech. Červený Kostelec: Pavel Mervart.

Večerník, Jiří (ed.). 2016. Práce, hodnoty, blahobyt. České reálie v evropském kontextu. Praha: Sociologický ústav AV ČR.

Večerník, Jiří. 2009. Czech society in the 2000s. Praha: Academia.

 

Metody výuky
Poslední úprava: doc. PhDr. Marek Skovajsa, M.A., Ph.D. (22.09.2022)

Případné změny v realizaci předmětu v souvislosti s pandemií COVID nebo jinými nenadálými událostmi:

V případě zhoršení pandemické situace nebo jiných závažných událostí během semestru budou zapsaní studenti o přechodu na distanční výuku a dalších změnách včas informováni emailem.

Sylabus
Poslední úprava: doc. PhDr. Marek Skovajsa, M.A., Ph.D. (21.09.2023)

Struktura a časový plán výuky, vč. povinné a další četby:

 

1. blok  (doc. Jiří Šubrt)

 

Seznámení s obsahem kurzu a podmínkami jeho ukončení. // Modernizace a česká společnost  (4. 10. 2023)

 

Četba: Machonin, Pavel. 2005. Česká společnost a sociologické poznání. Praha: ISV, ss. 124-134; 135-155.

 

 

Historické vědomí (11. 10.)

 

Četba: Šubrt, Jiří, Jiří Vinopal a kol. 2013. Historické vědomí obyvatel České republiky perspektivou sociologického výzkumu. Praha: Karolinum, ss. 98-112.

 

 

Veřejné mínění (18. 10.)

 

Četba: Šubrt, Jiří. 2018. „,Vox populi‘ nebo ,opinion publique‘? Veřejné mínění jako sociálně historický fenomén“, „Čeněk Adamec a počátky výzkumu veřejného mínění v Čechách“. In Historicko-sociologické reflexe. Praha: Karolinum, ss. 24-31, 32-47.

 

 

Kultura a umění (25. 10.)

 

Četba: Petrusek, Miloslav. 1990. Sociologie a literatura. Praha: Československý spisovatel, ss. 7-33.

 

2. blok (doc. Marek Skovajsa + dr. Jiří Šafr)

 

Společenská změna po roce 1989: reforma, přechod (tranzice), transformace (M. Skovajsa)  (1. 11. 2023)

 

Četba: Kollmorgen, Raj. 2013. „Theories of postcommunist transformation. Approaches, debates, and problems of theory building in the second decade of research.“ Studies of Transition States and Societies 5 (2): 88-105, minimální četba ss. 88-93.

Dostupné také online: http://publications.tlu.ee/index.php/stss/article/download/165/131

 

 

Sociální stratifikace, sociální struktura, sociální mobilita (J. Šafr) (8. 11. 2023)

 

Četba: Nedbálková, Kateřina. 2021. Kapitola „O dělnictví.“ In Tichá dřina: dělnictví a třída v továrně Baťa. Praha: Display, ss. 230-269, minimální četba ss. 230-250.

nebo

Katrňák, Tomáš a Petr Fučík. 2010. Kapitola „Návrat k sociálnímu původu a intergenerační mobilita po roce 1989.“ In Návrat k sociálnímu původu. Vývoj sociální stratifikace české společnosti v letech 1989 až 2009. Brno: Centrum pro studium demokracie a kultury, ss. 87-112, minimální četba ss. 87-93, 100-102, 111-112.

Pro zájemce:

Prokop, Daniel, Paulína Tabery, Martin Buchtík, Tomáš Dvořák a Matouš Pilnáček. 2019. Rozděleni svobodou. Česká společnost po 30 letech. Praha: Radioservis; četba ss. 6-31.

 

 

Životní styl, spotřeba, volný čas  (J. Šafr) (15. 11. 2023)

 

Četba: Patočková, Věra. 2019. „Volný čas a práce v české a slovenské společnosti.“  In Ivan Chorvát a Jiří Šafr (eds.). Volný čas, společnost, kultura: Česko – Slovensko. Praha: Sociologické nakladatelství SLON, ss. 65-89; minimální četba ss. 65-68 + 74-89.

nebo

Špaček, Ondřej. 2018. „Kulturní kapitál na vysoké škole: strukturace kulturního prostoru studentů Univerzity Karlovy.“ Sociologický časopis / Czech Sociological Review 54 (5): 699–725.

Dostupné také online: https://doi.org/10.13060/00380288.2018.54.5.420

 

 

Sociologie rodiny // Gender a sociologie (M. Skovajsa)  (22. 11. 2023)

 

Četba: Hašková, Hana a Kristýna Pospíšilová. 2020. „Kdo plánuje jedináčka a kdo chce zůstat bezdětný? Faktory ovlivňující nízké reprodukční plány mužů a žen.“ Sociologický časopis / Czech Sociological Review 56 (2): 131-164. Dostupné také online: https://doi.org/10.13060/csr.2020.005

nebo

Hašková, Hana, Alena Křížková a Kristýna Pospíšilová. 2018. „Intersekcionální přístup ke zkoumání nezaměstnanosti.” Sociologický časopis / Czech Sociological Review 54 (2): 171-198.

Dostupné také online: https://doi.org/10.13060/00380288.2018.54.2.398

 

Vzdělávání a školství (J. Šafr) (29. 11. 2023)

 

Doseděl, Tomáš. 2021. Proměna role vzdělání v době čtvrté průmyslové revoluce. Brno: Barrister & Principal / Masarykova univerzita. minimální četba ss. 15-25 + 119-136.

Pro zájemce:

Prokop, Daniel. 2019. „Záleží na bydlení? Vztah nekvalitního bydlení a školních problémů dětí v chudých českých domácnostech.“ Sociologický časopis / Czech Sociological Review 55 (4): 445-472.

Dostupné také online: https://doi.org/10.13060/00380288.2019.55.4.473

nebo

Šafr, Jiří, Gorčíková Magdalena a Natalie Simonová. 2022. „Nerovnosti při přechodu na osmileté gymnázium: panelová studie žáků pražských a středočeských škol.“ Pp. 198–229 in R. Džambazovič, D. Gerbery, J. Sopóci (eds.). Vzdelanostné nerovnosti v optike sociológie. Teoretické východiská a empirické poznatky. Bratislava: STIMUL. Dostupné také online: https://www.researchgate.net/publication/362109526_Vzdelanostne_nerovnosti_v_optike_sociologie_Teoreticke_vychodiska_a_empiricke_poznatky/link/62d6d551593dae2f6a28cf60/download

 

 

Sociální koheze, centrum a periferie, marginalizace, sociální vyloučení    (J. Šafr) (6. 12. 2023)

 

Četba: Bernard, Josef a Martin Šimon. 2017. „Vnitřní periferie v Česku: Multidimenzionalita sociálního vyloučení ve venkovských oblastech.” Sociologický časopis / Czech Sociological Review 53 (1): 3-28.

Dostupné také online: https://doi.org/10.13060/00380288.2017.53.1.299

nebo

Sirovátka, Tomáš a Petr Mareš. 2006. „Chudoba, deprivace, sociální vyloučení: nezaměstnaní a pracující chudí. Sociologický časopis/Czech Sociological Review 42 (4): 627–655.

Dostupné také online: https://doi.org/10.13060/00380288.2006.42.4.02

Pro zájemce:

Banga, Patrik. 2023. Skutečná cesta ven. Brno: Host.

 

 

Environmentální hnutí a environmentální sociologie // Náboženství, spiritualita, sekularismus  (M. Skovajsa) (13. 12. 2023)

 

Četba: Čada, Karel. 2023c. „‚Tady prostě umírají lidi a budou umírat‘: Příběhy sucha, kulturní kódy a environmentální diskursy.“ Sociologický časopis / Czech Sociological Review, online first.

Dostupné také online: https://doi.org/10.13060/csr.2023.016

nebo

Vido, Roman. 2019. „Jak (ne) vysvětlit českou bezbožnost? Analytická sociologie jako inspirace pro sociologii náboženství.“ Sociológia / Slovak Sociological Review 51 (4): 420-443.

Dostupné také online: https://www.sav.sk/journals/uploads/08210931Vido%204-2019.pdf

 

 

20. 12.    výuka se nekoná, hodina vyhrazena pro samostudium a přípravu písemné práce

 

Sociologie a nové technologie // Závěrečná diskuse: Jaká je současná česká společnost? Jaká je současná česká sociologie?  (M. Skovajsa)  (3. 1. 2024)

 

Četba: Pospěch, Pavel. 2021. Kapitoly „Neznámá společnost“, „Privatismus“ a „Sociologie“. In Neznámá společnost: pohledy na současné Česko. Brno: Host, ss. 9-11, 13-27, 169-178.

„Sociologie očima studujících“, ed. Nina Fárová. In Sociologický bulletin ČSS 2021. Praha: ČSS, ss. 69-78.

Pro zájemce:

Slavík, Lukáš a Pavel Pospěch. 2019. „Youtuberství jako konstrukce, destrukce a reparace soukromí.” Sociologický časopis / Czech Sociological Review 55 (2): 135-160; minimální četba ss. 135-150 + 155.  Dostupné také online: https://doi.org/10.13060/00380288.2019.55.2.456

 
Univerzita Karlova | Informační systém UK