PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2023/2024
   Přihlásit přes CAS
Forensic Psychology - APS300043E
Anglický název: Forensic Psychology
Zajišťuje: Katedra psychologie (21-KPS)
Fakulta: Filozofická fakulta
Platnost: od 2023
Semestr: letní
Body: 0
E-Kredity: 3
Způsob provedení zkoušky: letní s.:
Rozsah, examinace: letní s.:1/1, Zk [HT]
Počet míst: 15 / neurčen (15)
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Kompetence:  
Stav předmětu: vyučován
Jazyk výuky: angličtina
Způsob výuky: kombinovaný
Způsob výuky: kombinovaný
Úroveň: základní
Poznámka: předmět je možno zapsat mimo plán
povolen pro zápis po webu
Garant: Mgr. Tomáš Diviš
Vyučující: Mgr. Tomáš Diviš
Neslučitelnost : APS300043
Anotace -
Poslední úprava: Mgr. Tomáš Diviš (29.02.2024)
Cílem předmětu je poskytnout studentům přehled o aktuálních otázkách současné forenzní praxe, o vybraných forenzně psychologických disciplínách, dále podat jejich stručnou charakteristiku a poukázat na možnosti perspektivního uplatnění psychologů v této specifické oblasti aplikované psychologie.
Cíl předmětu
Poslední úprava: Mgr. Tomáš Diviš (29.02.2024)

Cílem předmětu je seznámit studenty se základy problematiky forenzní psychologie a vybranými aktuálními otázkami forenzní praxe. Získané znalosti: Student rozumí struktuře forenzně psychologické praxe v ČR; v oblasti kriminalistiky rozumí důležitosti znalostí psychologických charakteristik vyšetřovacích a operativně patracích úkonů; umí popsat průběh trestního řízeni v ČR a možnosti psychologické podpory tohoto procesu; zná úkoly soudního znalce -psychologa v rámci trestního řízení a otázky, k nimž se vyjadřuje, dále základní metody, které užívá a příslušné etické souvislosti; orientuje se v oblasti a službách souvisejících s činností psychologů; diskutuje a umí identifikovat klíčové úkoly psychologa u policie a ve vězeňství; umí zpracovat otázky motivace a osobnosti pachatele trestného činu v souvislosti s konkrétními případy, má vhled do psychologické konzultační činnosti v trestním řízení. Získané dovednosti: Student umí porovnat strategie psychologické podpory v rámci trestního řízení v zahraničí a v českých podmínkách, umí analyzovat patřičné literární zdroje a diskutovat silné a slabé stránky jednotlivých přístupů; umí pracovat s textem a kriticky přistupovat k tématu; orientuje se v oblasti české i zahraniční forenzní psychologie; umí využít poznatky z této oblasti a aplikovat je na práci s konkrétním klientem v konkrétní životní situaci; je schopen využít kontaktů na jiné organizace a odborníky pohybující se v oblasti forenzní psychologie a zprostředkovat jejich služby; dokáže samostatně realizovat dílčí rozvahu nad chováním pachatele a uplatnit své nabyté zkušenosti ohledně možností psychologické konzultační činnosti v trestním řízení.

Podmínky zakončení předmětu -
Poslední úprava: Mgr. Tomáš Diviš (26.02.2024)

Podkladem k atestaci je účast na 75% výuky a vypracování portfolia úkolů a následná rozprava nad zpracovanými úkoly.

Literatura
Poslední úprava: Mgr. Tomáš Diviš (29.02.2024)

Essential Reading

Kriminalistický sborník (available in the Library of the Charles University Law Faculty)

DOUGLAS, J. E. and col.: Crime Classification Manual. A Standard System for Investigating and Classsifying Violent Crimes. San Francisco, Jossey-Bass, Inc. Publishers 1997.

GUDJONSSON, G., H.: Psychology of interrogations and confessions: a handbook. Wiley and Sons, London, 1992.

McCRARY, G., O.: The unknown darkness. New York, Morrow, 2003.

BLAIR, J., P., KOOI, B.: The gap between training and research in the detection of deception. International Journal of Police Science and Management, 2004, 6 (2), 77-83. Ebsco.

DePAULO, B., M., LINDSAY, J., J., MALONE, B., E., MUHLENBRUCK, L., CHARLTON, K., COOPER, H.: Cues to deception. Psychological Bulletin, 2003, 129 (1), 74-118. ProQuest.

EKMAN, P., O'SULLIVAN, M.: Who can catch a liar? American Psychologist, 1991, 46(9), 913-920. Ovid.

EKMAN, P.: Why don't we catch liars? Social Research, 1996, 63 (3), 801-817. Ebsco.

FISHER, R., P.:Interviewing victims and witnesses of crime. Psychology, Public Policy and Law, 1995, 1, 4.

MANN, S., VRIJ, A., BULL, R.: Supects, lies, and videotape: an analysis of authentic high-stake liars. Law and Human Behavior, 2002, 26 (3), 365-376. ProQuest.

MANSTEAD, A., S., R., WAGNER, H., L., MacDONALD, Ch., J.: Face, body, and speech as channels of communication in the detection of deception. Basic and applied psychology, 1984, 5(4), 317-332. ProQuest.

O'DONOHUE, W., LEVENSKY, E. (eds.): Handbook of forensic psychology. Academic press, 2003.

VRIJ, A.: Detecting Lies and Deceit - The Psychology of Lying and the Implications for professional Practice. John Wiley and sons Ltd, 2000, Chichester

Other sources will be recommended during the course

Additional Reading

Douglas, J a kol. (1997). Crime Classification Manual. A Standard System for Investigating and Classsifying Violent Crimes. Jossey-Bass, Inc. Publishers.

Goldstein, A., M. (Ed.) (2003). Handbook of psychology. Vol. 11., Forensic psychology. Wiley and Sons.

McCrary, G. O. (2003). The unknown darkness. HaperCollins.

Turvey, B., E. (2008). Criminal profiling: an introduction to behavioral evidence analysis.  Academic Press.

Metody výuky
Poslední úprava: PhDr. Eva Dragomirecká, Ph.D. (21.11.2023)

přednáška/seminář

Požadavky ke zkoušce
Poslední úprava: Mgr. Tomáš Diviš (08.04.2024)

Podkladem k atestaci je účast na 75% výuky a vypracování portfolia úkolů, jejichž zadání je uvedeno na samostatném dokumentu přístupném zapsaným studentům.

The conditions and tasks required for obtaining credit from the elective course in Forensic Psychology are provided in a separate document, which is available to enrolled students.

Sylabus -
Poslední úprava: Mgr. Tomáš Diviš (29.02.2024)

Forenzní psychologie - úvod do studia, základní terminologie

Kriminologická psychologie - teoretické koncepce kriminálního jednání, kriminální psychopatologie, kriminální agrese, osobnost pachatele, motivace trestného jednání, viktimologie, psychologické aspekty uplatňování trestních sankcí.

Kriminalistická psychologie - psychologická charakteristika jednotlivých služeb poskytovaných v rámci psychologické podpory odhaování a vyšetřování a dalších procesních úkonů; možnosti psychologického profilování pachatelů trestných činů, násilná radikalizace a extremismus.

Soudní psychologie - psychologické aspekty soudního líčení a rozhodování. Psychologická soudně znalecká expertiza - úkoly znalce v trestně právním řízení, posuzování věrohodnosti výpovědí pachatelů a svědků. Nebezpečnost pachatele, předpoklady resocializace.

Exkurze v policejním muzeu/ Ústav soudního lékářství (zdravotní pitva).

Vstupní požadavky
Poslední úprava: Mgr. Tomáš Diviš (26.02.2024)

Předmět je vyučován v anglickém jazyce a je primárně určen zahraničním studentům (Erasmus) na katedře psychologie Filozofické fakulty UK, případně jiné fakulty UK, kteří se zapisují do předmětu pod kódem APS300043E, pro ostatní studenty je určen předmět Forenzní psychologie - APS300043.

 
Univerzita Karlova | Informační systém UK