PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2023/2024
   Přihlásit přes CAS
PVS/VS Zdraví a nemoc v perspektivě etnolingvistiky - ACN300851
Anglický název: Health and illness in the perspective of ethnolinguistics
Zajišťuje: Ústav bohemistiky pro cizince a komunikaci neslyšících (21-UBN)
Fakulta: Filozofická fakulta
Platnost: od 2023
Semestr: zimní
Body: 0
E-Kredity: 3
Způsob provedení zkoušky: zimní s.:
Rozsah, examinace: zimní s.:0/2, Z [HT]
Počet míst: neurčen / neomezen (neurčen)
Minimální obsazenost: 4
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Kompetence:  
Stav předmětu: vyučován
Jazyk výuky: čeština
Způsob výuky: prezenční
Způsob výuky: prezenční
Úroveň:  
Poznámka: předmět je možno zapsat mimo plán
povolen pro zápis po webu
Garant: doc. PhDr. Irena Vaňková, CSc., Ph.D.
Vyučující: doc. PhDr. Irena Vaňková, CSc., Ph.D.
Anotace
Poslední úprava: doc. PhDr. Irena Vaňková, CSc., Ph.D. (31.08.2023)
Seminář se bude zabývat fungováním opozice ZDRAVÍ – NEMOC v českém obrazu světa (příp. ve srovnání s jinými jazyky a kulturami) a v této souvislosti se studenti seznámí (teoreticky i prakticky) též s některými pojmy, teoriemi a metodami (kognitivní) etnolingvistiky, zejména ve spojení se studiem hodnot v jazyce a kultuře.
Cíl předmětu
Poslední úprava: doc. PhDr. Irena Vaňková, CSc., Ph.D. (31.08.2023)

Získat základní povědomí o fungování opozice ZDRAVÍ – NEMOC v českém obrazu světa (příp. ve srovnání s jinými jazyky a kulturami) a v této souvislosti se seznámit (teoreticky i prakticky) též s některými pojmy, teoriemi a metodami (kognitivní) etnolingvistiky, zejména ve spojení se studiem hodnot v jazyce a kultuře.

 

Podmínky zakončení předmětu
Poslední úprava: doc. PhDr. Irena Vaňková, CSc., Ph.D. (31.08.2023)

1) Aktivní účast na semináři (75 %), plnění úkolů, četba v průběhu semináře; 2) referát o zadané četbě, 3) příprava vybraného tématu v podobě referátu s podrobnějším handoutem pro účastníky semináře (v závěru semestru)

Literatura
Poslední úprava: doc. PhDr. Irena Vaňková, CSc., Ph.D. (31.08.2023)

Literatura

 

Bartmiński, Jerzy (2016): Jazyk v kontextu kultury. Dvanáct statí z lublinské kognitivní etnolingvstiky. Praha: Karolinum.

Bartmiński, Jerzy (2010): Jaké hodnoty spoluutvářejí jazykový obraz světa Slovanů? Slovo a slovesnost, 71(4), s. 329–339.

Bozděchová, Ivana (2006): Morbus professionalis (K motivovanosti českých názvů nemocí). Naše řeč, 89(3), s. 113–122.

Brouček, Stanislav – Jeřábek, Richard (2007): Lidová kultura. Národopisná encyklopedie Čech, Moravy a Slezska 1–3. Praha.

Černá, Alena, M. (2014): Staročeské lexémy nemoc, neduh a nedostatek – jejich sémantická a gramatická charakteristika. Korpus gramatika – axiologie, 10, s. 8–22.

Christou, Anna – Táborská, Karolína (2022): The Cultural Concepts of “ZDRAVÍ” (“HEALTH”) and “NEMOC” (“ILLNESS”) in Czech Phraseology, Etnoligwistyka. Problemy Języka i Kultury, 34, Lublin: Wydawnictwo UMCS, s. 303–318.

Ivanov, Vjačeslav V. – Toporov, Vladimir N. (1965): Slavjanskije jazykovyje modelirujuščije semiotičeskije sistemy. Moskva: Nauka. 

Karlíková, Helena (2018): Některé hovorové pozdravy v češtině: zdařbůh, těbůh, těpic a další. In Linguistica Brunensia, 66, 1, s. 63–71.

Koselak-Marechal, Arkadiusz – Underhill, James W. (2019): Koncept SANTÉ w języku francuskim. Etnoligwistyka. Problemy Języka i Kultury, 31, s. 165–191.

Krzeszowski, Tomasz P. (1997): Angels and Devils in Hell: Elements of Axiology in Semantics. Warszawa: Energeia.

Lakoff George – Johnson Mark (2002): Metafory, kterými žijeme. Brno: Host.

Marczewska, Marzena (2012): Zdrowie i choroba jako wartość i antywartość w językowym obrazie świata Polaków. In Wartości w językowo-kulturowym obrazie świata Słowian i ich sąsiadów 1, eds. Maciej Abramowicz, Jerzy Bartmiński and Iwona Bielińska-Gardziel. Lublin: UMCS, s. 251–260.

Morschitzky, Hans – Sator, Sigrid (2007): Když duše mluví řečí těla. Stručný přehled psychosomatiky. Praha: Portál.

Němec, Igor (1994): Odraz předkřesťanského a křesťanského modelu světa v jazyce. Slovo a slovesnost, 55(4), s. 263–269.

Niebrzegowska-Bartmińska, Stanisława (2010): Konstitutivní hodnoty polského lidového snáře. Slovo a slovesnost, 71(4), 310–316.

Niebrzegowska-Bartmińska, Stanisława (2007): „Opozycja“. In Wzorce tekstów ustnych w perspektywie etnolingwistycznej. . Lublin: UMCS, s. 308–323

Rycheva, Ekaterina (2023): Je česká politika nemocná, nebo zdravá? (konceptuální sféry NEMOC a ZDRAVÍ v českém politickém diskurzu). Jazykovědné aktuality, 60, 1–2, s. 4–21.

Vaňková, Irena (2016a): Lidský život v perspektivě lingvofenomenologie: prostor, projev, prožitek. In Lidský život a každodennost v jazyce, eds. Jan Wiendl, Lucie Saicová Římalová a Irena Vaňková. FF UK, Praha, s. 37–50.

Vaňková, Irena (2016b) : hesla Etnolingvistika (s. 437-438), Jazykový obraz světa (s. 763-764), Konotace (s. 874-876, se Zdeňkou Hladkou), Stereotyp (s. 1759-1760). In: Karlík, Petr – Nekula Marek – Pleskalová, Jana (eds.): Nový encyklopedický slovník češtiny. Praha: Nakladatelství Lidové noviny.

Srov. též Nový encyklopedický slovník češtiny online. Přístupný na: https://www.czechency.org/

Vaňková, Irena – Nebeská, Iva – Saicová Římalová, Lucie – Šlédrová, Jasňa (2005): Co na srdci, to na jazyku. Kapitoly z kognitivní lingvistiky.  Praha: Nakladatelství Karolinum.

 

Sylabus
Poslední úprava: doc. PhDr. Irena Vaňková, CSc., Ph.D. (15.09.2023)

Seminář je určen studentům se zájmem o etnolingvistické studium hodnot v jazykovém obrazu světa, včetně zřetele k folkloru a folklorním textům (příp. i k textům jiným). Podle složení semináře a zájmu účastníků může být věnována pozornost nejen češtině, ale i dalším jazykům ve srovnávacím aspektu (např. i českému znakovému jazyku). S metodologickým východiskem (především) v kognitivní etnolingvistice a kulturní lingvistice se studenti nejprve seznámí se systémem sémantických opozic vztahujících se k základním hodnotám (a „antihodnotám“) a stereotypům, které jsou s nimi spojeny. Mezi těmito opozicemi má významné místo i dvojice ZDRAVÍ – NEMOC. Studovány budou různé její aspekty, ať už způsob fungování v rámci metafor a dalších konceptualizací, nebo různé realizace těchto konceptualizací (i rekonceptualizací) v jazyce a textech. Pozornost bude věnována i obrazu zdraví a nemoci v mimojazykových sémiotických systémech, zejm. v kontextu magického obrazu světa (rituály, pověry, lidové léčitelství, věštění).

V případě potřeby lze seminář vést i v distanční podobě (samostatná práce, videokonference a komunikace přes platformu Teams).

Vstupní požadavky
Poslední úprava: doc. PhDr. Irena Vaňková, CSc., Ph.D. (31.08.2023)

Seminář je určen především pokročilejším studentům (Mgr.), kteří mají základní povědomí o kognitivní a kulturní lingvistice a etnolingvistice, avšak není to podmínkou (znalosti si lze před seminářem či v jeho průběhu doplnit). V případě nejistoty se lze spojit s vyučující a účast probrat (irena.vankova@ff.cuni.cz).

 
Univerzita Karlova | Informační systém UK