|
|
|
||
Student při souborné odborné zkoušce pro I. stupeň ZŠ (SOZ) prokazuje praktické a teoretické znalosti získané v disciplínách Úvod do studia českého jazyka - K25a, ČJ I (fonetika, fonologie, morfologie, lexikologie) - K25b, ČJ II (syntax, stylistika) - K26, ČJ III (historický vývoj jazyka) - K27. Získání zápočtů z Úvodu do studia českého jazyka, ČJ I, II, III, rétoriky I, II, pragmatiky I a zkoušky z ČJ I je podmínkou pro skládání SOZ. Pouze po úspěšném složení SOZ smí student pokračovat ve studiu didaktiky čj.
SOZ se skládá ze dvou částí. Část písemná prověřuje znalosti a dovednosti pravopisu, fonetiky, fonologie, lexikologie, morfologie, syntaxe, vývoje jazyka a historického vývoje české jazykovědy, přičemž v žádné z dílčích částí nesmí student získat nulový počet bodů (kromě korektury), minimální počet bodů, které musí student v písemné části získat, je 40 (ze 70 možných).
U ústní části uchazeč provádí analýzu chyb v písemné části a prokazuje stylistické znalosti a jejich aplikaci. Pokud u ústní zkoušky nevyhoví, musí v dalším termínu skládat i písemnou část.
SOZ se může student pokusit skládat pouze třikrát. Pokud se student na zkoušku zapíše, nedostaví a neomluví písemně, nevzniká má nárok na vypsání zvláštního termínu zkoušky a termín mu propadá.
Poslední úprava: JANOVEC/PEDF.CUNI.CZ (16.01.2014)
|
|
||
POVINNÁ LITERATURA:
Úvod do studia ČJ Pravidla českého pravopisu. Praha : Academia, 2003.
ČJ I BRABCOVÁ, R. Čeština našich dní. Praha : Jinan,1996. HUBÁČEK, J. Čeština pro učitele. Opava : VADEMECUM, 1998. HAVLOVÁ, I.; ŠTĚRBOVÁ, L.; SCHNEIDEROVÁ, E. Český jazyk A pro studující učitelství 1. stupně ZŠ a SpPg, Praha : UK, 1999. KONOPKOVÁ, L.; KREJČOVÁ, M. Čeština pro samouky, I. díl. Praha : UK, 1997. Slovník spisovné češtiny. Praha : Academia, 2003.
ČJ II ČERNÁ, M.; HÁJKOVÁ, E. Český jazyk B pro studující učitelství prvního stupně ZŠ a SpPg. Praha : PedF UK, 1999. HÁJKOVÁ, E. A KOL. Jazyková cvičení pro studující učitelství 1. st. ZŠ. Praha : Pedf UK, 1994. SVOBODOVÁ, J. Česká interpunkční cvičení s klíčem. Ostrava : Ostravská universita, Pedagogická fakulta, 1997.
ČJ III CUŘÍN, F. aj. Vývoj českého jazyka a dialektologie. Praha : SPN, 1975. MICHALOVÁ, B.; ŠMEJKALOVÁ, M. Cvičení a texty k vývoji českého jazyka pro studující učitelství prvního stupně ZŠ a SpPg. Praha : UK-PedF, 2004. DOPORUČENÁ LITERATURA: GREPL, M. - KARLÍK, P. Skladba spisovné češtiny. Praha : SPN, 1989. HÁJKOVÁ, E.; MULLEROVÁ, E. Cvičení ze stylistiky. Praha : SPN, 1984. HAUSER, P. Nauka o slovní zásobě. Praha : SPN, 1980. CHLOUPEK, J. Stylistika. Praha : SPN, 1989. NĚMEC, I. aj. Slova a dějiny. Praha : Academia, 1980. CUŘÍN, F. Vývoj spisovné češtiny. Praha : SPN, 1985. HOLUB, J.; LYER, S. Stručný etymologický slovník jazyka českého. Praha : SPN, 1968. (kol.) Panorama české literatury. Olomouc : Rubico, 1994. BĚLIČ, J.; KAMIŠ, A.; KUČERA, K. Malý staročeský slovník. Praha : SPN, 1979.
Poslední úprava: SVOBODAP/PEDF.CUNI.CZ (09.02.2010)
|