PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2023/2024
   Přihlásit přes CAS
Teorie pevných látek I - NFPL002
Anglický název: Solid State Theory I
Zajišťuje: Fyzikální ústav UK (32-FUUK)
Fakulta: Matematicko-fyzikální fakulta
Platnost: neomezena
Semestr: zimní
E-Kredity: 5
Rozsah, examinace: zimní s.:2/1, Z+Zk [HT]
Počet míst: neomezen
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Stav předmětu: zrušen
Jazyk výuky: čeština
Způsob výuky: prezenční
Způsob výuky: prezenční
Kategorizace předmětu: Fyzika > Fyzika pevných látek
Prerekvizity : NFPL011, NOFY042
Je korekvizitou pro: NFPL126
Výsledky anket   Termíny zkoušek   Rozvrh   Nástěnka   
Anotace
Poslední úprava: ()
Doběh podle starých učebních plánů do roku 1999/2000. Optické a magnetické vlastnosti a transport v pevných látkách objemových, se sníženou dimenzí i mezoskopických. Vliv translační symetrie a její narušení vnějšími poli či vnitřními poruchami. Na příkladu kmitů mříže a elektromagnetického záření je ukázáno kvantování fyzikálních polí. Jsou zavedeny kvazičástice (excitony, magnony, plasmony, polarony). Použitím metod poruchové teorie, kanonické transformace a Greenových funkcí je na příkladu elektron-fononové interakce probrána jejich vzájemná interakce, vedoucí mimo jiné až k novému základnímu stavu (BSC teorie supravodivosti). Lokální přístup (užívající krystalové a ligandové pole, molekulární orbitaly) umožňuje modelovat reálnou elektronovou strukturu uspořádaných i neuspořádaných látek, slitin, kapalin a skel.
Sylabus
Poslední úprava: ()

Základní pojmy jednoelektronové aproximace Adiabatická aproximace, jednoelektronový krystalový potenciál, přímá a reciproká mříž, Blochův teorém a jeho důsledky, přiblížení téměř volných a silně vázaných elektronů, Brillouinovy zóny, Born-Karmánovy okrajové podmínky, přiblížení efektivní hmoty, elektron-děrová symetrie, rozlišení kov-polovodič-izolátor, Fermiho plocha, reálná elektronová struktura ve 3, 2 a v 1 dimenzi, Peierlsův přechod.

Vliv porušení translační symetrie Wannierův teorém, příměsové a povrchové stavy, supermřížky a kvantové struktury.

Kvantování fyzikálních polí kmity mříže, harmonické přiblížení, normální souřadnice, fonony, akustické a optické větve kvantování elektromagnetického záření reprezentace obsazovacích čísel.

Termodynamika a statistická fyzika elementárních excitací specifické teplo elektronového plynu, statistika polovodiče s příměsovými stavy, chemický potenciál specifické teplo mříže (Einsteinův a Debyeův model), anharmonicita, tepelná roztažnost.

Pohyb elektronu v elektrickém a magnetickém poli klasický a kvantový pohyb elektronu v polích, Landauovy hladiny, cyklotronová frekvence, topologie orbit, de Hass-van Alphenův jev.

Dielektrické vlastnosti pevných látek obecná dielektrická konstanta, disperze, lokální a makroskopická pole, jellium, stínění, Thomas-Fermiho model, stínění přímesí, Friedelovy oscilace kmity a vlny v krystalech v aproximaci izotropního kontinua, Lyddane-Sachs-Tellerův vztah.

Kvazičástice v pevných látkách poruchová teorie, kanonická transformace, Greenova funkce excitony, magnony, plasmony, polarony, BCS teorie supravodivosti.

Vzájemná interakce fyzikálních polí transport v pevných látkách objemových, se snizenou dimenzí i mezoskopických, Wignerova distribuční funkce, meze platnosti Boltzmannovy rovnice, maticové elementy rozptylu elektronu na fononech i příměsích, vliv stínění, normální a kvantový Hallův jev, Landauer- Buttikerova formulace transportních vlastností interakce elmg. záření s pevnou látkou, kauzalita, Kramers-Kronigovy relace pro dielektrickou funkci, přechody přímé a nepřímé, van Hoveovy singularity, spontánní a vynucené přechody, excitonová absorpce.

Elektronové stavy v reálných pevných látkách chemická vazba (kovalentní, iontová, kovová,..), krystalové a ligandové pole, molekulární orbitaly, vliv symetrie krystalový potenciál, Slaterova aproximace výměnného členu, semiempirické metody, ab-initio metody (OPW, APW, KKR, LMTO,..) symetrie, nástin teorie reprezentací, aplikace neuspořádané látky, kapaliny, skla, slitiny.

Magnetické vlastnosti pevných látek paramagnetismus elektronového plynu, Langevinova teorie paramagnetismu diamagnetismus feromagnetismus, antiferomagnetismus, ferimagnetismus, Heisenbergův, Stonerův a Hubbardův model.

 
Univerzita Karlova | Informační systém UK