PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2015/2016
   Přihlásit přes CAS
Ekonomická geografie - průmysl a doprava - MZ340P99Z
Anglický název: Economic Geography - Industry and Transport
Zajišťuje: Katedra sociální geografie a regionálního rozvoje (31-340)
Fakulta: Přírodovědecká fakulta
Platnost: od 2008 do 2017
Semestr: zimní
E-Kredity: 5
Způsob provedení zkoušky: zimní s.:
Rozsah, examinace: zimní s.:2/1, Z+Zk [HT]
Počet míst: neomezen
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Stav předmětu: nevyučován
Jazyk výuky: čeština
Vysvětlení: výuku nezajišťuje jiný předmětbude jen 2007/08, pak nahrazeno Z340P02Z (4/0 Zk)
Poznámka: povolen pro zápis po webu
Garant: doc. RNDr. Ivan Bičík, CSc.
Výsledky anket   Termíny zkoušek   Rozvrh   
Anotace -
Poslední úprava: JANU (02.10.2003)
Teorie a metodologie EG aplikovaná na světové hospodářství, průmysl a dopravu. Hlavní tendence vývoje a změn, regionální diferenciace. Obsah: EG jako věda; sektorová struktura hospodářství; hosp.úroveň zemí; transformace svět.hospodářství; geografie průmyslu, (ukazatele a data, metody, klasifikace, teorie lokalizace), těžební, zpracovatelský a energetický průmysl. Vývoj, změny, struktura a rozmístění dopravy ve světě.
Literatura
Poslední úprava: JANU (02.10.2003)

BRYSON, J., HENRY, N., KEEBLE, D., MARTIN, R. (eds)(1999): The Economic Geography Reader. Chichester, John Wiley.

CLARK, G.L., FELDMAN, M.P., GERTLER, M.S. (eds)(2000): The Oxford Handbook of Economic Geography. Oxford, Oxford University Press.

COLE,J.(1996): Geography of the World´s Major Regions. London and New York, Routledge

DICKEN, P. (1992): Global shift: the internationalization of economic activity. New York, Guilford Press

JOHNSTON, R.J.,GREGORY,D.,SMITH,D.M. (2000): The Dictionary of Human Geography. Fourth edition. Oxford, Blackwell

KORTUS,B.(1986): Wstep do geografii przemyslu. Warszawa, PWN

KRAJÍČEK,L.(1982):Geografie průmyslu. Skriptum. Praha, SPN

SHEPPARD, E., BARNES, T.,J. (eds)(2000): A Companion to Economic Geography. Oxford, Blackwell.

Školní atlas dnešního světa (2001). Praha, Terra

WIELOŃSKI,A.(1995): Geografia przemyslu. Warszawa, Uniwersytet Warszawski

Sylabus -
Poslední úprava: JANU (06.02.2003)

Přednáška je zaměřena na přehled teorie a metodologie ekonomické geografie v aplikaci na hospodářství, průmysl a dopravu a regionální vývoj v souvislostech světového vývoje.

Struktura a obsah bloků kurzu:

1. Ekonomická geografie v systému geografických věd. Vývoj ekonomické geografie a její postavení v systému geografických disciplín. Od popisu k prostorové organizaci.

2. Sektorová struktura hospodářství (vývojové změny, dynamika, intenzita, regionální rozdíly a deformace). Základní etapy vývoje lidské společnosti a hospodářství.

3.Klasifikace zemí podle hospodářského rozvoje (metody hodnocení vývoje, struktury, úrovně a pozice zemí). Transformace světového hospodářství a globalizace.

4. Geografie průmyslu jako vědní disciplína a vývoj průmyslu. Vývoj průmyslu (industrializace, deindustrializace, inercie, autarkie, faktory, rozmístění) a jeho geografická analýza. Průmysl ve světovém hospodářství a jeho měnící se role a charakter.

5. Typy a charakter ukazatelů, problém statistických dat. Průmysl a jeho datová základna (problém obsahu, škály, územní adresnosti a spolehlivosti dat). Proměny geografie průmyslu ve vztahu k syntetickým ukazatelům a kombinace různých typů ukazatelů (především kvalitativních).

6. Klasifikace průmyslu, metody hodnocení. Stará a nová (mezinárodní - ISIC) klasifikace průmyslu a průmyslových odvětví. Kritické posouzení metod hodnocení velikosti, struktury, intenzity, koncentrace a rozmístění průmyslu v měnícím se světovém hospodářství (globalizace, informační technologie).

7. Územní struktura průmyslové výroby. Základní vývojové etapy a rysy rozmístění průmyslové výroby, meziodvětvové a mezioborové vazby v regionálním průmětu. Vztahy průmyslu a průmyslových závodů k dalším aktivitám v území. Průmyslová místa, uzly, komplexy, oblasti (staré, nové). Regionalizace průmyslu.

8. Lokalizační faktory průmyslu. Vybrané lokalizační faktory průmyslu a jejich měnící se charakter, role a význam. Zdrojová náročnost, proměny měrné spotřeby, substituce, role vědy a techniky. Průmyslový závod při lokalizaci a proměny původních lokalizačních faktorů (prvotní a druhotná setrvačnost). Vliv globalizace a světové restrukturalizace na lokalizaci. Sílící vliv problému životního prostředí.

9. Geografie světové těžby a zpracování surovin, energetika. Suroviny ve světovém hospodářství - základní tendence změn (druh, kvalita, množství, regionální rozložení těžby a spotřeby, obchod). Vývoj a změny struktury energetické spotřeby (primární energetické zdroje a procesy zušlechťování, domácí zdroje, dovoz a vývoz, konečná spotřeba). Výroba elektřiny a tepla (jaderné elektrárny). Otázka obnovitelných a alternativních energetických zdrojů - budoucnost energetiky.

10.Geografie světového zpracovatelského průmyslu. Vývoj a změny struktury a rozmístění skupin odvětví, hlavních odvětví popř. výrob zpracovatelského průmyslu. Těžký, lehký a spotřební průmysl. Vývojové trendy a změny v procesu globalizace ("global shift").

11. Kvalitativní vědeckotechnické a technologické, ekonomické a územní změny. Rozdílná absorpční schopnost podle odvětví. Inovace, centra technopolis a high-tech výroby. Na vědě založená odvětví a "engineering industries."

12. Hlavní průmyslové oblasti světa. Charakteristika a vývoj. Posuny těžiště, proměny struktury. Tři "lokomotivy" průmyslového rozvoje ve světě, nově industrializované země.

13. -15. Tendence vývoje a změn, struktura a geografické rozmístění dopravy ve světě.

a) Geografie dopravy - předmět studia, hlavní cíle, směry, metody a vývoj. Postavení v systému geografických disciplín. Nástin historického vývoje dopravy. Význam a postavení dopravy v národohospodářském systému.

b) Základní termíny a jejich význam. Dopravní cesta, linka a tah. Dopravní body a uzly, dopravní síť. Dopravní svazky a přepravní proudy. Dopravní systémy.

c) Metody hodnocení dopravy. Vliv geografických faktorů na dopravu. Lokalizace dopravních zařízení. Typy komunikačních sítí a jejich hodnocení. Vývoj komunikační sítě. Přemísťování v prostoru.

d) Přehled dopravních odvětví. Charakteristika světové dopravy.

e) Námořní doprava. Letecká doprava. Speciální doprava. Spoje.

f) Doprava a životní prostředí.

Přednášce předchází nebo na ni navazuje "Ekonomická geografie I".

Přednáška probíhá i pro učitelské studium.

 
Univerzita Karlova | Informační systém UK