PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2023/2024
   Přihlásit přes CAS
Písemnictví NZ II. - LBIB31
Anglický název: The Writings of the New Testament II
Zajišťuje: HTF - Katedra biblistiky a judaistiky (28-15)
Fakulta: Husitská teologická fakulta
Platnost: od 2019
Semestr: letní
E-Kredity: 4
Způsob provedení zkoušky: letní s.:
Rozsah, examinace: letní s.:1/1, Zk [HT]
Rozsah za akademický rok: 26 [hodiny]
Počet míst: neurčen / neurčen (neurčen)
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Kompetence:  
Stav předmětu: nevyučován
Jazyk výuky: čeština
Úroveň:  
Poznámka: předmět je možno zapsat mimo plán
povolen pro zápis po webu
při zápisu přednost, je-li ve stud. plánu
Garant: Mgr. Jiří Lukeš, Ph.D.
Patří mezi: Husit.t.Bc. - PV
Náboženství,e.,f.Bc.-PV/filozofie,rel.,t
Pravoslav.t.Bc. - PV
Starokat.t.Bc. - PV
Záměnnost : L0428
Termíny zkoušek   Rozvrh   Nástěnka   
Anotace
Poslední úprava: Mgr. Jiří Lukeš, Ph.D. (04.02.2019)
Na přednášku Písemnictví NZ I. navazuje přednáška Písemnictví NZ II., kde jsou předmětem zájmu především otázky spjaté s listy apoštola Pavla, listy deuteropavlovskými, listem Židům, listy pastorálními, listem Jakubovým, listy Petrovými a listy Janovými. Dvě přednášky jsou věnovány knize Zjevení a poslední přednáška je zaměřena na kánon Nového zákona jako soubor cíleně sestavených Písem. V rámci přednášky jsou probírány otázky autorství, místa i doby vzniku jednotlivých písemností, jakož i literární a rétorická charakteristika písemností, které jsou zasazeny do doby vzniku a zkoumány také z hlediska svého působení v rámci raného křesťanství i římské společnosti. Součástí předmětu jsou ukázky exegezí a komparací s dobovou nekanonickou literaturou. Písemnictví NZ II. je zakončeno ústní zkouškou /4 kredity/. Pro úspěšné zakončení předmětu je důležitá znalost povinné literatury a problematiky přednášek. Přednáška velmi usnadní složení státní bakalářské zkoušky, je zaměřena na její přípravu a v rámci ní jsou probírána příslušná témata. Doba konání: Pátek 8.30-10.05 v L 304 Sylabus přednášek: 1. Charakteristika antického listu (epištoly), ukázky dobových písemností, struktura, literární a rétorická charakteristika. 2. Apoštol Pavel jako autor listů, představení jeho díla a prezentace listu Galatským. 3. Literární a rétorická charakteristika listu Galatským, okolnosti a místo vzniku, vztah k dalším Pavlovým listům. 4. Pavlův list Římanům, literární a teologická charakteristika, okolnosti a místo vzniku, vztah k dalším Pavlovým listům. 5. Pavlovy listy do Korintu, literární a teologická charakteristika, okolnosti a místo vzniku, otázka počtu, vztah k dalším Pavlovým listům. 6. Listy Tesalonickým, list Filipským, list Filemonovi - literární a teologická charakteristika, doba místo vzniku. Hymny v Pavlových listech. 7. Listy Koloským a Efezským, literární a teologická charakteristika, problém novozákonní pseudoepigrafie. Pastorální listy. 8. List Židům, literární a teologická charakteristika, okolnosti, doba a místo vzniku. 9. List Jakubův, listy Petrovy, listy Janovy - literární a teologická charakteristika, okolnosti, doba a místo vzniku. 10. Zjevení Janovo, literární a teologická charakteristika, přístupy ke knize Zjevení, doba vzniku a účel spisu. 11. Zjevení Janovo, komparace s židovskými apokalypsami, jazyk, intertextualita, role symbolů a čísel. 12. Kánon Nového zákona - vznik, řazení spisů, sporné písemnosti, alternativní podoby kánonu. Apokryfy Nového zákona - stručná charakteristika.
Literatura
Poslední úprava: Mgr. Jiří Lukeš, Ph.D. (12.02.2018)

Povinná literatura ke složení zkoušky (jeden z literárních a teologických úvodů do NZ):

Marguerat, Daniel, Úvod do Nového zákona (Mlýn, Jihlava 2014) - standardní četba.

Pokorný, Petr - Heckel, Ulrich, Úvod do Nového zákona. Přehled literatury a teologie (Vyšehrad, Praha 2013) - zvláště vhodné pro jednooborovou teologii.

Ehrman, Bart D., The New Testament: A Historical Introduction to the Early Christianity Writings (Third Edition, Oxford University Press, Oxford 2004) - kritická publikace, vhodná také na přípravu k předmětu Dějiny NZ textu a doby.

Doporučená literatura k dalšímu prohloubení problematiky:

Aune, D. E., The New Testament in Its Literary Environment (The Westminster Press, Philadelphia 1987) - stále použitelné a vhodné pro prvotní kontakt.

Aune, D. E., The Westminster Dictionary of New Testament and Early Christian Literature and Rhetoric (Westminster John Knox Press, Louisville - London 2003) - zvláště vhodné, urychlí přípravu na státní bakalářskou i magisterskou zkoušku!

Bailey, A. L.; Vander Broek, L. D., Literary Forms in the New Testament. A Handbook (John Knox Press, Louisville 1992) - přehledné, obsažné.

Dormeyer, D., Das Neue Testament im Rahmen der antiken Literaturgeschichte (Wissenschaftliche Buchgesellschaft, Darmstadt 1993); dostupné také anglicky - pro vážnější zájemce.

Dunn, J. D. G., Unity and Diversity in the New Testament (dostupné v řadě vydání a edicí, Trinity Press International, Harrisburg 1990) - komplexní práce, usnadní přípravu na státní bakalářskou zkoušku a složení zkoušky z předmětu Dějiny NZ textu a doby.

Titulů vhodných ke studiu problematiky Pavlových listů (jakož i dalších novozákonních listů) či Zjevení Janova jsou desítky. Vážným zájemcům bude doporučena literatura po konzultaci a dle jejich osobních preferencí. Velmi vhodné je ke složení zkoušky využít přednášky na www.youtube.com od Dale Martina, N. T. Wrighta či P. Fredriksen a dalších. badatelů.

 
Univerzita Karlova | Informační systém UK