PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2023/2024
   Přihlásit přes CAS
Základy českého znakového jazyka III - ABO10033
Anglický název: Basics of Czech Sign Language III
Zajišťuje: Ústav bohemistiky pro cizince a komunikaci neslyšících (21-UBN)
Fakulta: Filozofická fakulta
Platnost: od 2023
Semestr: oba
Body: 0
E-Kredity: 3
Způsob provedení zkoušky:
Rozsah, examinace: 0/2, Z [HT]
Počet míst: zimní:neurčen / neurčen (neurčen)
letní:neurčen / neurčen (neurčen)
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Kompetence:  
Stav předmětu: nevyučován
Jazyk výuky: čeština
Způsob výuky: prezenční
Způsob výuky: prezenční
Úroveň:  
Poznámka: předmět lze zapsat v ZS i LS
Garant: Milena Čiháková
Prerekvizity : ABO10133
Je záměnnost pro: ACN300398
Rozvrh   Nástěnka   
Anotace
Poslední úprava: Mgr. Andrea Hudáková, Ph.D. (25.09.2013)
Český znakový jazyk, jeho lexikální i gramatická stránka a způsoby jeho užívání. U tohoto předmětu je možný opakovaný zápis předmětu podle čl. 9 Pravidel pro organizaci studia na FF UK v Praze, která byla schválena AS FF UK v Praze dne 13. 5. 2010 a AS UK v Praze dne 28. 5. 2010 s účinností od prvního dne akademického roku 2010/2011.
Cíl předmětu
Poslední úprava: Mgr. Andrea Hudáková, Ph.D. (25.09.2013)

Seznámení s českým znakovým jazykem a s jeho specifiky vyplývajícími z jeho existence ve 3D, produkování rukama a dalšími částmi těla a vnímání očima. Studenti by si měli být vědomi základních rozdílů mezi strukturou a fungováním češtiny a českého znakového jazyka. Měli by být schopni základních překladatelských dovedností mezi těmito dvěma jazyky. 

Literatura
Poslední úprava: Mgr. Andrea Hudáková, Ph.D. (25.09.2013)

Tištěná média:

SERVUSOVÁ, J. Kontrastivní lingvistika - český jazyk × český znakový jazyk. Praha : Česká komora tlumočníků znakového jazyka, 2008.

SLÁNSKÁ BÍMOVÁ, P., OKROUHLÍKOVÁ, L. Rysy přirozených jazyků. Český znakový jazyk jako přirozený jazyk. Lexikografie. Slovníky českého znakového jazyka. Praha : Česká komora tlumočníků znakového jazyka, 2008.

Elektronická média:

Kol. autorů. Minikurz českého znakového jazyk. FF UK v Praze, Ústav českého jazyka a teorie komunikace, obor Čeština v komunikaci neslyšících [2013-3-9]. Dostupné z: <http://ucjtk.ff.cuni.cz/cnes/?q=node/728>.

Kol. autorů. Multimediální cvičebnice pro předmět Český znakový jazyk. [DVD-ROM]. Praha : FF UK, 2011.  (dostupné také z webu oboru Čeština v komunikaci neslyšících: <http://ucjtk.ff.cuni.cz/cnes/>)

NOVÁKOVÁ, R. Kultura neslyšících. [DVD]. Praha : Česká komora tlumočníků znakového jazyka, 2008.

NOVÁKOVÁ, R., TIKOVSKÁ, L. Vizualizace prostoru a klasifikátory v českém znakovém jazyce-praktická cvičení. [DVD]. Praha : Česká komora tlumočníků znakového jazyka, 2008.

Požadavky ke zkoušce
Poslední úprava: Mgr. Andrea Hudáková, Ph.D. (25.09.2013)

1.     Aktivní účast v kurzu (účast min. 70 %).

2.     Souhrnná úspěšnost ze dvou testů min. 75 %. První test bude zadáván v polovině semestru, druhý v zápočtovém týdnu. Testy budou mít formu výběru z více odpovědí a budou zaměřeny na porozumění textu produkovanému na videozáznamu v českém znakovém jazyce a jeho překlad do češtiny (tzv. video bude v českém znakovém jazyce a odpovědi k výběru v češtině).

Studentům doporučujeme, aby se aktivně účastnili událostí a nejrůznějších akcí v neslyšící společnosti, aby se snažili sebevzdělávat a poznávat komunitu Neslyšících i v době mimo výuky. 

Sylabus
Poslední úprava: Mgr. Andrea Hudáková, Ph.D. (25.09.2013)

V kurzu bude lektor používat český znakový jazyk, důraz bude kladen na přirozenost komunikace. Cílem není, aby si frekventanti kurzu osvojili co největší množství jednotlivých znaků, ale aby pochopili základní strukturní a funkční specifika českého znakového jazyka. Výuka bude probíhat přímo v českém znakovém jazyce (bez výchozího nebo zprostředkujícího českého jazyka), ale ověřování pochopení bude probíhat mj. i tak, že studenti budou projev v českém znakovém jazyce překládat do češtiny (viz Požadavky ke zkoušce).

Výuka bude probíhat v následujících tematických okruzích, jimiž se bude prolínat i výuka gramatiky (např. specifické užití mimiky, tvorba otázek, záporu…). Nejméně 1x za semestr bude ve výuce přítomen host - další mluvčí českého znakového jazyka. 

1.     Opakování z kurzu Základy českého znakového jazyka I a Základy českého znakového jazyka II

2.     Škola, rozvrh hodin, vyučovací předměty, třídy, ročníky

3.     Hodiny, čas

4.     Práce

5.     Hobby, záliby, koníčky

6.     Zvířata    

7.     Zdraví, nemoc

Kurz navazuje na kurz Základy českého znakového jazyka I a Základy českého znakového jazyka II. Žádný z těchto kurzů ale nemá ambice poskytnout frekventantům intenzivní výuku českého znakového jazyka - k tomu slouží speciální instituce.

Vstupní požadavky
Poslední úprava: Mgr. Andrea Hudáková, Ph.D. (25.09.2013)

 

Určeno pro studenty (bez ohledu na studovaný obor), jejichž prvním jazykem není český znakový jazyk a kteří úspěšně absolvovali kurz Základy českého znakového jazyka I a Základy českého znakového jazyka II. Není určeno pro studenty oboru CNES.

 

 
Univerzita Karlova | Informační systém UK