PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2023/2024
   Přihlásit přes CAS
Použití počítače k měření v chemické laboratoři - MC230P18
Anglický název: Application of Computer for Measurements in Chemical Laboratory
Český název: Použití počítače k měření v chemické laboratoři
Zajišťuje: Katedra analytické chemie (31-230)
Fakulta: Přírodovědecká fakulta
Platnost: od 2021
Semestr: zimní
E-Kredity: 2
Způsob provedení zkoušky: zimní s.:
Rozsah, examinace: zimní s.:2/0, Zk [HT]
Počet míst: 6
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Stav předmětu: zrušen
Jazyk výuky: čeština
Poznámka: povolen pro zápis po webu
Garant: prof. RNDr. František Opekar, CSc.
Výsledky anket   Termíny zkoušek   Rozvrh   
Anotace -
Poslední úprava: prof. RNDr. František Opekar, CSc. (18.05.2011)
Přednáška v laboratoři. Obecné schema měřicího přístroje, počítač představen ve funkci universálního měřicího přístroje pro měření v laboratoři. Předběžné zpracování analogových signálů s použitím operačních zesilovačů: princip správného měření proudu (proudový sledovač) a napětí (napěťový sledovač); zesilovač napětí (invertující a neinvertující); příklady měřicích přístrojů pro chemická měření (pH/pIon-metr, potenciostat, galvanostat). Jednotlivá zapojení operačních zesilovačů jsou teoreticky popsána a experimentálně otestována. Počítač je využit pro sběr i zpracování experimentálních dat.

Přednáška je zakončena písemnou zkouškou.
Literatura
Poslední úprava: OPEKAR (31.01.2003)

1. R.Kalvoda, Použití operačních zesilovačů v chemické instrumentaci, SNTL, Praha 1974.

2. H.V.Malmstadt, C.G.Enke, S.R.Crouch, Microcomputer and Electronic Instrumentation; Making the Right Connections, ACS, Washington, DC, 1994.

3. L.K.Wells, J. Travis, LabView for Everyone, Prentice-Hall PTR, New Jersey 1997.

Požadavky ke zkoušce
Poslední úprava: prof. RNDr. František Opekar, CSc. (03.11.2011)

Předmět je zakončen předložením vypracovaných protokolů z jednotlivých probíraných témat a jejich diskusí.

Sylabus -
Poslední úprava: OPEKAR (31.01.2003)

1. Vymezení problému.

Obecné schema měřicího přístroje (sensor-snímač sledované vlastnosti, převodník, zobrazovač) případně regulátoru ( + blok žádané hodnoty, akční člen). Počítač - universální měřicí přístroj; zařazení počítače do procesu měření: úprava signálu - interface - počítač - program. Ilustrační videoprogram "Malá instrumentace v chemické laboratoři".

2. Všeobecné informace.

Rozdělení elektrických signálů/informací pro účely měření (informace v oblasti A-analogové, T-časové, D-digitální, P-fyzikální forma informace). Převádění signálů mezi jednotlivými oblastmi: převod D/A, převod A/D (napětí/frekvence, dvojí integrace, postupná aproximace).

3. Počítač jako měřicí přístroj. Seznámení s programem LabView I (virtuální rovina, základy grafického programování).

Vyvolání a ukončení programu; první aplikace - přístroj tvořený "zdrojem napětí" a "voltmetrem" (spuštění a zastavení aplikace jednorázové, kontinuální, změna rozsahů, zlepšení přesnosti čtení zavedením digit. displeje, formát dat). Úprava signálu ze zdroje před jeho zobrazením zabudovanými funkcemi, výrazem. Indikace dosažení určitého stavu, splnění podmínky. Některé pomůcky pro odlaďování složitějších zapojení. Uložení aplikace.

Principy časování činnosti přístroje, časová smyčka, testování vlivu časového intervalu na zobrazovaný signál. Záznam dat do souborů a jejich of-line zpracování tabulkovým editorem.

4. Počítač jako měřicí přístroj. Seznámení s programem LabView II (spojení virtuálního přístroje s reálným světem).

Výstup napětí z počítače na externí zařízení, propojovací interface - propojovací destička. Měření a zpracování externího napěťového signálu on-line počítačem. Naprogramování počítače do funkce universálního měřicího přístroje.

5. Úprava signálu před jeho zpracováním počítačem.

Operační zesilovač (OZ) - základní prvek pro zpracování analogových signálů. Popis (invertující a neinvertující vstup, výstup, napájecí napětí, kompenzační prvky). Základní vlastnosti (zesílení, vstupní a výstupní impedance, saturační napětí). OZ ve stavebnici - snadná realizace potřebných obvodů v laboratoři, popis stavebnice a jejích modulů.

6. Nejběžnější obvody používané k úpravě signálu.

Invertující zesilovač napětí (proměření závislosti výstupního napětí na vstupním napětí, porovnání teoretické a experimentální hodnoty, zjištění saturačního napětí zesilovače, grafické zpracování výsledků).

Proudový sledovač: (zásady správného měření proudů, ověření vztahu mezi vstupním proudem a výstupním napětím, grafické zpracování výsledků; měření závislosti proudu fotonkou při různé intenzitě světla, záznam na grafický displej).

Napěťový sledovač (zásady správného měření napětí, praktické ověření důležitosti impedančního přizpůsobení zdroje a měřidla - výběr vhodného voltmetru; měření pH reálnou skleněnou elektrodou, počítač využit jako pH-metr; analogová a digitální filtrace signálů).

Neinvertující zesilovač napětí (teoretické odvození vztahu mezi vstupním a výstupním napětí a jeho praktické ověření experimentem.

7. Zdroje proudu a napětí realizovatelné OZ (výběrové).

Generátor pravoúhlého a trojúhelníkového napětí (zapojení generátoru a ověření jeho funkce, volba frekvence).

Zdroj konstantního proudu, galvanostat (ověření funkce galvanostatu odvozeného od neinvertujícího zesilovače, zjištění závislosti proudu na velikosti zátěže, meze správné funkce).

Potenciostat (ověření funkce potenciostatu odvozeného od invertujícího zesilovače, zjištění závislosti řízeného napětí (potenciálu) na velikosti odporu zátěže, meze správné funkce potenciostatu).

 
Univerzita Karlova | Informační systém UK