PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2023/2024
   Přihlásit přes CAS
Moderní problémy fyziky materiálů II - NFPL121
Anglický název: Modern Problems in Physics of Materials II
Zajišťuje: Katedra fyziky materiálů (32-KFM)
Fakulta: Matematicko-fyzikální fakulta
Platnost: neomezena
Semestr: letní
E-Kredity: 3
Rozsah, examinace: letní s.:2/0, Zk [HT]
Počet míst: neomezen
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Stav předmětu: zrušen
Jazyk výuky: čeština
Způsob výuky: prezenční
Způsob výuky: prezenční
Kategorizace předmětu: Fyzika > Fyzika pevných látek
Korekvizity : NFPL120
Výsledky anket   Termíny zkoušek   Rozvrh   Nástěnka   
Anotace
Poslední úprava: ()
Struktura a poruchy nekovových materiálů. Mechanické a fyzikální vlast- nosti nanokrystalických látek, intermetalických sloučenin a materiálů připravených rychlým ochlazením. Fyzikální vlastnosti kovových skel. Materiály s pamětí. Deformační chování a použití keramických materiálů a kompozitů (příp. i hornin). Superplasticita a superplastické tváření. Prášková metalurgie (přednáška se může zapsat v ZS nebo LS, příp. ji členit dle dohody). Pro 4., 5. roč. a PGDS.
Literatura
Poslední úprava: RNDr. Pavel Zakouřil, Ph.D. (05.08.2002)

1. K.A. Padmanathan, G.J. Davies: Superplaticity, Springer-Verlag, Berlin 1980. 2. K.K. Chawla: Composite Materials, Springer-Verlag, Berlin, 1987. 3. High Tech Ceramics, Editor G. Kostorz, Academic Press, London 1989. 4. T.R. Anantharaman, C. Surganarayana, Rapidly Solidified Metals, Trans. Tech. Pub., Aedermannsdorf 1987

Sylabus
Poslední úprava: ()

1. Struktura a poruchy. Bodové poruchy a dislokace v nekovových materiálech (iontové krystaly, polovodiče, keramiky). Metody studia poruch krystalové mříže. Pohyb dislokací. Elektrické vlastnosti dislokací. 2. Nanokrystaly Příprava nanokrystalických materiálů. Určování struktury. Difuse v nanokrystalech. Specifické teplo, elektrický odpor a magnetické vlastnosti nanokrystalů. Moduly pružnosti a plastická deformace nanokrystalů. Použití nanokrystalů. 3. Intermetalika. Strukturní charakteristiky intermetalických sloučenin. Hlavní typy intermetalik používaných v materiálovém výzkumu. Mechanické vlastnosti intermetalik. Struktura dislokací. 4. Deformační chování keramických materiálů. Hlavní typy keramik. Difuze v keramikách. Mechanické vlastnosti keramik. Keramické materiály v mikroelektronice (sensory). Aplikace keramik v medicíně. 5. Materiály s tvarovou pamětí. Struktura materiálů vykazující tvarovou paměť. Pseudoelasticita. Použití materiálů s tvarovou pamětí. 6. Kompozity s polymerní, keramickou a kovovou matricí. Rozhraní mezi matricí a zpevňující fází. Mechanické vlastnosti (elastická a plastická deformace). Vliv cyklování a teploty na vlastnosti kompozitů s kovovou matricí (tepelné residuální napětí, změna dislokační struktury). 7. Materiály připravené rychlým ochlazením. Atomizace, metoda otáčivého válce (Melt-Spinning), ozáření laserem, ozáření elektrony resp. ionty. Mikrokrystalické materiály a kovová skla. Změny vlastností materiálů v důsledku rychlého ochlazení: chemická homogenita příměsí, zvýšená rozpustnost, přítomnost meta- stabilních fází, velmi jemné zrno, mechanické a magnetické vlastnosti. 8. Prášková metalurgie. Příprava kovových a keramických prášků. Mechanické legování. Kompaktizace práškových materiálů. 9. Superplasticita. Charakteristika superplasticity a podmínky pro superplastické chování materiálů. Procesy odpovědné za superplasticitu. Superplasti- cita kovových materiálů a keramik. Využití superplasticity k super- plastickému tváření v technické praxi.

 
Univerzita Karlova | Informační systém UK