The course takes the form of lectures and subsequent seminars. The lectures cover specified topics from clinical-psychological practice. The general aim is to gain an overview of the form of psychological work in clinical practice.
The aim of the course is to gain an overview of the form of psychological work in clinical practice. To describe the basic areas of clinical psychology and its theoretical background. Identify the competencies of the clinical psychology profession and its placement in health care organizations. The course generally covers the main strands of clinical psychology - psychological diagnosis, psychological counselling, intervention and psychotherapy, which are discussed in more detail in the Master's degree. Emphasis is placed both on specific application areas and on specific related issues - psychopathology, psychosomatics, addictions. Individual topics are supplemented with concrete examples from practice in terms of work with individuals, families and groups.
Knowledge acquired: the student has an overview of the history of clinical psychology, related theoretical concepts, and individual applied areas; understands the continuity of clinical psychology with other psychological disciplines in both theoretical and practical terms; can define basic concepts within the field of clinical psychology and describe specific psychological procedures, including methodological contexts, that are used in practice; has knowledge of specific topics discussed and described in the literature in the field of clinical psychology.
Acquired skills: the student is oriented in the issues discussed and in relation to the required and recommended literature; can formulate (list) basic problems falling within the field of clinical psychology; is able to demonstrate selected clinical psychological procedures on concrete examples; has basic knowledge and some skills related to basic examination and intervention procedures in clinical psychological practice.
Content of the course: introduction to the topic - history, basic theoretical background, subtopics of clinical psychology, relation to other psychological and non-psychological disciplines, profession of clinical psychologist and its inclusion in the health care organization. A psychological perspective on the topic of suicide. Clinical psychological practice. Counselling, crisis intervention, psychotherapy - basic overview of the most well-known directions. Counseling, crisis intervention, psychotherapy - a basic overview of the most well-known directions. Psychological response to pain and its management. Psychosomatic topics - the best known theories, psychological aspects of somatic illness. Psychological diagnosis - a basic overview of the areas covered in detail in the MSc. Psychological issues in addiction - the most common types of addiction and the problems associated with it. Psychology in obesitology. The interview as the basis of the work of the clinical psychologist. Psychological diagnosis - a basic overview of the areas discussed in detail as part of the MSc.
Last update: Dragomirecká Eva, PhDr., Ph.D. (06.11.2023)
Předmět probíhá v podobě přednášek a následných seminářů. Na nich jsou referovaná určená témata z klinicko-psychologické praxe. Obecným cílem je získat přehled o podobě psychologické práce v klinické praxi.
Cílem předmětu je získat přehled o podobě psychologické práce v klinické praxi. Popsat základní oblasti klinické psychologie a její teoretická východiska. Určit kompetence profese klinického psychologa a jeho zařazení do zdravotnických organizací. Předmět obecně pokrývá hlavní směry klinické psychologie - psychologickou diagnostiku, psychologické poradenství, intervenci a psychoterapii, které jsou podrobněji probírány v rámci magisterského studia. Důraz je přitom kladen jak na konkrétní aplikační oblasti, tak na specifické otázky s tím související - psychopatologie, psychosomatika, závislosti. Jednotlivá témata jsou doplněna konkrétními příklady z praxe z pohledu práce s jednotlivcem, rodinami a skupinami.
Získané znalosti: student má přehled o historii klinické psychologie, teoretických konceptech s tím souvisejících, a jednotlivých aplikovaných oblastech; rozumí návaznosti klinické psychologie na ostatní psychologické obory v teoretickém i praktickém ohledu; dokáže definovat základní pojmy spadající do oblasti klinické psychologie a popsat konkrétní psychologické postupy, včetně metodologických souvislostí, které jsou v praxi využívány; má znalosti týkající se konkrétních probíraných a v literatuře popsaných témat z oblasti klinické psychologie.
Získané dovednosti: student se orientuje v probírané problematice i v návaznosti na povinnou a doporučenou literaturu; dokáže formulovat (vyjmenovat) základní problémy spadající do oblasti klinické psychologie; je schopen demonstrovat vybrané klinicko-psychologické postupy na konkrétních příkladech; ovládá základní znalosti a některé dovednosti vztahující se k základním vyšetřovacím a intervenčním postupům v klinicko-psychologické praxi.
Obsah předmětu: Úvod do tématu – historie, základní teoretická východiska, dílčí témata klinické psychologie, návaznost na ostatní psychologické i nepsychologické obory, profese klinického psychologa a jeho zařazení do zdravotnické organizace. Psychologický pohled na téma sebevraždy. Klinicko-psychologická praxe. Poradenství, krizová intervence, psychoterapie – základní přehled nejznámějších směrů. Poradenství, krizová intervence, psychoterapie – základní přehled nejznámějších směrů. Psychologická reakce na bolest a její zvládání. Psychosomatická tématika – nejznámější teorie, psychologická stránka somatického onemocnění. Psychologická diagnostika – základní přehled oblastí, které jsou detailně probírané v rámci magisterského studia. Psychologické otázky závislostí – nejběžnější druhy závislostí a problémy s tím spojené. Psychologie v obezitologii. Rozhovor jako základ práce klinického psychologa. Psychologická diagnostika – základní přehled oblastí, které jsou detailně probírané v rámci magisterského studia.
Last update: Pastyříková Iveta, Mgr. (24.10.2023)
Course completion requirements -
Credit for the course is awarded on the basis of the results of a written test.
Last update: Dragomirecká Eva, PhDr., Ph.D. (13.10.2023)
Zápočet z předmětu je udělen na základě výsledků písemného testu.
Last update: Pastyříková Iveta, Mgr. (24.10.2023)
Literature -
Pomerantz, A. M. (2019). Clinical Psychology: Science, Practice, and Diversity (5th ed.). Thousand Oaks, CA: SAGE Publications, Inc.
Last update: Dragomirecká Eva, PhDr., Ph.D. (13.10.2023)
Pomerantz, A. M. (2019). Clinical Psychology: Science, Practice, and Diversity (5th ed.). Thousand Oaks, CA: SAGE Publications, Inc.
Dušek, K., & Večeřová-Procházková, A. (2015). Diagnostika a terapie duševních poruch. (2. vyd.). Grada Publishing a.s.
Uhrová, T., Roth, J. (2020): Neuropsychiatrie, Praha, Maxdorf.
Smolík, P. (1996). Duševní a behaviorální poruchy. Praha: Maxdorf.
Höschl, C. a kol. (1997). Psychiatrie pro praktického lékaře. Praha: Scientie Medica.
Baštecká, B. Goldmann, P. (2001). Základy klinické psychologie. Praha: Portál.
Vymětal, J. (2003). Lékařská psychologie. Praha: Portál.
Baštecká, B. a kol. (2003). Klinická psychologie v praxi. Praha: Portál.
Plante, T.G. (2001). Současná klinická psychologie. Praha: Grada.
Vymětal, J. (1994). Základy lékařské psychologie. Praha: Psychoanal. nakl.
Vágnerová, M. (1999). Psychopatologie pro pomáhající profese. Praha: Portál.
Seznam doporučené literatury je v SIS a upřesňován během výuky.