Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Pokoutné fondy kolektivního investování
Název práce v češtině: Pokoutné fondy kolektivního investování
Název v anglickém jazyce: Underhand retail investment funds
Klíčová slova: pokoutný fond kolektivního investování, kolektivní investování, zákon o investičních společnostech a investičních fondech
Klíčová slova anglicky: underhand retail investment fund, collective investment, Act on management Companies and Investment funds
Akademický rok vypsání: 2022/2023
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra finančního práva a finanční vědy (22-KFP)
Vedoucí / školitel: JUDr. Petr Kotáb, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 03.07.2023
Datum zadání: 03.07.2023
Datum potvrzení stud. oddělením: 31.01.2024
Datum a čas obhajoby: 30.01.2024 13:00
Místo konání obhajoby: Právnická fakulta UK, nám. Curieových 7, Praha 1
Datum odevzdání elektronické podoby:05.12.2023
Datum proběhlé obhajoby: 30.01.2024
Oponenti: JUDr. Roman Vybíral, Ph.D.
 
 
 
Předběžná náplň práce
Diplomová práce se zabývá činností pokoutných fondů kolektivního investování dle § 98 zákona č. 240/2013 Sb., o investičních společnostech a investičních fondech ve znění pozdějších předpisů. Cílem této práce je představení a analýza této úpravy. Pozornost je především soustředěna na vymezení obecných a typových znaků této zákonem zakázané činnosti, která spočívá v nepovoleném provozování investičního fondu kolektivního investování bez nutné veřejnoprávní licence. Dílčím cílem této práce je rovněž stručné vymezení pomoci s pokoutnými fondy kolektivního investování dle § 99 zákona č. 240/2013 Sb., o investičních společnostech a investičních fondech ve znění pozdějších předpisů a analýza sankcionování pokoutných fondů v rámci přestupkového řízení.
Diplomová práce se dělí na dvě části. V první části je představeno kolektivní investování jako oblasti činnosti investičních fondů. Rovněž je vymezena přísná regulace této oblasti a s tím spojené důvody páchání zakázané činnosti, jež je předmětem této práce. Také je věnována pozornost statistickým údajům, které dokazují zvyšující zájem o kolektivní investování laické veřejnosti v ČR, což může způsobit zvyšující se počet případů provozování pokoutných fondů v budoucnu.
Druhá část se již věnuje samotnému jádru této práce, a to je vymezení jednotlivých znaků pokoutného fondu kolektivního investování. Detailně je v jednotlivých kapitolách rozebrán pojem shromažďování prostředků, veřejnost, účel společného investování, závislost návratnosti a zisku na podkladovém aktivu, do kterého byly prostředky investorů investovány a také je pojednáno o zákonem omezené věcné působnosti rozebíraného ustanovení. Přestože se práce zaměřuje především na vymezení základních znaků pokoutného fondu kolektivního investování, neopomíjí ani pomoc s pokoutným fondem a správní sankcionování této zakázané činnosti. Vzhledem k rozsahu práce se zaměřuje pouze na jejich stručné přestavení. V rámci správního trestání je analyzována rozhodovací praxe správního orgánu pro bližší vymezení nejdůležitějších aspektů, které jsou orgánem zohledňovány při ukládání správních trestů.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
The master thesis deals with the topic of the activities of underhand retail investment funds according to § 98 of Act No. 240/2013 Sb., on Management Companies and Investment Funds, as amended. The aim of this thesis is to present and analyse this regulation. The attention is mainly focused on defining the general and typical features of this activity prohibited by law, which consists in the unauthorised operation of a retail investment fund without the necessary authorisation. A partial objective of this work is also a brief definition of assistance with underhand retail investment fund according to Section 99 of Act No. 240/2013 Coll., on Management Companies and Investment funds, as amended, and an analysis of the sanctioning of underhand retail investment funds in the framework of the offence proceedings.
The thesis is divided into two parts. The first part introduces collective investment as an area of activity of investment funds. It also defines the strict regulation of this area and the related reasons for committing the prohibited activity that is the subject of this thesis. Attention is also paid to statistical data that demonstrate the increasing interest in collective investment by the general public in the Czech Republic., which may cause an increasing number of cases of operating of underhand retail investment funds in the future.
The second part is devoted to the very core of this thesis, namely the definition of the individual features of a underhand retail investment fund. Thus, the concept of pooling of funds, the public, the purpose of joint investing, the dependence of return and profit on the underlying asset in which the funds were invested by the investors and the limited scope of the provision under discussion by law are discussed in detail in the individual chapters. Although the thesis focuses primally on defining the basic features of a underhand retail investment fund, it does not neglect to address the assistance with the underhand retail investment funds and the administrative sanctioning of this prohibited activity. Due to the scope of the thesis, if focuses only on a brief overview of these. In the context of administrative penalties, the decision-making practise of the administrative authority is mainly analysed to further define the most important aspects that are taken into account by the authority when imposing administrative penalties.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK