Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Namahage jako součást japonských folklorních tradic
Název práce v češtině: Namahage jako součást japonských folklorních tradic
Název v anglickém jazyce: Namahage as part of Japanese folklore traditions
Klíčová slova: Japonsko|folklór|namahage|novoroční rituály
Klíčová slova anglicky: Japan|folklore|namahage|New Year’s rituals
Akademický rok vypsání: 2022/2023
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Ústav asijských studií (21-UAS)
Vedoucí / školitel: doc. Ing. Jan Sýkora, M.A., Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 02.05.2023
Datum zadání: 03.05.2023
Schválení administrátorem: bylo schváleno
Datum potvrzení stud. oddělením: 20.06.2023
Datum a čas obhajoby: 12.09.2023 09:00
Datum odevzdání elektronické podoby:01.08.2023
Datum proběhlé obhajoby: 12.09.2023
Odevzdaná/finalizovaná: odevzdaná studentem a finalizovaná
Oponenti: Mgr. Petra Kanasugi, Ph.D.
 
 
 
Zásady pro vypracování
Cílem práce je analyzovat archetyp namahage, bytostí podobných démonům, které jsou součástí tradičních novoročních rituálů v severovýchodní části Japonska. Ačkoli jde v zásadě o lokální folklorní záležitost, v obecné rovině představuje postava namahage, případně jí podobné další minoritní postavy (appošša, jamahage, tošidon apod.), nadpřirozenou sílu, s níž je nutno se vyrovnat. I když je v současné době tato postava již zbavena své skutečné rituální podstaty, nadále představuje významnou součást japonských folklorních tradic, a proto byla zařazena – jako součást novoročních slavností ve městě Oga (Oga no namahage) – do seznamu nehmotného kulturního dědictví UNESCO.
Hlavní výzkumná otázka práce zní: Jaký je symbolický význam postavy namahage a jaké jsou její hlavní atributy? Z jakých archetypálních představ vychází role a s ní související vzhled namahage? Lze podobné postavy vysledovat i v jiných oblastech Japonska, případně v jiných kulturách? Práce přitom vychází ze základní hypotézy o existenci kolektivních archetypu univerzálního „strašáka“ (v českém prostředí „čert“, v alpských zemích „krampus“ apod.), který nabývá konkrétní podoby a hraje konkrétní roli v závislosti na místních kulturních tradicích.
Autor nejprve osvětlí širší historický kontext vzniku a současné podoby fenoménu namahage a popíše jeho jednotlivé atributy a jejich symboliku. Následně provede analýzu vybraných atributů a posoudí, do jaké míry jsou tyto atributy lokálně ukotvené a do jaké míry jsou shodné s obdobnými postavami z jiných oblastí Japonska, případně z jiných kulturních oblastí. V závěrečné části autor vyhodnotí výsledky výše uvedené analýzy a otestuje platnost výchozí hypotézy o existenci sdíleného, kolektivního archetypu zla.
Základním metodologickým východiskem práce bude kulturní antropologie, konkrétní metodou pak kvalitativní komparativní analýza.
Seznam odborné literatury
ASHMORE, Darren, ed. Yamahage, a study of folk culture in Japan. Akita: Akita International University, 2013.
EMIGH, John. Minding Bodies: Demons, Masks, Archetypes, and the Limits of Culture. Journal of Dramatic Theory and Criticism, 2011, 25(2), 125–140.
FOSTER, Michael Dylan. Inviting the Uninvited Guest: Ritual, Festival, Tourism, and the Namahage of Japan. The Journal of American Folklore. NEGISHI, Yo a HASEGAWA, Ryoko. Change of “Oga no Namahage” and Acceptance of Outsiders. Journal of the Institute for Asian Studies and Regional Collaboration, Akita International University, 2019, 9, 65–79. 2013, 126(501), 302–334.
FRANZ, Marie-Louise von. Psychologický výklad pohádek: smysl pohádkových vyprávění podle jungovské archetypové psychologie. Praha: Portál, 2011.
HUTCHINGS, John. Colour in folklore and tradition – The principles. Color Research and Application. 2004, 29(1), 57–66.
JUNG, Carl Gustav et al. Výbor z díla II.: Archetypy a nevědomí. Brno: Nakladatelství Tomáše Janečka, 1997.
REIDER, Noriko T. Japanese Demon Lore: Oni from Ancient Times to the Present. Boulder: University Press of Colorado, 2010.
SHIOSE, Hiroko. A Study of “Appossha“ Which Calls on the Children in Gamo Town (Fishing Village), Fukui City: The Features of the Traditional Even and the Present State. Forum of International Development Studies. 2017, 48(2), 1–20.
STEIN, Murray a CORBETT, Lionel. Příběhy duše: moderní jungiánský výklad pohádek. Brno: Emitos, 2006.
YAGI, Yasuyuki. Discovery of Folk Culture and Spread of its Knowledge and Information in Modern Japan: A Case Study of Namahage Ritual in Oga, Akita Prefecture. The Kwansei Gakuin Historical Review, 2009, 36, 79–118.
YAGI, Yasuyuki. A Note on Some Understandings about Namahage Custom and Its Similar Annual Functions Argued by Orikuchi Shinobu and Yanagita Kunio. Departmental Bulletin Paper, 2010, 60(1), 1–26.
YOSHIDA, Teigo. The Stranger as God: The Place of the Outsider in Japanese Folk Religion. Ethnology. 1981, 20(2), 87–99.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK