Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
„Všichni svatí za nás proste.“ Čeští zemští patroni v tiscích pražské arcidiecéze mezi polovinou 16. a 17. století
Název práce v češtině: „Všichni svatí za nás proste.“ Čeští zemští patroni v tiscích pražské arcidiecéze mezi polovinou 16. a 17. století
Název v anglickém jazyce: „All the Saints, Pray for Us.“ Bohemian Patrons in the Prints of the Prague Archdiocese from the mid-16th to 17th Centuries
Klíčová slova: pražská arcidiecéze|druhá polovina 16. století|první polovina 17. století|čeští zemští patroni|patriotismus|hagiografie|homiletika|hymnografe|modlitby|ideál svatého klerika|ideál svatého panovníka|ideál svatého přímluvce|ideál svaté ženy
Klíčová slova anglicky: Prague Archdiocese|Second half of the 16th century|First half of the 17th century|Patron saints of Czech lands|Patriotism|Hagiography|Homiletics|Hymnography|Prayers|Ideal of a holy cleric|Ideal of a holy ruler|Ideal of a holy intercessor|Ideal of a holy woman
Akademický rok vypsání: 2022/2023
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Ústav českých dějin (21-UCD)
Vedoucí / školitel: PhDr. Jan Zdichynec, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 23.02.2023
Datum zadání: 23.02.2023
Schválení administrátorem: bylo schváleno
Datum potvrzení stud. oddělením: 31.03.2023
Datum a čas obhajoby: 05.02.2024 00:00
Datum odevzdání elektronické podoby:16.01.2024
Datum proběhlé obhajoby: 05.02.2024
Odevzdaná/finalizovaná: odevzdaná studentem a finalizovaná
Oponenti: doc. PhDr. Miloš Sládek, Ph.D.
 
 
 
Zásady pro vypracování
Diplomová práce se věnuje vnímání českých zemských patronů prismatem bohemikálních, v širším smyslu slova hagiografických tisků, vydávaných převážně na území pražské arcidiecéze. Do korpusu, chronologicky vymezeného znovuobsazením pražského arcibiskupského stolce a koncem první fáze rekatolizace za současného nástupu kvantitativního nárůstu tematické literární produkce v polovině 17. století, jsou přitom zahrnuty modlitební hodinky (officia), hymny, kázání, modlitby nebo životy svatých.
V rámci analýzy literárního obrazu zemských patronů je předmětem zájmu autorky úcta ke svatým jakožto tvůrcům „národní“ identity. Pozornost je ale též věnována dalším rolím, do nichž zemští patroni vstupovali: potridentskému ideálu biskupů, panovníků, svatých žen nebo nebeských přímluvců. Cílem výzkumu je na základě práce s primární literaturou zmapovat možnosti využití hagiografie jako historického a literárněvědného pramene pro studium patriotismu a víry raně novověké společnosti.

Předpokládaná osnova práce
I. Úvod
a. Východiska práce
b. Cíle práce
II. Přehled dosavadního bádání
a. Hagiografie jako problém literárněvědný
b. Hagiografie jako historický pramen
III. Otázka metody
a. Žánrové a korpusové vymezení
b. Novověké sémantické intermezzo
i. Národní?
ii. Katolický?
iii. Blahoslavený, nebo svatý?
iv. Patron?
c. Ediční poznámka
IV. (Nejen) náboženská situace pražské arcidiecéze
V. Zdroje hagiografických prací a problém žánrového míšení
a. Práce historiografické
b. Starší práce hagiografické
c. Inspirace (z) katolického světa
VI. Zemský svatý a jeho funkce v hagiografických tiscích
a. Patron jako ideál svatého urozeného
b. Patron jako ideál muže zasvěceného života
c. Patron jako svatý přímluvce svého lidu
d. Patron v sukni: ideál svaté ženy
VII. Závěr
VIII. Seznam pramenů
IX. Seznam literatury
X. Přílohy
Seznam odborné literatury
Prameny (výběr):
Ke zpracování budou využity relevantní prameny zejména z řady dosud needitovaných starých tisků.
ANONYM. Koruna česká, to jest: modlitebná vděčnost k svatým milým českého kralovství patronům. Praha: Jezuitská tiskárna: Zikmund Léva z Brozánek, 1640.
ANONYM. Vitae et lectiones propriae eorum sanctorum, quorum memoria per archidioecesin bohemiae specialiter colitur. In gratiam totius cleri archidioeceseos, nec non ad augendum praefatorum sanctorum cultum studiose collectae & editae. Praha: Tiskárna jezuitská, 1653.
BUDINSKÝ, Jeroným Zigmund Fiala. Život SS. Patronů českých. Přívazek in: WUJEK, Jakub. Postila aneb Kázaní evangelitská na neděle a svátky celého roku, vedle obyčeje Církve svaté všeobecné křesťanské. Vydaná skrze Jakuba Wujka z Wagrowce ec., doktora Písma svatého, v polské řeči a nyní zase na česko přeložena. Praha: Pavel Sessius: 1629.
FERUS, Jiří. Dvanácte patronův českých. In: Týž. Dvanáctero řádu rytírův Božích obojího pohlaví, v rozličných stavích jmenovitě: apoštolským, mučedlnickým, biskupským, kazatelským, knížetcím, řeholním, poustevnickým, kajícím, světským, manželským, vdovským ec. Praha: u Pavla Sessia, 1630, s. 94–134.
LEUCHT, Valentin. Vita Sanctorum, to jest Životové, skutkové, utrpení a smrt Pána Krista, blahoslavené Panny Marie a nejobzvláštnějších svatých ze všech pokolení, stavův, řádův, zemí a časův, na všecky dni dvanácti měsícův přes celý rok pěkně spořádaní a rozdělení, a před tím léta Páně 1610 od ctihodného Valentyna Leüchtya, svatých Písem doktora, v německé řeči sepsané, nyní pak ke cti a chvále Pánu Bohu, Panně Marii a všem milým svatým, ku potěšení pak všech věrných katolických křesťanův na česko přeložení a pilně přehlidnutí a vlastním nákladem a ku poctivosti urozeného vládyky a statečného rytíře, pana Kryštofa Chanovského z Dlouhé Vsi, na Sviraticích, Chánovicích a Oujezdci, Jeho Milosti Císařské rady a purkrabí kraje Hradeckého ec., na světlo vydané. S povolením a schválením vrchnosti. Praha: Kryštof Chánovský z Dlouhé Vsi, 1625.
MEZEŘICKÝ, Tobiáš. Svatí české země vlastenci a patronové. In: Životové některých známějssjch svatých, gimž se přiwrhli Stj Cžeské země wlastency/ s životem S. Iggnscya/ řádu Societatis Iesu zakladatele. V Praze, Tobiáš Leopold, 1616, s. 365–398.
PONTANUS Z BREITENBERKA, Jiří Barthold. Beatissimae et gloriosissimae virginis Mariae, sanctorum angelorum, nec non specialiter cuiuqsue sancti patroni huius inclyti regni Bohaemiae, nunc demum gratae memoriae et obseruantiae ergo de nouo deca[n]tati, minimo clientulo authore. Praha: Excudebat G. Nigrinus, 1590.
PONTANUS Z BREITENBERKA, Jiří Barthold. Duchovní obveselení Koruny české, to jest: Pěkné a nábožné, zvláště pak v tyto nebezpečné morní časy velmi potřebné a spasitedlné modlitby k předním svatým dědicům, v níchžto co nejkrátčeji jejich životové se obsahují. Nyní teprve k žádosti mnohých věrných křestianův v tento způsob uvedeny. Praha: Jiří Černý z Černého Mostu, 1599.
Základní sekundární literatura:
ANDRLE, Jan. Raněnovověká bohemikální hagiografie o českých patronech. Soupis legend, kázání a příbuzných textů o zemských patronech vydaných tiskem v l. 1550–1750. Praha: Filozofická fakulta Univerzity Karlovy, 2021.
CORETH, Anna. Pietas Austriaca. Fenomén rakouské barokní zbožnosti. Olomouc: Refugium
Velehrad-Roma, 2013.
DITCHFIELD, Simon. Tridentine worship and the cult of saints. In: Cambridge History of Christianity, Volume 6: Reform and Expansion 1500-1660. Cambridge: Cambridge University Press, 2007, s. 201–226.
DUCREUX, Marie-Elizabeth. Les Saints patrons de Bohême: « lieux de mémoire » oubliés et réinventés. In: HLAVAČKA, Milan (ed.) Paměť míst, událostí a osobností. Historie jako identita a manipulace. Praha: Historický ústav, 2011, s. 150–173.DUCREUX, Marie-Elizabeth. Několik úvah o barokní zbožnosti a o rekatolizaci Čech. In: Folia Historica Bohemica 22 (2006), s. 143–177.
HALAMA, Ota. Otázka svatých v české reformaci: její proměny od doby Karla IV. do doby České konfese. Brno: L. Marek, 2002.
KALISTA, Zdeněk. Z legend českého baroka. Olomouc: Krystal, 1934.
KANCÍROVÁ, Aneta. Kázání jako médium konfesně-politické komunikace v raném novověku. Matyáš Hoë z Hoëneggu (1580–1645) a jeho kazatelská aktivita v předvečer a v průběhu třicetileté války. Olomouc:Univerzita Palackého v Olomouci, 2020.
LEONE, Massimo. Saints and signs. A semiotic reading of conversion in early modern Catholicism. Berlin: De Gruyter, 2010.
LINKA, Jan. Tematika svatých v českojazyčných textech 16.– 18. století: náčrt a co z něho prozatím vyplývá. In: BECKOVSKÝ, Jan František. Milá choť nebeského Miláčka blahoslavená Anežka Panna. SLÁDEK, Miloš (ed.) Praha: Rytířský řád Křižovníků s červenou hvězdou, 2011, s. 253–294.
MALURA, Jan (ed.) Žánrové aspekty starší literatury. Ostrava: Ostravská univerzita, 2010, s. 99–120.
SAMERSKI, Stefan. Konfessionalisierung versus Volksfrömmigkeit. Die Funktionalisierung der Landespatrone der Böhmischen Krone (1580–1650). In: BAHLCKE, Joachim – LAMBRECHT, Karen – MANER, Hans-Christian (Hg.) Konfessionelle Pluralität als Herasuforderung. Koexistenz und Konflikt in Spätmittelalter und Früher Neuzeit. Leipzig: Leipziger Universitätsverlag GMBH, 2006, s. 355–366.
SLÁDEK, Miloš (ed.) Česká literatura doby baroka. Praha: Památník národního písemnictví, 1994.
SVATOŠ, Martin – ŠRONĚK, Michal (edd.) Legenda, její funkce a zobrazení, IV: Vlastenecké a nacionální aspekty legend o českých světcích: (příspěvky z mezioborového setkání konaného 14. dubna 1992). Praha: Ústav pro klasická studia ČSAV, 1992.
ŠKARPOVÁ, Marie a kol. Patron Saints and Saintly Patronage in Early Modern Central Europe. Prague: Charles University, Faculty of Arts Press, 2019.
ŠUBRTOVÁ, Alena. Populační myšlení v české homiletice feudálního období I. In: Časopis Národního muzea – řada historická 157 (1988), s. 113–193.
UHLÍŘ, Zdeněk. Svatoivanská legenda v 15. a 16. století. In: Mediaevalia historica bohemika 3 (1993),
s. 267–280.
TAYLOR, Larissa (ed.) Preachers and People in the Reformations and Early Modern Period. Leiden – Boston – Köln: Brill, 2001, s. 3–34.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK