Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Frekvence pareidolií jako senzorických iluzí u poruchy chování v REM spánku
Název práce v češtině: Frekvence pareidolií jako senzorických iluzí u poruchy chování v REM spánku
Název v anglickém jazyce: Frequency of pareidolias as sensory illusions in REM sleep behavior disorder
Klíčová slova: pareidolie|porucha chování v REM spánku|alfa-synukleinopatie
Klíčová slova anglicky: pareidolia|REM sleep behaviour disorder|α-Synucleinopathies
Akademický rok vypsání: 2022/2023
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra psychologie (21-KPS)
Vedoucí / školitel: prof. Mgr. Ondřej Bezdíček, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 20.02.2023
Datum zadání: 20.02.2023
Schválení administrátorem: bylo schváleno
Datum potvrzení stud. oddělením: 20.02.2023
Datum a čas obhajoby: 13.09.2023 00:00
Datum odevzdání elektronické podoby:29.06.2023
Datum proběhlé obhajoby: 13.09.2023
Odevzdaná/finalizovaná: odevzdaná studentem a finalizovaná
Oponenti: doc. Mgr. Jiří Lukavský, Ph.D.
 
 
 
Zásady pro vypracování
Pareidoliemi rozumíme komplexní zrakové iluze, ve kterých jsou nejednoznačné tvary vnímány jako smysluplné objekty. Dle některých autorů mohou mít pareidolie obdobný fenomenologický základ jako vizuální halucinace, a mají tak potenciál být prediktorem jejich rozvoje (Uchiyama, et al., 2012; Sasai-Sakuma, et al., 2017; Honeycutt, et al., 2020). Vizuální halucinace jsou častým symptomem některých alfa-synukleinopatií, např. Parkinsonovy nemoci (PN; Omoto, et al., 2021) a demence s Lewyho tělísky (DLB; Jirák, 2013). Porucha chování v REM spánku (RBD) je rovněž jedním ze symptomů časných stadií alfa-synukleinopatií (Šonka, 2008; Peřinová, et al., 2018). Výskyt mírných forem zrakových iluzí u pacientů s RBD je v současnosti zkoumán jako potenciální indikátor časné fenokonverze do klinických forem synukleinopatií, jako je PN či DLB (Sumi, et al., 2022). Cílem diplomové práce je popsat fenomén pareidolií, jejich frekvenci a diagnostiku i somnologické souvislosti u populace pacientů s idiopatickou formou RBD (iRBD). Následně se ve výzkumné části práce zaměřuje na prozkoumání diskriminačního potenciálu Testu šumu a pareidolií (TŠP; Uchiyama, et al., 2012) na vzorku kognitivně zdravých dobrovolníků a pacientů s iRBD.

Teoretická část představí současný pohled na fenomén pareidolií a jejich klinické souvislosti. Tématem bude dále RBD, její prevalence, symptomy, léčba a diagnostický význam v časných stadiích alfa-synukleinopatií. Nakonec bude detailně představen TŠP.

V empirické části se práce bude věnovat prozkoumání diskriminačního potenciálu Testu šumu a pareidoliína vzorku kognitivně zdravých dobrovolníků a pacientů s iRBD. Dále bude provedeno srovnání výkonu v neuropsychologických testech u obou skupin.
Hlavní hypotéza: Kognitivně zdravé kontroly a pacienti s iRBD se budou od sebe významně lišit ve výskytu pareidolických odpovědí v TŠP.

Dílčí hypotézy:
Pacienti s iRBD budou dosahovat vyššího výskytu pareidolických odpovědí v TŠP v porovnání s kognitivně zdravými pacienty. Výskyt pareidolických odpovědí bude korelovat s nižším celkovým skórem v MoCA.

Sběr dat proběhne na Neurologické klinice 1. LF UK a VFN, kde je diplomantka stážistkou a podílí se na vyšetřování zdravých dobrovolníků pomocí standardní neuropsychologické baterie.

Přínosem této práce bude zmapování klinické relevance konceptu pareidolií u populace pacientů s RBD. Práce poskytne cenný podklad pro možný budoucí výzkum na téma výskyt pareidolií u pacientů s RBD jako potenciální ukazatel časné fenokonverze či míry psychotičnosti, tj. prospektivního rozvoje psychotických projevů.
Seznam odborné literatury
Honeycutt, L., Gagnon, J. F., Pelletier, A., De Roy, J., Montplaisir, J. Y., & Postuma, R. B. (2020). Pareidolias and cognition in isolated REM sleep behavior disorder. Parkinsonism & Related Disorders, 75, 76-79.

Leitner, C., D’Este, G., Verga, L., Rahayel, S., Mombelli, S., Sforza, M., ... & Galbiati, A. (2023). Neuropsychological Changes in Isolated REM Sleep Behavior Disorder: A Systematic Review and Meta-analysis of Cross-sectional and Longitudinal Studies. Neuropsychology Review, 1-26.

Mavrogiorgou, P., Peitzmeier, N., Enzi, B., Flasbeck, V., & Juckel, G. (2021). Pareidolias and creativity in patients with mental disorders. Psychopathology, 54(2), 59-69.

Omoto, S., Murakami, H., Shiraishi, T., Bono, K., Umehara, T., & Iguchi, Y. (2021). Risk factors for minor hallucinations in Parkinson's disease. Acta Neurologica Scandinavica, 143(5), 538-544.

Peřinová, P., Plchová, L., Bušková, J., Kemlink, D., Losada, V. I. L. Y., Dostálová, S., ... & Šonka, K. (2018). Follow-up pacientů s idiopatickou poruchou chování v REM spánku-fenokonverze do parkinsonského syndromu a demence. Česká a slovenská neurologie a neurochirurgie, 81(2).

Sasai-Sakuma, T., Nishio, Y., Yokoi, K., Mori, E., & Inoue, Y. (2017). Pareidolias in REM sleep behavior disorder: a possible predictive marker of Lewy body diseases? Sleep, 40(2), zsw045.

Sumi, Y., Ubara, A., Ozeki, Y., & Kadotani, H. (2022). Minor hallucinations in isolated rapid eye movement sleep behavior disorder indicative of early phenoconversion: A preliminary study. Acta neurologica Scandinavica, 145(3), 348-359.

Šonka, K. (2008). Porucha chování v REM spánku. Neurologie pro praxi, 9(5), 297-299.

Uchiyama, M., Nishio, Y., Yokoi, K., Hirayama, K., Imamura, T., Shimomura, T., & Mori, E. (2012). Pareidolias: complex visual illusions in dementia with Lewy bodies. Brain, 135(8), 2458-2469.

Zhang, H., Iranzo, A., Högl, B., Arnulf, I., Ferini‐Strambi, L., Manni, R., ... & Postuma, R. B. (2022). Risk factors for phenoconversion in rapid eye movement sleep behavior disorder. Annals of neurology, 91(3), 404-416.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK