Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Proměny centra v zázemí středověké Prahy: hradiště v Praze-Vinoři
Název práce v češtině: Proměny centra v zázemí středověké Prahy: hradiště v Praze-Vinoři
Název v anglickém jazyce: Transformations of the centre in the hinterland of medieval Prague: the stronghold in Praha-Vinoř
Klíčová slova: raný středověk|centra|hradiště|opevnění|Praha-Vinoř
Klíčová slova anglicky: early medieval|centres|stronghold|fortifications|Prague-Vinoř
Akademický rok vypsání: 2022/2023
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Ústav pro archeologii (21-UPRAV)
Vedoucí / školitel: doc. PhDr. Mgr. Ivo Štefan, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 16.01.2023
Datum zadání: 16.01.2023
Schválení administrátorem: bylo schváleno
Datum potvrzení stud. oddělením: 11.05.2023
Datum a čas obhajoby: 01.09.2023 13:00
Datum odevzdání elektronické podoby:04.08.2023
Datum proběhlé obhajoby: 01.09.2023
Odevzdaná/finalizovaná: odevzdaná studentem a finalizovaná
Oponenti: Mgr. Ladislav Varadzin, Ph.D.
 
 
 
Konzultanti: Mgr. Jan Hasil, Ph.D.
Zásady pro vypracování
Cílem diplomové práce je celkové vyhodnocení archeologického výzkumu na významné středověké lokalitě Praha-Vinoř, který zde probíhal v letech 2016-2022 pod vedením vedoucího diplomové práce. Na základě předběžných výsledků dnes víme, že na počátku 10. století zde vzniká významné opevněné centrum, které bylo součástí středočeské soustavy hradišť prvních Přemyslovců. V následujícím období se vinořský ostroh mění v lokální centrum druhého řádu s několika vrchnostenskými sídly vrcholného středověku a raného novověku. V součinnosti s vedoucím bude probíhat analýza a syntéza archeologického materiálu a terénní dokumentace. Výsledkem bude chronologicky ukotvený koncept vývoje lokality v širokém časovém rozpětí od 9. do počátku 17. století. Identifikované sídelní a pohřební struktury v jednotlivých sídelních fázích budou začleněny do regionálních i širších středoevropských souvislostí.
Seznam odborné literatury
Gringhmuth-Dallmer, E. 1999: Methodische Überlegungen zur Erforschung zentraler Orte in Ur- und frühgeschichlicher Zeit. In: S. Moździoch, ed., Centrum i zaplecze we wczesnośredniowiecznej Europie Środkowej. Wrocław, 9–20.
Christie, N. – Herold, H. (eds.) 2016: Fortified Settlements in Early Medieval Europe: Defended Communities of the 8th–10th Centuries, Oxford.
Moździoch, S. 1999 (ed.): Centrum i zaplecze we wczesnośredniowiecznej Europie Środkowej. Wrocław.
Štefan, I. – Boháčová, I. 2018: Early medieval fortified centres in Central Bohemia: key issues. In: P. Kouřil, R. Procházka (eds.), Moravian and Silesian strongholds of the tenth and eleventh centuries in the context of Central Europe. Brno, 247-260.
Štefan, I. – Hasil, J. 2022 (v tisku): Praha-Vinoř: proměny centrálního místa v zázemí středověké Prahy.
Štefan, Ivo – Helena Březinová – Jan Hasil – Sylva Drtikolová-Kaupová – Estelle Ottenwelter – Hana Vondrová 2022 (v tisku): Bohatě vybavený pohřeb dívky H2 na hradišti v Praze-Vinoři. In: Krajina středověké Prahy, Klápště, J. – Klír, T. – Štefan, I. (eds.). Praha.
Varadzin, L. 2010:K vývoji hradišť v jádru Čech se zřetelem k přemyslovské doméně (příspěvek do diskuse). Archeologické rozhledy 62, 535–554.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK