Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Efektivita Harmreduction programů v prostředí noční zábavy v ČR
Název práce v češtině: Efektivita Harmreduction programů v prostředí noční zábavy v ČR
Název v anglickém jazyce: The Effectiveness of Harmreduction Programmes in a Night Entertainment Environment in the Czech Republic
Klíčová slova: Harmreduction|efektivita|služby v prostředí noční zábavy|návykové látky|adiktologie|sociální práce|protidrogová politika
Klíčová slova anglicky: Harmreduction|effectiveness|services in a night entertainment enviroment|addictive substances|addictology|social work|drug policy
Akademický rok vypsání: 2022/2023
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra sociální práce (21-KSOCP)
Vedoucí / školitel: PhDr. Lenka Vavrinčíková, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 12.12.2022
Datum zadání: 12.12.2022
Schválení administrátorem: bylo schváleno
Datum potvrzení stud. oddělením: 12.12.2022
Datum a čas obhajoby: 06.09.2023 11:30
Datum odevzdání elektronické podoby:07.08.2023
Datum proběhlé obhajoby: 06.09.2023
Odevzdaná/finalizovaná: odevzdaná studentem a finalizovaná
Oponenti: Mgr. Jakub Holas
 
 
 
Zásady pro vypracování
Práce bude odpovídat na výzkumnou otázku: Jaká je efektivita Harmreduction služeb v prostředí noční zábavy v České republice? Bude se zabývat Harmreduction programy v prostředí akcí v prostředí noční zábavy, přičemž zmapuje jejich historii v České republice, vývoj terminologie, představí principy jejich fungování a organizace, které v minulosti tuto službu poskytovaly, nebo současně poskytují. Bude zde vymezen výzkumný prostor, ve kterém se bude práce pohybovat pomocí přiblížení taneční scény a nejčastěji užívaných návykových látek v tomto prostředí. Dále představí způsoby, jakými je služba tohoto typu v současnosti poskytována a rozsah poskytovaných intervencí, včetně sociální práce. V teoretické části budou rovněž představeny služby fungující v zahraničí na podobném principu a v empirické části bude provedena komparace se službami v České republice. Zkoumán bude program PARTYHARMreduction, který zprostředkovává organizace Progressive o.p.s.. Proběhnou polostrukturované rozhovory s adiktology a sociálními pracovníky, kteří jsou tohoto programu součástí. Rozhovory se budou zabývat důvodem založení, průběhem práce, efektivitou, osobními zkušenostmi a limity poskytování služby.
Seznam odborné literatury
Běláčková, V., Nechanská, B., Chomynová, P. & Horáková, M. (2012). Celopopulační studie užívání návykových látek a postojů k němu v České republice v roce 2008, Praha: Úřad vlády České republiky.
Csémy, L. Krch, D. (2001). The Drug Problem in the Czech Republic: In search of an Institutional Structure. In Kenis, P., Maas, F., Sobiech, R. eds. Institutional Responses to Drug Demand in Central Europe: An Analysis if Institutional Developments in the Czech Republic, Hungary, Poland and Slovenia. Brookfield: Ashgate.
Csémy, L., Sovinová, H., Komárek, J. (2000). Drogy a taneční scéna. Praha: Státní zdravotní ústav.
Černíková, T., Horáčková, K., Kiššová, L. & Drbohlavová, E. (2022a). Vyhodnocení centralizace finančních prostředků vyčleněných ze státního rozpočtu na dotační programy protidrogové politiky. Praha: Úřad vlády České republiky.
Černíková, T., Ježková, L., Klíma, T. & Trojan, S. (2022b). Souhrnná zpráva o realizaci politiky v oblasti závislostí v krajích v roce 2020. Praha: Úřad vlády České republiky.
Füleová, A., Zónová, J. & Petrášová, B. (2015). Výroční zpráva: Incidence, prevalence, zdravotní dopady a trendy léčených uživatelů drog v České republice v roce 2014. Praha: Hygienická stanice hl. m. Prahy.
Herzog, A., Kocian, M., Plaček, J. (2019). Zmenšování drogového trhu v centru Prahy. Adiktol. prevent. léčeb. praxi, 2(2), 98–105.
Chomynová, P., Csémy, L. & Mravčík, V. (2020a). Evropská školní studie o alkoholu a jiných drogách (ESPAD) 2019. Zaostřeno, 6, 1-20.
Chomynová, P., Grohmannová, K., Dvořáková, Z., Černíková, T., Orlíková, B., Rous, Z., Jarošíková, H., Franková, E., Dékány, L., Fidesová, H. & Vopravil, J. (2022). Zpráva o nelegálních drogách v České republice 2022. Praha: Úřad vlády České republiky
Chomynová, P., Grohmannová, K., Janíková, B., Rous, Z., Černíková, T., Cibulka, J. & Mravčík, V. (2022b). Souhrnná zpráva o závislostech v České republice 2021. Praha: Úřad vlády ČR.
Inchley, J., Currie, D., Budisavljevic, S., Torsheim, T., Jaastad, A., Cosma, A., Kelly, C., Arnarsson, A. M. & Samdal, O. (eds.) (2020). Spotlight on adolescent health and wellbeing. Findings from the 2017/2018 Health Behaviour in School-aged Children (HBSC) survey 239 in Europe and Canada. International report, Volume 2. Key data. Copenhagen: WHO Regional Office for Europe.
Janíková, B. & Nechanská, B. (2021). Sčítání adiktologických služeb 2020. Zaostřeno, 7, 1-20.
Kočárová, R., Kňažek, F., Bláhová, B., Plevková, M., Postránecká, Z., Horák, M., Klobušníková, K., Chominová, P., Dleštíková, T., Procházková, L., Civišová, D., Orlíková, B. & Böhmová, K. (2022). Psychedelika v České republice. Přehled situace, zkušenosti a názory uživatelů a poskytovatelů péče. Praha: Úřad vlády České republiky.
Mravčík, V., Chomynová, P., Grohmannová, K., Janíková, B., Černíková, T., Rous, Z., Cibulka, J., Franková, E., Nechanská, B., Fidesová, H. & Vopravil, J. (2021c). Zpráva o nelegálních drogách v České republice 2021. Praha: Úřad vlády České republiky
Mravčík, V., Valnoha J., Škarupová, K. (2005b). Užívání drog a výskyt zdravotních komplikací mezi účastníky tanečních akcí. Česká a slovenská psychiatrie. Praha: Česká lékařská společnost J. E. Purkyně, 101, č. 3, s. 135-141.
Mravčík V., Škarupová K., Orlíková, B. (2007). Rekreační užívání drog.
Národní monitorovací středisko pro drogy a závislosti & PPM FACTUM RESEARCH (2022). Prevalence užívání drog v populaci ČR v roce 2021. Nepublikováno.
Nepustil, P., Geregová, M., Frišaufová, M. & Hýl, P. (2021a). Metody sociální práce a síťování v adiktologických službách. Praha: Úřad vlády ČR.
Rhodes, T. (1999). Terénní práce s uživateli drog: zásady a praxe. Boskovice: Albert
Užívání drog v prostředí zábavy a existující intervence v ČR. (2008). Zaostřeno na drogy 3. Praha: Úřad vlády České republiky.
Zábranský, T., Běláčková, V., Štefunková, M., Vopravil, J. & Langrová, M. (2011a). Společenské náklady užívání alkoholu, tabáku a nelegálních drog v ČR v roce 2007. Praha: Centrum adiktologie Psychiatrické kliniky 1. LF UK v Praze.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK