Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Funkce městských kaváren v postmoderní společnosti
Název práce v češtině: Funkce městských kaváren v postmoderní společnosti
Název v anglickém jazyce: The function of urban cafés in postmodern society
Klíčová slova: kavárny|veřejný prostor|třetí místa|digitální technologie
Klíčová slova anglicky: Cafes|public realm|third places|digital technology
Akademický rok vypsání: 2022/2023
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra sociologie (21-KSOC)
Vedoucí / školitel: PhDr. Jiří Vinopal, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 24.11.2022
Datum zadání: 24.11.2022
Schválení administrátorem: bylo schváleno
Datum potvrzení stud. oddělením: 25.11.2022
Datum a čas obhajoby: 25.01.2024 10:00
Datum odevzdání elektronické podoby:18.12.2023
Datum proběhlé obhajoby: 25.01.2024
Odevzdaná/finalizovaná: odevzdaná studentem a finalizovaná
Oponenti: Mgr. Jan Sládek, Ph.D.
 
 
 
Zásady pro vypracování
Východiska:
Chtěla bych se věnovat tématu, které je v české společnosti málo prozkoumané a tím jsou kavárenská zařízení, které jsou nedílnou součástí městského veřejného prostoru. Zaměřila bych se na teorii třetích míst podle Raye Oldenburga. Koncept třetích míst jako prostředí, které nabízí přátelství a pocit společenství, plní mnoho důležitých funkcí pro jednotlivce i pro celou komunitu. Jedná se o místa, která se nachází v našem společenském životě, kde na „prvním“ místě je domov a na „druhém“ místě je práce. Třetí místa jsou tedy veřejná místa, kde se lidé dobrovolně shromažďují, komunikují a užívají si přítomnost dobré společnosti (Oldenburg 1999). Ray Oldenburg mezi tyto místa řadí právě kavárenské zařízení, které podle mě dobře definují teorii třetího místa.
Cíle:
Cílem mé bakalářské práce je přispět vědecké komunitě novým poznatkem ohledně společenské funkce městské kavárny a najít funkce, nebo vytvořit „mapu“ funkcí městské kavárny v dnešní postmoderní společnosti. Jakým způsobem kavárny vnímají jejich návštěvníci a zaměstnanci a jaké místo pro ně zaujímá kavárna ve veřejném prostoru. V neposlední řadě bych chtěla zjistit, zdali splňují kavárenská zařízení teorii třetího místa a pokusila se zanalyzovat kavárenskou kulturu v postmoderní městské společnosti.
Jaké funkce plní kavárenská zařízení v současném městském veřejném prostoru?
Metodika:
Bakalářská práce se bude skládat ze dvou částí. První teoretická část bakalářské práce bude založena na prostudování zdrojů a potřebných dat k uvedení do problematiky kavárenských zařízení. Jaké místo plnily kavárny ve veřejném prostoru v minulosti a jaké místo zaujímají v současnosti. Teoretická část bude také mimo jiné obsahovat představení teorie třetího místa, vymezení městského veřejného prostoru a přiblížení městské kavárenské kultury.
Druhá část bakalářské práce se bude skládat z kvalitativního výzkumu, kde budu sbírat a analyzovat data v současné pražské populaci. Zaměřím se na pražské respondenty z různé věkové, sociální a ekonomické kategorie, kteří navštěvují městské kavárny, nebo jsou zaměstnanci v některé z městských kaváren. Pomocí kvalitativních rozhovorů s respondenty se budu snažit získat potřebná data k zodpovězení dílčích otázek a výzkumné otázky, k vygenerování nových hypotéz a k rozšíření znalostí o zkoumaném objektu. Zaměřím se tedy na vztah mezi návštěvníkem a kavárenským zařízením a na celkový vztah pražské společnosti ke kavárnám. V rozhovorech se zaměřím především na vnímání a postoje respondentů ke kavárenskému zařízení. Jaká očekávání mají návštěvníci od kavárenského zařízení, nebo jaké místo pro ně kavárna zaujímá ve veřejném prostoru. V neposlední řadě se zaměřím na teorii třetího místa a na to, zdali kavárna pro své návštěvníky toto místo splňuje. Budu se snažit vyhnout respondentům, kteří nesplňují vymezený vzorek, tedy nespadají do pražské městské společnosti, nebo nenavštěvují kavárenské zařízení. Také bych se chtěla vyhnout návštěvníkům pouze jedné konkrétní kavárny, abych výsledná data mohla dále zobecňovat.
Výzkumné otázky:
Provedením kvalitativního výzkumu bych ráda přišla na nové hypotézy ohledně funkcí městských kaváren. Především funkce, které plní kavárenská zařízení v dnešní postmoderní společnosti.
Dílčí otázky:
Sociální prostředí kavárenských zařízení spadá mezi tzv. Třetí místa, které jsou nedílnou součástí městské komunity.
Funkce kaváren se mění společně s proměnnou společnosti a přizpůsobuje se nové spotřebitelské kultuře.
Možnost bezdrátového připojení k internetu ve veřejných a polo-veřejných prostorách ovlivňuje společenský život, a tedy i společenské využití městských kaváren.
Kavárna je důležitým společenským místem pro mnoho lidí v postmoderním městě.
Charakteristika závěrů:
Práce by mohla obohatit současné poznání týkající se funkcí, které městská kavárenská zařízení zaujímají v současné pražské společnosti a jaké významy jim městská společnost přisuzuje. Ráda bych tak aktualizovala nebo rozšířila již existující výsledky ohledně využití veřejného prostoru a teorie třetího místa.
Seznam odborné literatury
Bendová, E. (2017). Pražská kavárna. Praha: Verzone
Felton, E. (2018). Filtered: Coffee, the Café and the 21st-Century City. Boca Raton, FL: Routledge.
Hampton, Keith & ·, Neeti. (2008). Community and social interaction in the wireless city: wi-fi use in public and semi-public spaces. New Media & Society.
Oldenburg, R. (1999). The Great Good Place: Cafes, Coffee Shops, Bookstores, Bars, Hair Salons, and Other Hangouts at the Heart of a Community. New York: Marlowe & Company.
Oldenburg, R. Our Vanishing „Third Places“. Planning Commissioners Journal. Winter 1996-97, (No. 25).
Philo, Ch. (2004). Of Public Spheres & Coffee Houses, published by the Department of Geography & Geomatics, University of Glasgow.
Pospěch, P. (2013) Městský veřejný prostor: interpretativní přístup. Fakulta sociálních studií, Masarykova univerzita, Brno. Sociologický časopis / Czech Sociological Review, Vol. 49 (No. 1).
Woldoff, R. A., Lozzi, M. D. Dilks, L. M. (2013) The Social Transformation of Coffee Houses: The Emergence of Chain Establishments and the Private Nature of Usage. International Journal of Social Science Studies, Vol. 1, No. 2, October 2013.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK