Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Proměna hodnocení a spokojenosti partnerů s délkou partnerského vztahu
Název práce v češtině: Proměna hodnocení a spokojenosti partnerů s délkou partnerského vztahu
Název v anglickém jazyce: Change in evaluation and satisfaction of partners with the length of romantic relationship
Klíčová slova: vnímání partnera|charakteristiky partnerského vztahu|vývoj partnerského vztahu|vztahové konflikty
Klíčová slova anglicky: perception of romantic partner|characteristics of romantic relationship|romantic relationship development|relationship conflicts
Akademický rok vypsání: 2022/2023
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra psychologie (21-KPS)
Vedoucí / školitel: Mgr. Kamila Urban, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 27.10.2022
Datum zadání: 27.10.2022
Schválení administrátorem: bylo schváleno
Datum potvrzení stud. oddělením: 27.11.2022
Datum a čas obhajoby: 31.05.2023 00:00
Datum odevzdání elektronické podoby:01.04.2023
Datum proběhlé obhajoby: 31.05.2023
Odevzdaná/finalizovaná: odevzdaná studentem a finalizovaná
Oponenti: Mgr. Zuzana Štěrbová, Ph.D.
 
 
 
Zásady pro vypracování
Cílem práce je prozkoumat vztah mezi délkou partnerského vztahu a hodnocením a spokojeností partnerů. Téma partnerských vztahů je ve výzkumech časté, nepříliš výzkumů se však zaměřuje
konkrétně na proměnu hodnocení a spokojenosti partnerů s délkou partnerského vztahu.

Obsahem teoretické části bude vymezení různých pojetí partnerského vztahu a nejrelevantnějších výzkumů zabývajících se tímto tématem. Další část bude věnována tématu hodnocení a vnímání partnerských vztahů a faktorů, které se na nich podílejí. Mezi tyto faktory patří například vlastnosti partnerů, naplnění očekávání a potřeb v partnerském vztahu, způsob rozdělení domácích prací a financí a v neposlední řadě také konflikty a způsob jejich řešení. Dále bude věnován prostor tématu spokojenosti v partnerských vztazích a tomu, jak se spokojenost partnerů mění s délkou
partnerského vztahu.

Výzkumná část bude realizována formou kvalitativního výzkumu, konkrétně se bude jednat o
zakotvenou teorii.
Data, která jsou podkladem k mému výzkumu, byla sesbírána v rámci studie „Vývoj partnerských vztahů“, která probíhala pod záštitou Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy, a byla
realizována v Laboratoři evoluční sexuologie a psychopatologie v NUDZu.
Podmínky účasti na studii byly:
1) věk – participanti museli být starší 18 let,
2) současný partnerský vztah trvající alespoň 6 měsíců.
V rámci studie byl s participanty realizován rozhovor, přehrána konfliktní situace a participanti také vyplnili různé dotazníky týkající se partnerské spokojenosti, úzkostnosti a dominance ve vztahu.

V mém výzkumu se zaměřím na rozbor rozhovorů, které byly realizovány v této rozsáhlé studii a tyto rozhovory podrobím tematické analýze. V rámci rozhovorů participanti odpovídali na různé otázky o jejich partnerském vztahu – například na to, jak se seznámili se svým partnerem, jak dlouho vztah
trvá, jak hodnotí partnera a v čem se navzájem s partnerem podporují. Výzkumná otázka, kterou si
budu pokládat je, zda a jakým způsobem mohou souviset různé aspekty partnerského vztahu
s hodnocením a spokojeností ve vztahu.
Počet participantů, které zahrnu do výzkumu, se bude odvíjet od toho, zda nové odpovědi participantů budou přispívat k lepšímu porozumění tématu. Maximální počet participantů, které budu mít k dispozici, je 150 (tedy 75 párů). Pokusím se dosáhnout bodu teoretického nasycení.
V kvalitativních výzkumech, které se soustředí na partnerské vztahy, se množství respondentů výrazně liší. V některých výzkumech se jedná o 11 párů (Daneshpour et al., 2011), v některých 30 párů (Marks et al., 2008) a v některých až 130 párů (Gottman et al., 1998).

Výsledky výzkumu přispějí lepšímu pochopení tématu partnerských vztahů, s ohledem na proměnu hodnocení a spokojenosti, které nejsou dostatečně výzkumně prozkoumány.
Seznam odborné literatury
Daneshpour, M., Asoodeh, M. H., Khalili, S., Lavasani, M. G., & Dadras, I. (2011). Self Described Happy Couples and Factors of Succesful Marriage in Iran. Journal of Systemic Therapies, 30(2), 43- 64.

Dooley, M. K., Sweeny, K., Howell, J. L., & Reynolds, C. A. (2018). Perceptions of Romantic Partners’ responsiveness during a period of stressful uncertainty. Journal of Personality and Social Psychology, 115(4), 677–687.

Gottman, J. M., Coan, J., Carrere, S., & Swanson, C. (1998). Predicting Marital Happiness and Stability from Newlywed Interactions. Journal Of Marriage & Family, 60(1), 5-22.

Kappen, G., Karremans, J. C., Burk, W. J., & Buyukcan-Tetik, A. (2018). On the Association Between Mindfulness and Romantic Relationship Satisfaction: the Role of Partner Acceptance. Mindfulness, 9(5), 1543–1556.

Markey, C. N., Markey, P. M., & Gray, H. F. (2007). Romantic relationships and health: An examination of individuals’ perceptions of their romantic partners’ influences on their health. Sex Roles, 57(5–6), 435–445.

Marks, L. D., Hopkins, K., Chaney, C., Monroe, P. A., Nesteruk, O., & Sasser, D. D. (2008). “Together, We Are Strong“: A Qualitative study od Happy, Enduring African American Marriages. Family Relations, 57(2), 172-185.

Sadikaj, G., Moskowitz, D. S., & Zuroff, D. C. (2017). Intrapersonal variability in interpersonal perception in romantic relationships: Biases and accuracy. Journal of Research in Personality, 69, 67– 77.

Young, S. L., Bippus, A. M., & Dunbar, N. E. (2015). Comparing Romantic Partners’ Perceptions of Hurtful Communication During Conflict Conversations. Southern Communication Journal, 80(1), 39– 54.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK