Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Test kresby postavy u pachatelů sexuálního násilí na dětech
Název práce v češtině: Test kresby postavy u pachatelů sexuálního násilí na dětech
Název v anglickém jazyce: Human figure drawings in the diagnosis of child sexual offenders
Klíčová slova: kresba postavy|pedofilie|sexuální zneužívání dětí|pachatelé sexuálního zneužívání dětí|kognitivní distorze|strach z žen
Klíčová slova anglicky: human figure drawing|paedophilia|sexual abuse|child molesters|cognitive distortion|fear of woman
Akademický rok vypsání: 2021/2022
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra psychologie (21-KPS)
Vedoucí / školitel: Mgr. Renáta Androvičová, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 03.06.2022
Datum zadání: 03.06.2022
Schválení administrátorem: zatím neschvalováno
Datum potvrzení stud. oddělením: 15.06.2022
Datum a čas obhajoby: 13.09.2023 00:00
Datum odevzdání elektronické podoby:29.06.2023
Datum proběhlé obhajoby: 13.09.2023
Odevzdaná/finalizovaná: odevzdaná studentem a finalizovaná
Oponenti: doc. Mgr. et Mgr. Tomáš Nikolai, Ph.D.
 
 
 
Konzultanti: Mgr. Monika Zielona Jenek, Ph.D.
Zásady pro vypracování
Cílem práce je prozkoumat výzkumný a diagnostický potenciál Testu kresby postavy u pachatelů sexuálního násilí na dětech s parafilní poruchou a bez ní jako součást nového výzkumu polské klinické sexuoložky Moniky Zielona Jenek. Doktorce Jenek se pomocí kvantitativní i kvalitativní analýzy kreseb postavy a s kresbou spojených výpovědí podařilo zachytit implicitní kognitivní distorze u pachatelů sexuálního násilí s a bez diagnózy parafilní poruchy. Tyto distorze nebyly zachyceny užívanými standardizovanými mezinárodními dotazníky.

Obsahem teoretické části práce bude popis problematiky sexuálního násilí páchaného na dětech. V této části bude charakterizována porucha sexuální preference – pedofilie a možnosti její diagnostiky a terapie. Bude zde také charakterizována skupina pachatelů sexuálního násilí na dětech bez parafilní poruchy. Teoretická část představí také termín projekce, projektivní metody a zaměří se především na vývoj a použití testu kresby lidské postavy. V této části budou také uvedeny dosavadní poznatky o využití projektivních metod při diagnostice parafilních poruch.

Výzkumná část bude sledovat Kresbu lidské postavy u pachatelů sexuálního násilí s parafilní poruchou a bez parafilní poruchy. K výzkumu budou využita data sesbíraná v rámci výzkumu polské klinické sexuoložky Moniky Zielona Jenek, která však ještě nebyla analyzována navrhovaným způsobem. Nová analýza se bude zabývat novou výzkumnou otázkou a sice, zda existují systematické a statisticky signifikantní rozdíly v kresbě postavy mezi pachateli sexuálního násilí na dětech s parafilní poruchou a bez parafilní poruchy a pokud ano, zda tyto lze asociovat s osobnostními aspekty obou skupin. Celkem se výzkumu zúčastnilo 228 mužů (183 pachatelů sexuálního násilí s preferencí nezletilých; 45 kontrolních mužů). Společně s modifikovaným Testem kresby postavy byla administrována také baterie dotazníků (standardizované osobnostní dotazníky a baterie diagnostických testů parafilních sexuálních preferencí).

Výsledky výzkumu ukážou, zda by Test kresby postavy mohl být zajímavým doplňujícím zdrojem nejen pro diagnostiku, ale také pro výzkum, kde by mohl pomoci odkrýt implicitní mimoverbální a neuvědomované kognitivní postoje pachatelů s parafilní poruchou.
Seznam odborné literatury
Altman, Z. (1998). Test kresby postavy. Pracovní materiál ke kurzu Úvod do kresebných projektivních metod. Praha.

De Silva, P. (1995). Parapfilianf and sexual dysfunction. International review of Psychiatry, 7.

Goldstein, A.P., Rawn, M.L. (1957). The Validity of interpretive signs of aggression in the drawing of human figure. Journal of Clinical Psychology, 13.

Hammer H. F. (1958). Clinical application of projective drawings. C. C. Thomas.

Hammer E.F. (1954).Relationship between diagnosis of psychosexual pathology and the sex od the first drawn person. Journal of Clinical Psychology, 10.

Hárdi I.(1992). Dynamický test kresby ludskej postavy. Psychoprof.

Jensen, D.E, Prandoni, J.R., Abudabbeh N.N.(1971). Figure drawings by sex offenders and random sample of offenders. Perceptual and Motor Skills, 32.

Johnson F. a., Greenberg R. P.(1978). Quality of drawing as a factor in the interpretation of figure drawings. Journal of Personality Assessment. 42, 489–495.

Machover K. (1949). Personality projection in the drawing of the human figure. C. C. Thomas.

Seto M., Pedophilia and sexual offending against children. Theory, assessment, and intervention, American Psychological Association, Washington 2008.

Smith D. (1995). Dumontt F., a cautionary study: Unwarranted interpretations of Draw-a-Person Test, Professional Psychology: Research and Practice, 26, 298–303.

Šípek, J.(2000). Projektivní metody. ISV nakladatelství.

Weiss, P. (2002). Sexuální deviace. Portál.

Wysocki, A.C., Wysocki, B.A.(1977). Human figure drawings of sex offenders. Journal of Clinical Psychology, 33.

Zielona-Jenek, M. (2013). Human figure drawings in the diagnosis of child sexual offenders. Potential and limitations of method in Psychological forensic evaluation. Problems of Forensic Sciences, 93, 438–449.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK