Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Zdravotní pojištění cizinců v České republice
Název práce v češtině: Zdravotní pojištění cizinců v České republice
Název v anglickém jazyce: Health insurance of foreigners in the Czech Republic
Klíčová slova: zdravotní pojištění, cizinci, zdravotní péče
Klíčová slova anglicky: health insurance, foreigners, healthcare
Akademický rok vypsání: 2021/2022
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra pracovního práva a práva sociálního zabezpečení (22-KPP)
Vedoucí / školitel: prof. JUDr. Kristina Koldinská, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 28.04.2022
Datum zadání: 28.04.2022
Datum potvrzení stud. oddělením: 27.03.2023
Datum a čas obhajoby: 27.03.2023 12:45
Místo konání obhajoby: Právnická fakulta UK, nám. Curieových 7, Praha 1, 318, 318
Datum odevzdání elektronické podoby:20.02.2023
Datum proběhlé obhajoby: 27.03.2023
Oponenti: JUDr. Jakub Tomšej, Ph.D.
 
 
 
Předběžná náplň práce
Ústředním tématem této diplomové práce je problematika zdravotního pojištění cizinců v České republice. Jejím cílem není pouze analýza stávající právní regulace tohoto pojištění, ale taktéž návrhy jeho možného vývoje v budoucnu. Práce je zaměřena na cizince především z toho důvodu, že zatímco přístup českých občanů ke zdravotnímu pojištění je poměrně bezproblémový, tak v případě cizinců skýtá mnoho komplikací a překážek.
V úvodní kapitole se autor nejprve zabývá cizinci, kteří jsou účastni systému veřejného zdravotního pojištění. V této části především upozorňuje na nevhodnou právní úpravu, jež se týká se přístupu osob k veřejnému zdravotnímu pojištění, a taktéž na nedokonalou formulaci podmínek aplikace jednoho z koordinačních zařízení.
Ve druhé kapitole se naopak zaměřuje na cizince, jež nejsou účastni veřejného zdravotního pojištění a musí tedy uzavírat komerční zdravotní pojištění cizinců. Kapitola týkající se komerčního zdravotního pojištění cizinců je rozdělena na dvě podkapitoly. První se věnuje základnímu zdravotnímu pojištění cizinců a ta druhá komplexnímu zdravotnímu pojištění cizinců. Největší důraz je kladen právě na komplexní zdravotní pojištění cizinců, protože na základě autorovy rešerše se toto pojištění jeví jako vůbec nejproblematičtější.
Ve třetí, závěrečné, kapitole se autor zaobírá tím, zda by bylo možné do systému veřejného zdravotního pojištění zahrnout všechny cizince. Případně alespoň ty cizince, kteří dle Ústavního soudu spadají mezi nejvíce ohrožené skupiny cizinců. Dále se zabývá tím, jaké změny by bylo vhodné provést v oblasti právní úpravy komerčního zdravotního pojištění cizinců. V neposlední řadě autor odpovídá na otázku, jak by alespoň částečně šlo vyřešit situaci, kdy v důsledku neuhrazené zdravotní péče, jež by poskytnuta cizincům, vznikají poskytovatelům zdravotnických služeb nedobytné pohledávky.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
The main topic of this master thesis is the issue of health insurance of foreigners in the Czech Republic. Its goal is not only an analysis of the current legal regulation of this insurance, but also proposals for its possible development in the future. The thesis is focused on foreigners primarily for the reason that, while Czech citizens' access to health insurance is relatively unproblematic, in the case of foreigners there are many complications and obstacles.
In the first chapter, the author first deals with foreigners who participate in the public health insurance system. In this part, he mainly draws attention to the inappropriate legal regulation, which concerns the access of persons to public health insurance, as well as to the imperfect formulation of the conditions of application of one of the coordination regulations.
In the second chapter, on the other hand, the author focuses on foreigners who do not participate in public health insurance and must therefore conclude commercial health insurance for foreigners. The chapter on commercial health insurance for foreigners is divided into two subsections. The first deals with basic health insurance for foreigners and the second with comprehensive health insurance for foreigners. The biggest emphasis is put on comprehensive health insurance for foreigners, because based on the author's research in this thesis, this insurance appears to be the most problematic.
In the third, final chapter, the author deals with the question whether it would be possible to include all foreigners in the public health insurance system. Or at least those foreigners who, according to the Constitutional Court, are among the most endangered groups of foreigners. The thesis also deals with what changes would be appropriate to make in the field of legal regulation of commercial health insurance for foreigners. Finally, the author answers the question of how, at least partially, it would be possible to solve the situation when - as a result of unpaid health care provided to foreigners - uncollectible debts arise for providers of health services.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK