Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Šikana na pracovišti: prevalence, formy a prediktory v pracovním prostředí
Název práce v češtině: Šikana na pracovišti: prevalence, formy a prediktory v pracovním prostředí
Název v anglickém jazyce: Workplace bullying: prevalence, forms, and work environment predictors
Klíčová slova: Šikana na pracovišti|Mobbing|Organizační prediktory mobbingu|JD-R teorie|Organizace
Klíčová slova anglicky: Workplace bullying|Mobbing|Organizational predictors of mobbing|JD-R theory|Organization
Akademický rok vypsání: 2021/2022
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra psychologie (21-KPS)
Vedoucí / školitel: doc. Mgr. Kateřina Zábrodská, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 09.03.2022
Datum zadání: 09.03.2022
Schválení administrátorem: zatím neschvalováno
Datum potvrzení stud. oddělením: 13.04.2022
Datum a čas obhajoby: 29.05.2023 00:00
Datum odevzdání elektronické podoby:10.04.2023
Datum proběhlé obhajoby: 29.05.2023
Odevzdaná/finalizovaná: odevzdaná studentem a finalizovaná
Oponenti: Mgr. Simona Pekárková, Ph.D.
 
 
 
Zásady pro vypracování
Diplomová práce se zaměřuje na problematiku šikany na pracovišti (workplace bullying), a to specificky u zaměstnanců a zaměstnankyň ve veřejném sektoru. Cílem práce je zjistit, jaká je četnost výskytu šikany ve vybraných institucích, a identifikovat hlavní formy šikany a její prediktory v pracovním prostředí.
Teoretická část práce obsahuje vymezení základních pojmů a teoretických koncepcí relevantních pro dané téma. Nejprve je definován ústřední koncept práce, kterým je šikana na pracovišti, a popsány související pojmy, zejména mobbing, agresivita na pracovišti či destruktivní leadership. Jsou diskutovány různé formy šikany, její nejčastější příčiny a rovněž negativní důsledky, přičemž pozornost je věnována především jejím prediktorům. Tato problematika je zasazena do širšího kontextu psychologie pracovního zdraví. Samostatná kapitola teoretické části se zabývá porovnáním prevalence a prediktorů šikany na pracovišti v zahraničí a v České republice.

Cílem empirické části práce je identifikovat prevalenci šikany ve vybraných organizacích, její hlavní formy a prediktory v pracovním prostředí. Výzkum bude realizován pomocí dotazníkového šetření, za využití dotazníkové baterie zahrnující standardizovaný nástroj na měření výskytu šikany (NAQ-R) a na psychosociální pracovní prostředí (COPSOQ II). Výsledky výzkumu mohou přispět k identifikaci konkrétních faktorů, které jsou spojeny s šikanou na pracovišti, k návrhu vhodných opatření k její prevenci, a rovněž ke zviditelnění této problematiky v českém kontextu.
Seznam odborné literatury
Batsi, C., & Karamanis, K. (2019). Mobbing at work: Experiences in the Greek public sector. Management Research and Practice, 11(4), 23-33.

Branch, S., Ramsay, S., & Barker, M. (2013). Workplace bullying, mobbing and general harassment: A review. International Journal of Management Reviews, 15(3), 280-299.

Cakirpaloglu, P., Šmahaj, J., Cakirpaloglu, S., & Zielina, M. (2016). Šikana na pracovišti v České republice: teorie, výzkum a praxe. Univerzita Palackého v Olomouci.

Einarsen, S., Hoel, H., & Notelaers, G. (2009). Measuring exposure to bullying and harassment at work: Validity, factor structure and psychometric properties of the Negative Acts Questionnaire-Revised. Work & stress, 23(1), 24-44.

Einarsen, S. V., Hoel, H., Zapf, D., & Cooper, C. L. (2020). Bullying and harassment in the workplace: Theory, research and practice. 3rd. Edition. CRC Press, Taylor & Francis.

Heffernan, T. (2021). Examining university leadership and the increase in workplace hostility through a Bourdieusian lens. Higher Education Quarterly, 75(2), 199-211.

Hershcovis, M. S. (2011). “Incivility, social undermining, bullying… oh my!”: A call to reconcile constructs within workplace aggression research. Journal of Organizational Behavior, 32(3), 499-519.

Lee, J. (2018). Passive leadership and sexual harassment: Roles of observed hostility and workplace gender ratio. Personnel review, 47(3), 594-612.

Nielsen, M. B., & Einarsen, S. (2012). Outcomes of exposure to workplace bullying: A meta-analytic review. Work & Stress, 26(4), 309-332.

Schyns, B., & Schilling, J. (2013). How bad are the effects of bad leaders? A meta-analysis of destructive leadership and its outcomes. The Leadership Quarterly, 24(1), 138-158.

Zabrodska, K. & Kveton, P. (2015). The Czech Republic: Workplace abuse in a post-transitional country. In: M. Omari & M. Paul (Eds.), Workplace abuse, incivility and bullying: Methodological and cultural perspectives. London: Routledge (pp. 124-142)..

Zábrodská, K., Květon, P. (2012). Šikana na pracovišti v prostředí českých univerzit: výskyt, formy a organizační souvislosti. Sociologický časopis, 48, 641-668.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK