Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Virtuální simulace vyšetření v magnetické rezonanci jako metoda expozice obávanému vyšetření– studie proveditelnosti
Název práce v češtině: Virtuální simulace vyšetření v magnetické rezonanci jako metoda expozice obávanému vyšetření– studie proveditelnosti
Název v anglickém jazyce: Virtual simulation of magnetic resonance imaging as a method of exposure to the feared examination– a feasibility study
Klíčová slova: virtuální realita|magnetická rezonance|klaustrofobie|úzkost
Klíčová slova anglicky: virtual reality|magnetic resonance|claustrophobia|anxiety
Akademický rok vypsání: 2021/2022
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra psychologie (21-KPS)
Vedoucí / školitel: Mgr. et Mgr. Iveta Hocko Fajnerová, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 26.01.2022
Datum zadání: 26.01.2022
Schválení administrátorem: zatím neschvalováno
Datum potvrzení stud. oddělením: 01.03.2022
Datum a čas obhajoby: 30.01.2024 00:00
Datum odevzdání elektronické podoby:15.12.2023
Datum proběhlé obhajoby: 30.01.2024
Odevzdaná/finalizovaná: odevzdaná studentem a finalizovaná
Oponenti: Mgr. Jakub Kuchař, Ph.D.
 
 
 
Ocenění:Práce byla navržena na ocenění
Zásady pro vypracování
Vyšetření magnetickou rezonancí (MR) je důležitou procedurou v rámci klinického hodnocení pacientů v diagnostickém procesu i v rámci výzkumných projektů s neuropsychologickým zaměřením. Prožívaná úzkost, fobie či nedostatečná edukace může vést k neochotě vyšetření podstoupit, nepříjemným pocitům během vyšetření či snížení kvality výstupu vyšetření z důvodu nadměrného pohybu. Cílem práce je prozkoumat, zda virtuální simulace vyšetření MR, která slouží především jako názorná ukázka celého procesu vyšetření, může být využita jako metoda ke snížení obav a prožívané úzkosti pacientů ve vztahu k tomuto vyšetření. Tuto simulaci je možné do určité míry přirovnat k expoziční terapii ve virtuální realitě (VRET), během které je pacient ponořen do virtuálního prostředí, konfrontován s obávaným podnětem či situací a za pomoci terapeuta si osvojuje jak danou situaci zvládat.

Vzhledem k omezenému výzkumu, který dosud na dané téma proběhl, se bude teoretická část zabývat i alternativními metodami zaměřenými na snižování úzkosti a fobie z vyšetření pomocí zobrazovacích metod v medicíně - jako je například falešný sken, edukace nebo metoda imaginace – a dalšími formami expoziční terapie, jiným možnostem využití virtuální reality pro terapeutické účely zejména ve formě expoziční terapie se zaměření na úzkostné poruchy, specifiky klaustrofobie, agorafobie, generalizovanou úzkostnou poruchu a panickou poruchu.

Cílem studie je zejména posouzení proveditelnosti virtuální simulace u osob nadměrně se obávajících vyšetření MR nebo osob trpících úzkostnou poruchou. Procedura bude spočívat v simulaci celého procesu MR vyšetření - uvedení probanda do virtuálního prostředí MR laboratoře za pomoci VR brýlí, kde bude postupně procházet celým vyšetřením v magnetické rezonanci, od vstupu do čekárny, MR laboratoře přes přípravnou fázi uložení na lůžko skeneru, až po vlastní proceduru skenování. Před, v průběhu a po této proceduře budou probandi vyplňovat dotazníky zaměřené na úzkost a obavy z MR vyšetření. Před procedurou se jedná o dotazník zaměřený na úzkost a úzkostnost - State-Trait Anxiety Inventory (STAI-6), dotazník zaměřený na predikci strachu a úzkosti v průběhu MR vyšetření - MR Magnetic Resonance Imaging Fear Survey Schedule (FSS-MRI) a dotazník měřící míru klaustrofobie - Claustrophobia Questionnaire (CLQ). V průběhu procedury jde o subjektivní hodnocení úzkosti (Subjective Stress Query) a po proceduře opět dotazník State-Trait Anxiety Inventory, dotazník zaměřený na úzkost prožívanou v průběhu vyšetření – Magnetic Resonance Imaging Anxiety Questionnaire (MRI-AQ), dotazník na měření tzv. kybernevolnosti a dotazník zjišťující míru ponoření neboli teleprezence. Proband bude předem seznámen s účelem studie, jejím průběhem i faktem, že proceduru lze kdykoli ukončit.
Do studie budou zařazeny osoby s nadměrnou obavou z MR vyšetření a/nebo pacienti trpící úzkostnou poruchou (N=25) a skupina zdravých osob, bez předchozí zkušenosti s MR vyšetřením bez přítomných obav z vyšetření (N=25).

Výsledky výzkumu by mohly primárně přispět k posouzení proveditelnosti virtuální simulace vyšetření v magnetické rezonanci jako univerzální metody přípravy na MR vyšetření i jako terapeutické metody ke snížení prožívané úzkosti u vybraných úzkostných poruch, případně i k posouzení efektivity této procedury s cílem hodnocení ochoty následně podstoupit reálné MR vyšetření.
Seznam odborné literatury
Ashmore, J., Di Pietro, J., Williams, K., Stokes, E., Symons, A., Smith, M., Clegg, L., & Mcgrath, C. (2019). A Free Virtual Reality Experience to Prepare Pediatric Patients for Magnetic Resonance Imaging: Cross-Sectional Questionnaire Study. JMIR pediatrics and parenting, 2(1), e11684-e11684.

Brown, R. K. J., Petty, S., O'malley, S., Stojanovska, J., Davenport, M. S., Kazerooni, E. A., & Fessahazion, D. (2018). Virtual Reality Tool Simulates MRI Experience. Tomography (Ann Arbor), 4(3), 95-98.

Garcia-Palacios, A., Hoffman, H. G., Richards, T. R., Seibel, E. J., & Sharar, S. R. (2007). Use of virtual reality distraction to reduce claustrophobia symptoms during a mock magnetic resonance imaging brain scan: a case report. Cyberpsychology & behavior : the impact of the Internet, multimedia and virtual reality on behavior and society, 10(3), 485–488.

Gunn, T., Rowntree, P., Starkey, D., & Nissen, L. (2021). The use of virtual reality computed tomography simulation within a medical imaging and a radiation therapy undergraduate programme. Journal of medical radiation sciences, 68(1), 28-36.

Liszio, S., & Masuch, M. (2017, June). Virtual Reality MRI: playful reduction of children's anxiety in MRI exams. In Proceedings of the 2017 Conference on Interaction Design and Children (pp. 127-136).

Nakarada-kordic, I., Reay, S., Bennett, G., Kruse, J., Lydon, A. -M., & Sim, J. (2020). Can virtual reality simulation prepare patients for an MRI experience?. Radiography (London, England. 1995), 26(3), 205-213.

Yang, J. -hyuk, Ryu, J. J., Nam, E., Lee, H. -suk, & Lee, J. K. (2019). Effects of Preoperative Virtual Reality Magnetic Resonance Imaging on Preoperative Anxiety in Patients Undergoing Arthroscopic Knee Surgery: A Randomized Controlled Study. Arthroscopy, 35(8), 2394-2399.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK