Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Katar a afghánská mírová jednání
Název práce v češtině: Katar a afghánská mírová jednání
Název v anglickém jazyce: Qatar and the Afghan Peace Talks
Klíčová slova: měkká síla|diplomacie|válka v Afghánistánu|Tálibán|USA|mírová dohoda
Klíčová slova anglicky: soft power|diplomacy|war in Afghanistan|Taliban|USA|peace agreement
Akademický rok vypsání: 2021/2022
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra Blízkého východu (21-KBV)
Vedoucí / školitel: Mgr. Jakub Koláček
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 19.12.2021
Datum zadání: 19.12.2021
Schválení administrátorem: zatím neschvalováno
Datum potvrzení stud. oddělením: 24.01.2022
Datum a čas obhajoby: 22.06.2023 11:15
Datum odevzdání elektronické podoby:09.05.2023
Datum proběhlé obhajoby: 22.06.2023
Odevzdaná/finalizovaná: odevzdaná studentem a finalizovaná
Oponenti: Mgr. Pavel Ťupek, Ph.D.
 
 
 
Zásady pro vypracování
Rok 2021 znamenal pro Afghánistán opětovný návrat hnutí Tálibán k moci. Práce bude zaměřena na jeden z hlavních důvodů, který k této situaci vedl. Cíl práce bude analýza diplomatických jednání, směřujících až k mírové dohodě, vedených od roku 2011 v mezinárodním kontextu, jejichž zprostředkovatelem byl arabský stát Katar. Již tento bod ukazuje, že vývoj v Afghánistánu, a zejména finální rozložení sil na jeho území, nebyl pouze regionálního rázu. Akcent bude kladen na katarskou zahraniční politiku, tzv. „soft power“. Tento způsob politiky, který začal od roku 2013 prosazovat nový katarský emír Tamím bin Hamad Ál Thání, učinil z tohoto státu ve stínu Saúdské Arábie důležitého partnera v mírových hovorech pro zúčastněné strany válečného konfliktu. Důležitou otázkou této politiky ale zůstává, do jaké míry lze na ni nahlížet jako na neutrální, čistě umožňující spojení mezi znesvářenými stranami. Lze se totiž rovněž ptát, jak moc je relevantní její označení jakožto politiky podporující teroristická uskupení, na tomto případu přímo vedoucí k vzestupu Tálibánu, tak, jak Katar osočují další zainteresované státy GCC (zde Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty a Bahrajn). S tímto souvisí postupné změny dynamiky ve vzájemných vztazích států GCC, ale i vztahů vůči Tálibánu, což se promítlo rovněž do charakteru jednotlivých jednání. Při zpracování práce budu vycházet z odborné anglofonní literatury a veřejných zdrojů v angličtině a arabštině, jako jsou novinové články a politická memoranda.
Seznam odborné literatury
Baskan, Birol, and Steven Wright. ‘Seeds of Change: Comparing State-Religion Relations in Qatar and Saudi Arabia’. Arab Studies Quarterly 33, no. 2 (2011): 96–111.
Jaffrelot, Christophe, and Laurence Louër, eds. Pan-Islamic Connections: Transnational Networks between South Asia and the Gulf. Comparative Politics and International Studies Series. Oxford ; New York: Oxford University Press, 2017.
Kamrava, Mehran. ‘Iran-Qatar Relations’. In Security and Bilateral Issues between Iran and Its Arab Neighbours, edited by Anoushiravan Ehteshami, Neil Quilliam, and Gawdat Bahgat, 167–87. Cham: Springer International Publishing, 2017.
Kamrava, Mehran. ‘Qatari Foreign Policy and the Exercise of Subtle Power’. International Studies Journal (ISJ) 14, no. 2 (23 October 2017): 91–135.
Legrenzi, Matteo. The GCC and the International Relations of the Gulf: Diplomacy, Security and Economy Co-Ordination in a Changing Middle East. London: Tauris, 2011.
Nye, Joseph S. “Soft Power.” Foreign Policy, no. 80 (1990): 153–71.
Rashid, Ahmed. Descent into Chaos: How the War against Islamic Extremism Is Being Lost in Pakistan, Afghanistan and Central Asia. London: Allen Lane, 2008.
Rashid, Ahmed. Taliban: The Story of the Afghan Warlords ; Including a New Foreword Following the Terrorist Attacks of 11 September 2001. London: Pan, 2001.
Ulrichsen, Kristian. Qatar and the Arab Spring. Oxford ; New York: Oxford University Press, 2014.
Wright, Steven. ‘Foreign Policy in the GCC States’. In International Politics of the Persian Gulf, edited by Mehran Kamrava, 72–93. Modern Intellectual and Political History of the Middle East. Syracuse, N.Y: Syracuse University Press, 2011.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK