Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Sociologie důvěry ve vědu
Název práce v češtině: Sociologie důvěry ve vědu
Název v anglickém jazyce: Crisis of trust in science
Klíčová slova: důvěra|riziko|věda|důvěra ve vědu|reflexivní sociologie|reflexivita|modernita
Klíčová slova anglicky: trust|risk|science|trust in science|reflexive sociology|reflexivity|modernity
Akademický rok vypsání: 2021/2022
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra sociologie (21-KSOC)
Vedoucí / školitel: PhDr. Mgr. Petr Lupač, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 08.12.2021
Datum zadání: 09.12.2021
Schválení administrátorem: zatím neschvalováno
Datum potvrzení stud. oddělením: 04.02.2022
Datum a čas obhajoby: 01.09.2022 11:15
Datum odevzdání elektronické podoby:01.08.2022
Datum proběhlé obhajoby: 01.09.2022
Odevzdaná/finalizovaná: odevzdaná pracovníkem v zastoupení a finalizovaná
Oponenti: doc. PhDr. Marek Skovajsa, M.A., Ph.D.
 
 
 
Zásady pro vypracování
Východiska
Práce bude vycházet z množících se sociologických zpráv o poklesu důvěry ve vědu v současné společnosti v různých částech světa (ALLEA, 2019; Parikh, 2021). Aktualitu tohoto tématu dobře ilustruje sociální problém vědeckého řešení celosvětová pandemie, problém řešený převážně pomocí vědeckých nástrojů, ke kterému se ve veřejném prostoru vyjadřuje i mnoho nevědeckých aktérů s podobnou, někdy i vyšší legitimitou či důvěrou. Pro zkoumání samotné důvěry budou použity jako výchozí koncepce Ulricha Becka (2004), Antonyho Giddense (2010). Půjde tedy o využití přístupu těchto dvou autorů k sociologii vědy na pozadí jejich komplexních teorií o postmoderní společnosti, jež inherentně obsahují vztahy důvěry ve společnosti. Práce bude orientována zejména na evropsko-americký kontext z důvodu rozsahu.
Cíle
Prvním, parciálním cílem práce bude osvětlení procesu budování (ne)důvěry ve vědu v současné společnosti a ověřit hypotézu o její klesající tendenci. Druhý krok pak bude spočívat v juxtapozici současného obrazu důvěry ve vědu (tak, jak bude popsán v první části práce) s Beckovými a Giddensovými teoretickými systémy a pomocí jejich konceptuálních rámců popsat vztah současné společnosti a vybraných (zejména technických a medicínských) rizik, zprostředkovaných právě důvěrou ve vědu.
Metodika
K analýze bude využita především metoda narativní rešerše literatury, ústící v syntézu. Práce bude teoretická, nebude tudíž obsahovat žádný empirický výzkum. Vlastní autorská iniciativa bude spočívat v zasazování dohledaných informací a poznatků do různých kontextů a v jejich uchopování různými teoretickými rámci.
Hypotézy
Na počátku práce stojí hypotéza vyslovená různými současnými autory, že důvěra ve vědu klesá a momentálně zažíváme „krizi důvěry ve vědu“. Navazující hypotézy vycházejí z aplikování konceptů reflexivní sociologie na současnou společnost.
Charakteristika závěrů
Práce bude mít podobu teoretického přehledu o zkoumaných problémech. Měla by aplikovat Beckův koncept rizikové společnosti na současnou proklamovanou krizi důvěry ve vědu a pomocí syntézy informací z různých zdrojů odpovědět na otázku, jak se v současnosti tato krize projevuje ve vztahu k vybraným rizikům.
Seznam odborné literatury
ALLEA - All European Academies. (2019). ALLEA Discussion Paper # 3: Trust in Science and Changing Landscapes of Communication. Berlin: ALLEA - All European Academies.
Beck, U. (2004). Riziková společnost: na cestě k jiné moderně. Praha: Sociologické nakladatelství.
Giddens, A. (2010). Důsledky modernity. Praha: Sociologické nakladatelství.
Parikh, S. (2021). Why We Must Rebuild Trust in Science: A scientific endeavor that is not trusted by the public cannot adequately contribute to society. PEW Research. Dostupné z: https://www.pewtrusts.org/en/trend/archive/winter-2021/why-we-must-rebuild-trust-in-science
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK