Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Kojení v židovských komunitách středověku a raného novověku
Název práce v češtině: Kojení v židovských komunitách středověku a raného novověku
Název v anglickém jazyce: Breastfeeding in Medieval and Early Modern Jewish Communities
Klíčová slova: kojení|Židé|halacha|gender|židovsko-křesťanské vztahy|polemika
Klíčová slova anglicky: breastfeeding|Jews|Halakhah|gender|Jewish-Christian relations|polemics
Akademický rok vypsání: 2021/2022
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra Blízkého východu (21-KBV)
Vedoucí / školitel: PhDr. Milan Žonca, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 06.12.2021
Datum zadání: 19.12.2021
Schválení administrátorem: zatím neschvalováno
Datum potvrzení stud. oddělením: 04.01.2022
Datum a čas obhajoby: 01.09.2023 10:00
Datum odevzdání elektronické podoby:31.07.2023
Datum proběhlé obhajoby: 01.09.2023
Odevzdaná/finalizovaná: odevzdaná studentem a finalizovaná
Oponenti: doc. PhDr. Pavel Sládek, Ph.D.
 
 
 
Zásady pro vypracování
Diplomová práce se bude zabývat kojením dětí v prostředí židovských komunit během vrcholného středověku a raného novověku, a to především v aškenázském kulturním okruhu. Práce si klade za cíl popsat, jak židovské komunity ke kojení přistupovaly z hlediska halachy a společenských představ o mateřství a ženách.
Práce vyloží postavení kojících žen v židovské komunitě, pojedná o výjimkách z plnění přikázání, ale také o halachických restrikcích vztahujících se na kojící ženy. Hlavními zdroji pro tuto část diplomové práce bude především halachická a etická literatura a responsa – Sefer ha-rokeaḥ, Sefer ʼor zaruʽa, Sefer ha-mordechaj, Mišna, Talmud, tosafot, Sefer truma, Sefer miṣwot gadol, responsa Meira z Rothenburgu a Ašera ben Jeḥiela, případně midraše.
Dále práce popíše působení křesťanských kojných v židovských komunitách. Bude zkoumat, jaké bylo jejich společenské a právní postavení, jakým způsobem tuto činnost problematizovala halacha na straně jedné, a církevní autority na straně druhé. Zároveň se práce zaměří na polemiku mezi židovstvím a křesťanstvím, která byla s představami o kojení a mateřském mléce spojená; zde bude práce vycházet mimo jiné z papežských a církevních výnosů a ediktů. Pro tuto část práce bude důležité pojednat základní koncepty o fyziologii, které v dané době panovaly, a to především z hlediska chápání těhotenství a krve jako tělesné tekutiny, která se během těhotenství přetváří v mateřské mléko. Právě tyto koncepty o fungování těla formovaly postavení žen ve společnosti, zároveň také udávaly směr mezináboženských polemik. V krátkosti diplomová práce také pojedná představy o kojení a kojných v rámci muslimské společnosti a o praktikách židovských komunit pod islámskou nadvládou, jak o nich svědčí například spisy Šlomo Ibn Adreta, Rambama či Josefa Kara.
Seznam odborné literatury
Abulafia, Anna S. Christian-Jewish Relations 1000-1300: Jews in the Service of Medieval Christendom. Routledge, 2011.
Atkinson, Clarissa W. The Oldest Vocation: Christian Motherhood in the Medieval West. Cornell University Press, 1991.
Baumgarten, Elisheva. Mothers and Children: Jewish Family Life in Medieval Europe. Princeton University Press, 2000.
Fildes, Veronica. Wet Nursing: A History from Antiquity to the Present, Blackwell, 1988.
Classen, Albrecht. Childhood in the Middle Ages and the Renaissance the Results of a Paradigm Shift in the History of Mentality. Berlin; New York: Walter De Gruyter, 2005.
Cohen, Jeremy. „Pope Innocent III, Christian Wet Nurses, and Jews: A Misunderstanding and Its Impact.The Jewish Quarterly Review, vol. 107, č. 1 (2017). str.113-28.
Giladi, Avner. Children of Islam: Concepts of Childhood in Medieval Muslim Society. Basingstoke, Macmillan, 1992.
Giladi, Avner. Infants, Parents and Wet Nurses: Medieval Islamic Views on Breastfeeding and their Social Implications. Leiden, Brill, 1999.
Lehman, Marjorie, Jane L. Kanarek, Simon J. Bronner, ed. Mothers in the Jewish Cultural Imagination: Jewish Cultural Studies, vol. 5. Liverpool University Press, 2017.
Marcus, Ivan G. “Mothers, Martyrs and Moneylenders: Some Jewish Women in Medieval Europe,” Conservative Judaism, vol. 38, č. 3, 1986.
Shahar, Shulamith. The Fourth Estate: A History of Women in the Middle Ages. Rev. ed. London: Routledge, 2003.
Shauss, Margaret. Women and Gender in Medieval Europe: an Encyclopedia. New York, Routledge, 2006.
Simcha, Emanuel. „The Christian Wet Nurse during the Middle Ages: Halakhah and History.“ Zion, vol. 73, 2008, str. 21-40.
Stow, Kenneth R. Alienated Minority: The Jews of Medieval Latin Europe. Harvard University Press, 1998.
Stow, Kenneth R. The “1007 Anonymous” and Papal Sovereignty: Jewish Perceptions of the Papacy and Papal Policy in the High Middle Ages. Hebrew Union College-Jewish Institute of Religion, 1984.
Tolan, John. „Of Milk and Blood: Innocent III and the Jews, Revisited“. In Baumgarten E., Galinsky J.D. (eds.), Jews and Christians in Thirteenth-Century France. The New Middle Ages. Palgrave Macmillan, New York, 2015, str. 139-149.
Winer, Rebecca. L. Family, community and motherhood: Caring for fatherless children in the Jewish community of thirteenth-century Perpignan. Jewish History vol. 16, 2002, str. 15-48.
Winer, Rebecca. L. Women, Wealth and Community in Perpignan, c. 1250-1300: Christians, Jews and Enslaved Muslims in a Medieval Mediterranean Town. Routledge, 2017.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK