Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Případová studie genderové dysforie a procesu změn v emočních aspektech osobnosti
Název práce v češtině: Případová studie genderové dysforie a procesu změn v emočních aspektech osobnosti
Název v anglickém jazyce: Case study of gender dysphoria and the process of changes in emotional aspects of personality
Klíčová slova: emoční aspekty osobnosti|genderová identita|tranzice|genderové role
Klíčová slova anglicky: emotional aspects of personality|gender identity|transition|gender roles
Akademický rok vypsání: 2021/2022
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra psychologie (21-KPS)
Vedoucí / školitel: Mgr. Renata Jardin Kocourek
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 03.12.2021
Datum zadání: 03.12.2021
Schválení administrátorem: zatím neschvalováno
Datum potvrzení stud. oddělením: 13.04.2022
Datum a čas obhajoby: 01.09.2023 00:00
Datum odevzdání elektronické podoby:28.06.2023
Datum proběhlé obhajoby: 01.09.2023
Odevzdaná/finalizovaná: odevzdaná studentem a finalizovaná
Oponenti: Mgr. Zuzana Štěrbová, Ph.D.
 
 
 
Zásady pro vypracování
Cílem práce je prozkoumat souvislosti mezi emočními aspekty osobnosti a genderovou dysforií a monitorovat tyto souvislosti a změny v průběhu tranzice pacientky z muže na ženu. A současně také prozkoumat, jak tato pacientka vnímala emoční aspekty své osobnosti před coming outem a tranzicí a jak je vnímá dnes a zda genderová dysforie nebo trans identita jako taková navazuje na prožívané emoční aspekty osobnosti.
Obsahem literárně přehledové části budou dva tematické bloky. První zaměřený na základní aspekty transgender identity a na podružená témata jako coming out, genderová dysforie a transgender komunita. Druhá část bude zaměřena na téma emočních aspektů osobnosti, kde budou popsány hlavní aspekty emoční inteligence dle modelu Mayera a Saloveye společně s oblastmi lidského života, kde se projevují. Prezentovány budou i předešlé výzkumy prováděné u transgender osob zabývající se emočními aspekty osobnosti.

Výzkum bude zpracován v designu případové kazuistiky. Hlavním zdrojem dat bude polostrukturovaný rozhovor zaměřený na vnímání a prožívání emočních aspektů osobnosti probandky před a po tranzici v oblastech založených na modelu Mayera a Saloveye a na prožívání a vnímání její trans identity a genderové dysforie. Dodatečným zdrojem dat budou výsledky z inventáře emocionální inteligence MESA získané před a po tranzici probandky. Výpovědi budou kategorizovány dle období, kategorie emočního aspektu, druhu prožitku a zaměření na genderovou dysforii nebo trans identitu. Data budou evaluována dle hodnoty výpovědi probandky. Soukromí, bezpečnost a anonymita probandky i právo odstoupit ze studie budou zajištěny.
Přínosem této práce by mělo být pozvednutí tématiky trans lidí a emočních aspektů osobnosti do psychologického povědomí a poskytnutí podkladů a inspirace pro tvorbu hypotéz pro budoucí výzkumy do toho tématu. Práce by měla také poskytnout náhled do procesu tranzice, vnímání a prožívání emočních aspektů osobnosti u trans ženy před a po tranzici a do změn, které tranzice přináší do emočních aspektů osobnosti.
Seznam odborné literatury
Owen-Anderson, A. F. H., Jenkins, J. M., Bradley, S. J., & Zucker, K. J. (2008). Empathy in Boys with Gender Identity Disorder: A Comparison to Externalizing Clinical Control Boys and Community Control Boys and Girls. Child Psychiatry and Human Development, 39(1), 67-83. https://doi.org/10.1007/s10578-007-0072-7

Petrides, K. V., & Furnham, A. Gender differences in measured and self-estimated trait emotional intelligence. Sex Roles, 42(5/6), 449-461. https://doi.org/10.1023/A:1007006523133

Salovey, P., Brackett, M. A., & Mayer, J. D. (2007). Emotional intelligence: Key readings on the Mayer and salovey model. Dude Pub.

Spies, M., Hahn, A., Kranz, G. S., Sladky, R., Kaufmann, U., Hummer, A., Ganger, S., Kraus, C., Winkler, D., Seiger, R., Comasco, E., Windischberger, C., Kasper, S., & Lanzenberger, R. (2016). Gender transition affects neural correlates of empathy: A resting state functional connectivity study with ultra high-field 7T MR imaging. NeuroImage, 138, 257-265. https://doi.org/10.1016/j.neuroimage.2016.05.060

Tosh, J. (2016). Psychology and Gender Dysphoria: Feminist and Transgender Perspectives (1st ed.). Routledge.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK