Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Mládež v církvi
Název práce v češtině: Mládež v církvi
Název v anglickém jazyce: The Youth in the Church
Klíčová slova: Českobratrská církev evangelická|evangelická mládež|postoje|hodnoty|participace
Klíčová slova anglicky: Evangelical Church of Czech Brethren|youth|participation|values|attitudes
Akademický rok vypsání: 2021/2022
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra sociologie (21-KSOC)
Vedoucí / školitel: PhDr. Jiří Vinopal, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 29.11.2021
Datum zadání: 30.11.2021
Schválení administrátorem: zatím neschvalováno
Datum potvrzení stud. oddělením: 07.12.2021
Datum a čas obhajoby: 13.06.2023 13:00
Datum odevzdání elektronické podoby:11.05.2023
Datum proběhlé obhajoby: 13.06.2023
Odevzdaná/finalizovaná: odevzdaná studentem a finalizovaná
Oponenti: Mgr. Anna Vostruhová
 
 
 
Zásady pro vypracování
Výzkumná otázka:
V jaké pozici se nachází evangelická mládež v rámci Českobratrské církve evangelické?
Východiska:
Českobratrská církev evangelická je největší protestantskou církví v České republice. Jak ale ukazují výsledky Sčítání lidu z roku 2011, počet jejích členů rapidně ubývá. Dále se ukázalo, že podíl osob ve věku 15–29 let hlásících se k ČCE je zhruba 10,6 %. Synod, nejvyšší zákonodárné a řídící shromáždění ČCE, přijal Strategický plán ČCE do roku 2030, který tyto skutečnosti, společně s dalšími slabými stránkami, reflektuje. Jedním z úkolů Synodní rady (nejvyššího správního orgánu ČCE) dle plánu je, že v následujících letech „vytvoří a začne naplňovat strategii vyhledávání a povzbuzování aktivních evangelických mládežníků ke studiu teologie či k jinému vhodnému zapojení do práce církve“.
Lipner a Plachý (2001, str. 21–37) ve svém orientačním výzkumu poukazují na fakt, že mladí evangelíci nemají jasný názor na otázku, zda by měly nastat změny ve struktuře praktického řízení církve. Ti, kteří svůj názor artikulovali, uváděli mezi návrhy změn ve vedení církve např. snahu „zlepšit“ synodní radu, omladit vedení církve, odstranit zkostnatělost církve. Dle autorů jsou odpovědi inspirující, stejně jako jejich hodnocení spokojenosti s mezilidskými vztahy ve společnosti a vlastní církvi.
Tato tvrzení napovídají, že evangelická mládež je skupinou, která by se měla výrazným způsobem podílet na budoucím směřování Českobratrské církve evangelické. Minulá generace mládežníků se však k potřebným změnám v církvi zpravidla nevyjadřovala, nebo se neshodla na konkrétních závěrech. Odbory mládeže slouží vedení ČCE pouze jako poradní orgány, jež pravidelně informují o své práci ve výročních zprávách. Vedení církve se snaží jejich závěry reflektovat a mládež zapojovat do aktivního církevního života.
Cíle práce:
Práce se snaží zodpovědět výzkumnou otázku: „V jaké pozici se nachází evangelická mládež v rámci Českobratrské církve evangelické?“
Cílem práce je popsat jakým způsobem se evangelická mládež podílí na chodu Českobratrské církve evangelické coby její důležitá organizační součást. Téma bude posuzováno jak z pohledu pověřených církevních pracovníků, tak z pohledu mládežníků samotných.
Úkolem je zjistit, jak ČCE nahlíží na evangelickou mládež, jak vnímá jejich pozici a roli v organizaci a zda počítá s mladými evangelíky jako nositeli změny v budoucím směřování církve.
V neposlední řadě je cílem získat povědomí o názorech, postojích a vizích současných evangelických mládežníků – zejména o nynějším i plánovaném budoucím stavu ČCE – vzhledem k tomu, že poslední podobnou výzkumnou prací je orientační výzkum z roku 2001 aplikovaný na minulou generaci mladých evangelíků. Rád bych zjistil, zda jejich participace v organizační struktuře mládeže, ČCE či ve veřejném prostoru s jejich vizemi a postoji souvisí.
Práce má ambici otevřít diskusi se samotnými mládežníky, dalšími církevními aktéry, orgány a Ústřední církevní kanceláří ČCE, která by mohla být přínosná pro další práci s mladými lidmi v církvi.
Metodika:
V rámci teoretické části práce budou analyzovány texty, dostupné církevní materiály a záznamy týkající se evangelické mládeže Českobratrské církve evangelické. Popisována budou specifika práce a organizačního fungování mládežnických sdružení a odborů, jejich formálně ukotvená pozice v církvi.
V praktické části budou využity jak kvalitativní, tak kvantitativní metody.
Nejdříve bude proveden kvalitativní výzkum, data budou sbírána na základě strukturovaných individuálních rozhovorů. Respondenti (zaměstnanci Českobratrské církve evangelické) budou vybráni na základě samovýběru, metodou sněhové koule (snowball).
Kvantitativní část výzkumu – dotazníkové šetření – následně poskytne data pro shrnutí a zhodnocení postojů a názorů evangelických mládežníků na dnešní život v církvi a společnosti.
Hypotézy:
1) Mladí evangelíci, kteří se aktivně podílí na práci s evangelickou mládeží, se budou rovněž ve větší míře zapojovat při práci ve veřejném prostoru.
2) Mladí evangelíci, kteří se aktivně podílí na práci s evangelickou mládeží, budou vyhraněnější ve svých postojích a názorech.
3) Mladí evangelíci, kteří se aktivně podílí na práci s evangelickou mládeží, budou zaujímat kritičtější postoj k aktuálnímu směřování církve.
4) Zaměstnanci Českobratrské církve evangelické vnímají evangelickou mládež jako neopomenutelnou skupinu v rámci organizace a její budoucnosti.
5) Zaměstnanci Českobratrské církve evangelické jsou spokojeni s aktuální formou aktivního zapojení mládeže v církvi.
6) Zaměstnanci Českobratrské církve evangelické nemají konkrétní představu, jak oslovovat nové mládežníky a zapojovat je do církevního dění.

Charakteristika závěrů:

Závěry práce by měly napovědět, jak evangelická mládež organizačně působí v rámci Českobratrské církve evangelické, jak nahlíží na její současné/budoucí směřování a které faktory (jako např. aktivní participace v církvi či společnosti) mohou souviset s postoji a názory mládežníků. Rovněž by měly nastínit, jak mládež vnímají samotní zaměstnanci a styčné osoby Českobratrské církve evangelické. Rozhovory s nimi by měly přiblížit, zda je mládežníkům v církvi věnován dostatečný zájem, umožněn prostor pro jejich rozvoj a poskytovány prostředky pro uspokojení jejich potřeb.
Součástí závěrů bude shrnutí dosažených poznatků z výzkumu, které by mohly sloužit jako východisko pro vedení ČCE, Oddělení mládeže a další církevní orgány. Pojmenování problémů (které by nabízely možnost změny či efektivní intervence) vzešlých z výzkumu by mohlo dopomoci k další práci a strategickému plánování budoucnosti mládeže i církve samotné.
Seznam odborné literatury
Brož Miroslav. (2002). Církev v proměnách času: 1969-1999: Sborník Českobratrské církve evangelické. Kalich.
Dobšová, L., & Voženílková, M. (2019). Církev v proměnách času: 2000-2017: Sborník Českobratrské církve evangelické. Kalich.
Církevní zřízení a řády ČCE (n.d.). Retrieved November 14, 2021, fromhttps://evangnet.cz/cce/czr/index.html.
Černý, P. (1982). Českobratrská církev evangelická. Sekretariát pro věci církevní MK ČSR.
Lipner, M., & Plachý, A. (2001). Orientační šetření některých postojů účastníků setkání mládeže Českobratrské církve evangelické v Olomouci v říjnu 2001. Moravskoslezský ústav sociálních analýz.
Lipner, M., & Plachý, A. (2002). Orientační šetření některých postojů členů sborů Českobratrské církve evangelické v České republice na přelomu roků 2001/2002. Moravskoslezský ústav sociálních analýz.
Nešpor, Z. R. (2007). Česká sociologie náboženství v letech 1948–89. Sociologický časopis, 43(4), 675-698.
Nešpor, Z. R. (2018). Sto let Českobratrské církve evangelické a Církve československé (husitské): Náboženské organizace, společenská poptávka a racionalita řízení. Český časopis historický (Prague, Czech Republic: 1990), 116(4), 1059-1078.
Pilát, T. (n.d.). Strategický Plán ČCE. Strategický plán ČCE - ÚCK - Ústřední církevní kancelář. Retrieved November 14, 2021, fromhttps://www.ustredicce.cz/clanek/6266-Strategicky-plan-CCE/index.html.
PS synodcce.cz. (n.d.). Zprávy Ze Synodu. PS synodcce.cz. Retrieved November 14, 2021, fromhttps://synod.e-cirkev.cz/zpravy-ze-synodu/.
Sčítání Lidu, domů a bytů 2011. Sčítání lidu, domů a bytů 2011 | ČSÚ. (n.d.). Retrieved November 14, 2021, from https://www.czso.cz/csu/czso/scitani-lidu-domu-a-bytu-2011.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK