Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Soucit se sebou a nepřipoutanost k Já u pacientů s poruchou příjmu potravy
Název práce v češtině: Soucit se sebou a nepřipoutanost k Já u pacientů s poruchou příjmu potravy
Název v anglickém jazyce: Self-compassion and Nonattachment to Self in Patients with Eating Disorder
Klíčová slova: mentální anorexie|mentální bulimie|sebevztažné emoce|soucit se sebou|nepřipoutanost k Já
Klíčová slova anglicky: Anorexia Nervosa|Bulimia Nervosa|Self-Conscious Emotion|Self-Compassion|Nonattachment to Self
Akademický rok vypsání: 2021/2022
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra psychologie (21-KPS)
Vedoucí / školitel: PhDr. Katarína Loneková, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 29.11.2021
Datum zadání: 29.11.2021
Schválení administrátorem: zatím neschvalováno
Datum potvrzení stud. oddělením: 07.12.2021
Datum a čas obhajoby: 02.09.2022 00:00
Datum odevzdání elektronické podoby:24.07.2022
Datum proběhlé obhajoby: 02.09.2022
Odevzdaná/finalizovaná: odevzdaná studentem a finalizovaná
Oponenti: Mgr. Julie Pikola
 
 
 
Konzultanti: PhDr. Jan Benda, Ph.D.
Zásady pro vypracování
Cílem této práce je představit koncepty soucit se sebou a nepřipoutanost k Já v kontextu poruch příjmu potravy, zejména mentální anorexie a bulimie. Dle dosavadních poznatků jsou tyto psychologické koncepty důležitým předpokladem duševního zdraví a ukazuje se, že mohou mít roli v etiopatogenezi mnohých duševních poruch, včetně PPP.
V literárně přehledové části budou nejprve představeny poruchy příjmu potravy s důrazem na formy maladaptivního emočního prožívání u pacientů s PPP, které se podle zahraničích studií objevují v kontextu soucitu se sebou. Práce se dále zaměří jak na teoretické pozadí konceptů soucitu se sebou a nepřipoutanost k Já, tak na současná vědecká zjištění o souvislostech s PPP.

V empirické části bude představen návrh výzkumu, jehož cílem bude ověřit, zda je dle dosavadních předpokladů nižší míra soucitu k sobě a nepřipoutanosti k Já u pacientů s PPP v porovnání s obecnou populací. Pro účely výzkumného šetření by byly použity dva dotazníky – Škály nepřipoutanosti k Já (NTS; Whitehead et al., 2018) a Sussexsko-Oxfordské škály soucitu k sobě ((SOCS-S, Gu, Baer, Cavanagh, Kuyken, & Strauss, 2020).
Výzkum by mohl přinést informace týkající se souvislostí mezi soucitem k sobě, nepřipoutanosti k Já a PPP, které můžou být dále využité v rámci psychologické praxe a terapie PPP.
Seznam odborné literatury
Braun, T. D., Park, C. L., & Gorin, A. (2016). Self-compassion, body image, and disordered eating: A review of the literature. Body image, 17, 117-131.

Ferreira, C., Pinto-Gouveia, J., & Duarte, C. (2013). Self-compassion in the face of shame and body image dissatisfaction: Implications for eating disorders. Eating behaviors, 14(2), 207-210.

Gu, J., Baer, R., Cavanagh, K., Kuyken, W., & Strauss, C. (2020). Development and psychometric properties of the Sussex-Oxford compassion scales (SOCS). Assessment, 27(1), 3-20.

Kelly, A. C., Vimalakanthan, K., & Carter, J. C. (2014). Understanding the roles of self-esteem, self-compassion, and fear of self-compassion in eating disorder pathology: An examination of female students and eating disorder patients. Eating behaviors, 15(3), 388-391.

Neff, K. D. (2011). Self-compassion, self-esteem, and well-being. Social and personality psychology compass, 5(1).

Whitehead, R., Bates, G., Elphinstone, B., Yang, Y., & Murray, G. (2018). Letting go of self: The creation of the nonattachment to self scale. Frontiers in psychology, 9, 2544.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK