Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Raně novověký dům na Václavském náměstí v Praze. Městská renesanční domácnost ve světle písemných a hmotných pramenů.
Název práce v češtině: Raně novověký dům na Václavském náměstí v Praze. Městská renesanční domácnost ve světle písemných a hmotných pramenů.
Název v anglickém jazyce: An Early Postmedieval house on Wenceslas Square in Prague. Urban Renaissance Household in the Light of Written and Material Sources.
Klíčová slova: městský dům|etnologie|archeologie|etnoarcheologie|renesance|domácnost|hmotná kultura|mikrohistorie|sociální role
Klíčová slova anglicky: Townhouse|ethnology|archaeology|ethnoarchaeology|renaissance|household|material culture|microhistory|social roles
Akademický rok vypsání: 2021/2022
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Ústav etnologie a středoevropských a balkánských studií (21-UESEBS)
Vedoucí / školitel: PhDr. Kamila Věšínová, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 08.11.2021
Datum zadání: 04.01.2022
Schválení administrátorem: zatím neschvalováno
Datum potvrzení stud. oddělením: 04.01.2022
Datum a čas obhajoby: 30.01.2024 09:00
Odevzdaná/finalizovaná: ne
Zásady pro vypracování
Práce představí a porovná různé typy dostupných pramenů, které mohou podat výpověď o způsobu sociální organizace domácnosti na přelomu středověku a novověku v domě na Václavském náměstí čp. 837/II v Praze. Práce představí a popíše paletu možných postupů, které byly do dnešní doby používány k rekonstrukci každodennosti středověké a raně novověké domácnosti v rámci Království českého, s důrazem na hmotnou kulturu raného novověku a české renesance a její možné interpretace. Dále rozebere vztah mezi domem a domácností a porovná jejich dobové varianty z pohledu nové archeologie. Zkoumané písemné prameny i archeologické nálezy, získané během exkavace studny daného domu, zasadí práce do komplexního kulturně-antropologického rámce poznání a vykreslí tak obraz každodenního života jednoho městského domu.
Seznam odborné literatury
BRŮČEK, Petr, KLÁPŠTĚ, Jan, ed. Archeologie středověkého domu v Mostě (čp. 226). Praha: Archeologický ústav AV ČR, 2002.
ČAPEK, Ladislav. Depoziční a postdepoziční procesy středověké keramiky na parcelách Českých Budějovic (Případová studie z domu čp. 16). Plzeň. 2010.
DRAGOUN, Zdeněk, Jiří ŠKABRADA a Michal TRYML. Románské domy v Praze. 2002.
EFFENBERKOVÁ, Petra. Středověké dítě a jeho svět v zrcadle archeologických pramenů: (archeologicko-historická studie). Praha, 2000.
FEJTOVÁ, Olga, Michaela HRUBÁ, Václav LEDVINKA, Jiří PEŠEK a Ludmila SULITKOVÁ. Města ve středověku a raném novověku jako badatelské téma posledních dvou desetiletí: stati a rozšířené příspěvky z 30. vědecké konference Archivu hlavního města Prahy, uspořádané ve dnech 11. a 12. října v Clam-Gallasově paláci v Praze. Dolní Břežany: Scriptorium, 2013.
FEJTOVÁ, Olga, Václav LEDVINKA a Jiří PEŠEK, ed. Národnostní skupiny, menšiny a cizinci ve městech: Praha - město zpráv a zpravodajství : sborník referátů a materiálů ze 14. vědecké konference Archivu hlavního města Prahy, konané ve dnech 1. a 2. října 1996 a z 15. vědecké konference Archivu hlavního města Prahy, konané ve dnech 7. a 8. října 1997. Praha: Scriptorium, 2001.
FEJTOVÁ, Olga, Václav LEDVINKA a Jiří PEŠEK, ed. Pražské městské elity středověku a raného novověku - jejich proměny, zázemí a kulturní profil: sborník příspěvků z 21. vědecké konference Archivu hlavního města Prahy ve spolupráci s Institutem mezinárodních studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy ve dnech 1. a 2. října 2002 v Clam-Gallasově paláci v Praze. Praha: Archiv hlavního města Prahy, 2004.
FEJTOVÁ, Olga, Václav LEDVINKA a Jiří PEŠEK. Děti ve velkoměstech od středověku až na práh industriální doby: stati a rozšířené příspěvky z 29. vědecké konference Archivu hlavního města Prahy, uspořádané ve spolupráci s Institutem mezinárodních studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy ve dnech 12. a 13. října 2010 v Clam-Gallasově paláci v Praze. Praha: Scriptorium, 2012.
FEJTOVÁ, Olga, Václav LEDVINKA a Jiří PEŠEK. Město a voda: Praha, město u vody : sborník příspěvků z 22. vědecké konference Archivu hlavního města Prahy, uspořádané ve spolupráci s Institutem mezinárodních studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy ve dnech 7. a 8. října 2003 v Clam-Gallasově paláci v Praze. Praha: Archiv hlavního města Prahy, 2005.
FELDHAUS-STEPHAN, Regina. Untersuchungen zum Wandel von Gebrauchsgeschirr der Zeit um 1200 und zur frühen städtischen Entsorgungspraxis, dargestellt am Beispiel von zwei archäologischen Fundkomplexen aus Höxter. In: Ausgrabungen und Funde in Westfalen-Lippe vol. 9b. Mainz. s. 201 – 319. 1995.
JUŘINA, Petr. Náměstí Republiky: výzkum století. Praha. 2009.
KLÍR, Tomáš, KLÁPŠTĚ, Jan a Zdeněk MĚŘÍNSKÝ, ed. Osídlení zemědělsky marginálních půd v mladším středověku a raném novověku. Praha: Univerzita Karlova, Filozofická fakulta, 2008.
LEDVINKA, Václav a Jiří PEŠEK, ed. Nové město pražské ve 14.-20. století: sborník referátů a diskusních příspěvků ze 16. vědeckého zasedání Archivu hlavního města Prahy, uspořádaného ve spolupráci s Institutem mezinárodních studií Fakulty sociálních věd Karlovy univerzity, Muzeem hlavního města Praha a Ost-und Südosteuropa Institut Wien - Außenstelle Brno u příležitosti 650. výročí založení Nového Města pražského ve dnech 31. března až 2. dubna 1998 v Novoměstské radnici. Praha: Scriptorium, 1998.
LEDVINKA, Václav a Jiří PEŠEK, ed. Ponížení a odstrčení: Města versus katastrofy : sborník příspěvků z 8. a 13. vědeckého zasedání Archivu hlavního města Prahy, konaného ve dnech 2. a 3. října 1990, a z 13. vědeckého zasedání Archivu hlavního města Prahy, uspořádaného ve spolupráci s Ost- und Sudosteuropa Institut Wien - Aussenstelle Brno ve dnech 3. a 4. října 1995. Praha: Scriptorium, 1998.
LEDVINKA, Václav a Jiří PEŠEK, ed. Žena v dějinách Prahy: sborník příspěvků z konference Archivu hl. m. Prahy a Nadace pro gender studies 1993. Praha: Archiv hlavního města Prahy, 1996.
LEDVINKA, Václav. Documenta Pragensia. XV. Praha: Scriptorium, 1997.
Město v převratech konfesionalizace v 15. až 18. století: Stati a rozšířené příspěvky z 31. vědecké konference Archivu hlavního města Prahy, uspořádané ve spolupráci s Historickým ústavem Akademie věd ČR, v.v.i., a Institutem mezinárodních studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy ve dnech 9. a 10. října 2012 v Clam-Gallasově paláci v Praze = The town in the upheaval of confessionalisation between the fifteenth century and eighteenth century : papers and expanded works from the 31st Research Conference of the Prague City Archives held in cooperation with the Institute of History at the Academy of Sciences of the Czech Republic and the Institute of International Studies in the Faculty of Social Sciences of Charles University on 9-10 October 2012 at the Clam-Gallas Palace in Prague. Praha: Scriptorium, 2014.
PETRÁŇ, Josef, Miroslav BUCHVALDEK, Václav MICHOVSKÝ, Miroslav TÍCHA, Jiří SLÁMA, Tomáš DURDÍK a Lydia PETRÁŇOVÁ. Dějiny hmotné kultury. Díl 1, sv.2, Kultura každodenního života od 13. do 15. století. 1985.
SMETÁNKA, Zdeněk. Legenda o Ostojovi: archeologie obyčejného života. Třetí opravené a doplněné vydání, v NLN vydání druhé. Praha: NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 2010.
VAŘEKA, Pavel, VAŘEKA, Pavel, ed. Archeologie středověkého domu: 6.-15. století. I a II, Proměny vesnického obydlí v Evropě v průběhu staletí:. Ústí nad Labem: Králová, 2004.
ZÁVESKÁ, Daniela. Zázemí středověkého domu. Archeologický výzkum v Hradci Králové, Malé náměstí, čp. 116-118. 2011.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK